İstanbul'un En Marjinal Kent Pazarı: Souq Karaköy!
İstanbul'un En Marjinal Kent Pazarı: Souq Karaköy!

İstanbul eşi benzerine rastlanılmayacak bir kültür mozaiği. Herkes için farklı bir şeyler ifade ediyor. Kimisi buradan başka bir yerde yaşayamayacağını bildiği halde yakınmaya devam ediyor, kimisi turist kafasıyla her gün başka güzelliklerini keşfediyor. Her geçen gün değişen, kendini yenileyen, çeşitli akımların etkisi altına giren çok hareketli bir şehir İstanbul. Bu dinamikliği şüphesiz insanların yaşam tarzını, kişiliğini, çevresini, dünya görüşünü de etkiliyor.

souq karaköy

İstiklal Caddesi’nde gezerken kendi şehrinizde bir anda turist olabilirsiniz. Öyle bir yer ki İstanbul’u en iyi orada duyabilirsiniz, anlayabilirsiniz. Sokak müzisyenlerinin, seyyar satıcıların, çeşit çeşit insanın, tarihi binaların arasından uzayıp giden cadde hemen hemen günün her saati kalabalıktır. Galata Kulesi’ni de geçip devam ederseniz, işte Karaköy’desiniz. Eminönü’nün tam karşısında, Haliç’in bir yakasında bulunan eşsiz bir Beyoğlu semti. Son yıllarda İstanbul’un en özel semtlerinden biri haline geldi Karaköy. Genç girişimcilerin de katkılarıyla çalışmak, sohbet etmek, kitap okumak, güzel vakit geçirmek için pek çok alternatifiniz var artık burada. Çeşit çeşit insanı, tarihi, ilginç sokakları ile İstanbul’un en kozmopolit semtlerinden.

Şimdilerde Karaköy’de mutlaka görülmesi gereken bir başka yer de var: Souq

souq karaköy kent pazarı

Souq, çeşitli markaların katıldığı, tasarımların ve vintage ürünlerin satıldığı bir kent pazarı. Kurucusu Yaprak Aras’ın çalışmaları ile her ay değişen bir içeriğe sahip. Zeynep Tosun, Hakan Bahar, Ece Sükan gibi isimleri ağırlayan Souq’a başka kimlerin katılacağı merak konusu. Burada genellikle el yapımı ürünler rağbet görüyor. Zamanla gastronomi, ev dekorasyonu gibi temalarda da alıcı-satıcı edinmiş durumda. Sokakla şekillenen bir şehir olan İstanbul’da Souq gibi pek çok girişimin olduğunu söylemek mümkün. Üstelik açılan bu yeni yerlerde sadece tasarımlar bulunmuyor. Bunun yanı sıra çeşitli yemek ve kahve servisleri de sunuluyor yani kent modası artık gastronomiyle, sanatla iç içe.

souq karaköy fotoğrafı

İyi kahve içmek, birbirinden güzel tasarımları görmek ve şehri hissetmek için Karaköy’e gelmişken mutlaka Souq’a da uğranmalı!

Elvin KÖKSAL | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Akıllara Kazınan 7 Retro Araba Yarışı Oyunu

Akıllara Kazınan 7 Retro Araba Yarışı Oyunu

Moskova Gezi Notları

Moskova Gezi Notları

Benelüks Hikayesi - 1

Benelüks Hikayesi - 1

0 Yorum

Yorum Yaz