Instagram, Hikayenize Bakanları Nasıl Sıralıyor?
Instagram, Hikayenize Bakanları Nasıl Sıralıyor?

 

Instagram, Hikayenize Bakanları Nasıl Sıralıyor?

Eğer Instagram hikayelerinizi kimlerin izlediğine baktıysanız, büyük ihtimalle çıkan kişilerin nasıl sıralandığını merak etmişsinizdir. Sıranın anlamı ne? Neden hoşlandığınız insanlar en yukarda oluyor? Çoğu insan Instagram’ın sırasını sizin hesabınıza bakan, “stalklayan” profillere göre yaptığını düşünse de gerçek biraz daha karmaşık.

Peki Instagram Sıralama Yaparken Neye Bakıyor?

Ne yazıkki Instagram favorilerinizin listenin yukarısında olması onların sizi “stalkladığı” anlamına gelmiyor. Gerçek şu ki, Instagram kimlerin sizin profilinze girdiğini ifşalamıyor.

Instagram Home ürün geliştiricisi Julian Gutman’in dediklerine göre Instagram hikayenize bakanların sıralaması sizi yakından takip edenlerle değil, aksine “sizin aktivitelerinize ve en yakın olduklarınızla” doğru orantılı.

Hikayenize bakanların sıralaması iki şeye bağlı: sizin başkalarıyla etkileşiminiz ve ne kadar sık hikayenize bakanları kontrol etmeniz. İkincinin nedeni ise Instagram algoritması. Bu algoritma her seferinde aynı kişileri görmemeniz için zamanla sıralamayı değiştirebiliyor. Peki, Instagram algoritması etkileşiminizi nasıl anlıyor?

Beğendiğiniz Fotoğraflar

ve İzlediğiniz Hikayeler Instagram’ınızı Nasıl Etkiliyor?

Bu yılın başlarında Instagram’ın açıklamasına göre, algoritmanın hedefi “ailenin ve dostların” paylaşımlarını görmenize yardımcı olmak.

Instagram algoritması hangi gönderinin sizin için daha önemli olduğunu üç temel faktöre bakarak anlamaya çalışıyor: ilgi, aktüellik ve ilişki.

Gutman’a göre tüm olay etkileşim sayınıza göre kimle daha yakın gözüktüğünüz.

Peki neler etkileşim olarak sayılıyor?

Instagram’a göre çok fazla hareket etkileşime dahil. Bir profili ziyaret emte, gönderilere yapılan beğeni ve yorumlar ve de bir hesabın hikayelerini izlemek.

Ama yine de akla bir soru geliyor, o zaman neden hiç bakmadığımız hesaplar ana sayfada beliriyor?

Bunun nedeni de Instagram’ın aktüellik özelliği. Düzenli olarak yenileyip “yakın” olduğunuz hesapların gönderilerini gördükten sonra, Instagram aynı şeyi önünüze koymamak için size neler yeni göstermeye çalışıyor.

Bir diğer düşünce ise Instagram’ın “ebeveyn şirketi” Facebook ile bağlantıda olduğu. Facebook üzerinden etkileşime geçtiğiniz kişiler Instagram’da da karşınıza çıkıyor bu yüzden. Tabii bu sadece bir teori, mantıklı bir teori.

Yazar

Burkay Bulakoğlu

ODTÜ
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği
1

İlgİlİ Yazılar

İstanbul'un Gözbebeği Adalar

İstanbul'un Gözbebeği Adalar

Otomotiv Endüstrisinde Çevrecilik

Otomotiv Endüstrisinde Çevrecilik

0 Yorum

Yorum Yaz