Instagram'ın öyküsü
Instagram'ın Öyküsü

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte birçok uygulama günlük yaşantımızın tam ortasına yerleşti. Bir start-up örneği olan Instagram ise bu uygulamaların başını çekiyor. Peki kısa sürede bu kadar büyümeyi , her yaştan her görüşten  geniş bir kitleye hitap etmeyi ve hatta insanların para kazanmasını nasıl sağladı?

Instagram’ın kurucuları olan Kevin ve Mike Üniversite hayatlarından beri teknolojiyle iç içe olmuş ve Google ile Microsoft gibi teknoloji devlerinde staj yapmışlardı. Instagram’ı oluşturmalarında en büyük etken gençlere yönelik fotoğraf düzenlemesini ve paylaşımını sağlayan bir uygulama geliştirmek istemeleriydi. Bu istekleri de 2010 yılına gelindiğinde gerçeğe dönüştü ve daha sonra gençlerin yoğun ilgisi nedeniyle giderek büyüyerek medya devlerini birer birer geçmeyi başardı.

Kuruluşunun ardından sadece 551 gün geçen, bu süre zarfında bir kuruş gelir elde edememiş ve yalnızca 12 kişilik bir ekiple faaliyetlerini yürüten bir start-up olan Instagram Facebook’un dikkatini çekmeyi başardı ve 2012 yılında Facebook tarafından satın alındı. Bu satın alınma Instagram’ın gelişmesine büyük katkı sağladı ve her geçen gün yenilenmesine ve güncellenmesine yardımcı oldu. Zamanla android ve webde de boy göstermeye başlayınca kullanıcı kitlesi milyonları aştı ve şimdilerde bir milyara ulaştı.

Instagram’ın hızlı büyümesinin bir diğer sebebi de kullanıcıların bulunmaktan keyif aldıkları bir platform olması. Örneğin, genç kitle, ünlülerin nereye gittikleri, ne yaptıkları, kimleri takip ettikleri gibi bir takım özellikleri görebiliyor ve takip edebiliyorlar. Ayrıca kullanıcı dostu bir kullanıma sahip. Kullanıcıların ne göreceklerini belirleyen bir algoritma vs olmadan istedikleri kişiyi takip etmelerine ve onların paylaşımlarını görmelerine olanak sağlıyor.  Paylaşılan fotoğrafları beğenmek de çok kolay. Herhangi bir beğen tuşu aramasına gerek kalmadan kullanıcılar paylaşılan fotoğraf üzerinde herhangi bir yere tıklayarak paylaşılanları beğenebiliyorlar. Hem yeni bir fotoğraf paylaşmak hem de diğer online kullanıcılarla etkileşime geçmek oldukça kolay ve de etkili.

Sonuç olarak, tabi ki instagram’ın daha geliştirmesi gereken birçok yönü bulunmakta. İnanıyorum ki, yakın gelecekte birçok yerel ve uluslararası firmalar instagram’ı daha etkin olarak pazarlama stratejilerine ekleyecekler. Diğer platformlarda olduğu gibi, instagram pazarlaması zaman alan ve üretken paylaşımlar hazırlayıp paylaşmanız gereken bir platform. Yeteri kadar zaman ayırıp etkili içerik oluşturduğunuzda eminim istediğiniz etkileşimi ve geri dönüşümü alacaksınız.

Zeynep Eslem BAĞATIR/ODTÜ İşletme

Yazar

Zeynep eslem bağatır

Odtü
İşletme
1

İlgİlİ Yazılar

Animasyonun Dünü ve Bugünü

Animasyonun Dünü ve Bugünü

 Uyumayan Şehir: New York!

Uyumayan Şehir: New York!

Dünyanın En Büyük 10 Fabrikası

Dünyanın En Büyük 10 Fabrikası

0 Yorum

Yorum Yaz