İnternetten Güvenli Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler
İnternetten Güvenli Alışveriş Hakkında Genel Bilgiler

İnternet üzerinden alışveriş yapmak teknolojinin bize sunduğu nimetlerin en güzeli, hayatımızı en çok kolaylaştıranı belki de. Aradığımız ürün için mağaza mağaza dolaşmaktansa, herhangi bir arama motorunu kullanarak en ucuzunu ve en iyisini oturduğumuz yerden bulmak elbette daha cazip. Ancak kişisel bilgiler ve kredi kartı numarası gibi gizli bilgilerin paylaşılmasının zorunlu olması, pek çok kişinin online alışverişe karşı önyargılı olmasına sebep oluyor. Neyse ki, güvenlik kuralları ve özellikle kişisel bilgilerin paylaşımı konusunda temkinli olan müşteriler için geliştirilen pek çok önlem ve ödeme koşulu sayesinde internet üzerinden alışveriş giderek yaygınlaşıyor.

İnternette güvenli alışveriş için ipuçları:

İnternette alışverişe başlarken, ilk olarak kendi bilgisayarınızın güvenliğinden emin olmalısınız. Bilgisayarın içerisindeki casus yazılımlar, ekran ve klavye hareketlerini kontrol ederek siz kişisel ve/veya gizli bilgilerinizi tuşlarken bu bilgileri kopyalayabilirler. Bu nedenle güncel bir anti virüs programı kullanmak etkili olacaktır. Aynı zamanda internete ortak ağlardan bağlanırken de dikkatli olmak gerekiyor. İnternet alışverişi sırasında IP adresini gizleme imkanı sunan VPN servislerini kullanmak da faydalı olacaktır.

internetten güvenli alışveriş

Alışveriş yapacağınız siteyi seçerken, bilinir ve kalitesini kanıtlamış siteleri tercih etmek de güvenlik açısından doğru bir adımdır. Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay, öyleyse alışverişe başlamadan önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz site hakkında küçük bir sanal araştırma yapmak sitenin güvenilirliği konusunda yardımcı olacaktır. Bir ürün ya da hizmet hakkında en doğru bilgileri, yine o hizmetten iyi veya kötü faydalanmış olan kişilerin verebileceği göz önünde bulundurulursa; müşteri şikayetleri veya övgüleri size site hakkında mutlaka bir fikir verecektir. Sitenin sadece satış sırasındaki hizmet kalitesi değil, satış sonrasındaki kargolama, teslimat, teknik destek gibi konularda ne kadar başarılı olduğunu araştırmak ve site tarafından teyit ettirmek de önemlidir.

Peki, alışveriş yaptığınız sitenin güvenlik karnesi nasıl? Bunun için ilk yapmanız gereken, sitenin güvenlik sertifikalarını kontrol etmektir. Önemli uluslararası şirketler tarafından verilen güvenlik sertifikaları, sitenin alışveriş sırasında uygun güvenlik koşullarını sağlayıp sağlamadığını belgeler.  Eğer alışveriş yaptığınız site “SSL sertifikaları” olarak adlandırılan bu belgeleri bulunduruyorsa, site içerisinde bu sertifikaları bulundurduğuna dair bir ibare görebilirsiniz. SSL sertifikası, siteye girilen bilgilerin şifrelenmesini ve karşı tarafa iletilirken yeniden deşifre edilmesini sağlar. Böylece siz kişisel bilgilerinizi girerken, üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi engellenmiş olur. Bir sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlamanın en kolay yolu da sitenin adresindeki “https” protokolü ile anlaşılabilir. “http://” değil, “https://”  ile başlayan bir internet sitesi, SSL sertifikaları ile güvence altına alınmıştır.

internetten online alışveriş

Alışveriş sırasında, klavye hareketlerini kontrol eden casus yazılımlardan korunmak için ekran klavyesi kullanarak kişisel bilgileri girmek de önemli bir güvenlik adımıdır.

Güvenli alışveriş için güvenli ödeme şekilleri:

Alışveriş öncesinde gerekli önlemleri aldıktan sonraki adım, güvenli bir ödeme şekli seçmektir. İnternet üzerinde alışveriş yaparken kredi kartı dışında başka bir ödeme aracı yokmuş sanılsa da özellikle kredi kartı dolandırıcılarından korunmak için geliştirilmiş daha güvenli yolları kullanabilirsiniz.

İlk olarak; bankaların, kredi kartının yanında sunduğu “sanal kart” uygulaması, asıl kredi kartınızın numarasını paylaşmadan alışveriş yapmanızı olanaklı kılıyor. Kredi kartına bağlı çalışan, ancak ayrı bir numarası ve güvenlik kodu bulunan sanal kartınızın limitini siz belirleyebilir, böylece kartınızda sadece alışverişte kullanacağınız miktarı limit olarak tanımlayarak, daha fazla paranın hesabınızdan çekilmesine engel olabilirsiniz. Üstelik sanal kartlar plastik kart şeklinde var olmadıkları için çalınma veya kaybolma riski de yok.

internetten güvenli ödeme seçenekleri

Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen “3D secure” sistemi de bankaların aldığı bir diğer güvenlik önlemlerinden. 3D secure sistemi sayesinde, online alışverişinizin ödemesi sırasında kendi bankanızın internet sitesine yönlendirilerek, ödeme yaptığınız kredi kartına ait bir şifre onaylama işlemi yapabilirsiniz. Böylece sadece sizin bildiğiniz geçici şifre ile alışveriş güvenliğinizi bir kat arttırmış olursunuz. Alışveriş yaptığınız internet sitesindeki Visa için “Verified by Visa” veya MasterCard kullanıcıları için “SecureCode” ibarelerini görmek, o sitenin 3D secure protokolünü uyguladığını kanıtlamak için yeterlidir.

MasterCard’ın kredi kartı olmadan alışveriş yapmayı olanaklı kılan uygulaması “ininal kart” da online alışverişi olanaklı kılan yeniliklerden biri. Satın aldıktan sonra üye iş yerlerinde para yükleyip, online alışveriş sırasında kredi kartı numarası yerine bu kartın numarasını kullanarak güvenli alışveriş yapabilir, tıpkı sanal kart gibi sizin belirlediğiniz bakiye ile kartınızdan fazla para çekilmesini engelleyebilirsiniz.

internetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gerekenler

Melek IŞIK | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz