GİRİŞİMLERİNİZİ HIZLANDIRACAK VE DEĞER KATACAK KULUÇKA MERKEZLERİ
KULUÇKA MERKEZLERİ: YENİ GİRİŞİMLERİN CAN SUYU

   Girişimlerin en kırılgan ve zor dönemi olan başlangıç aşamasında gereken desteği sağlamak hem devletler hem de özel sektörler için oldukça önemlidir. Ne yazık ki devletlerin bu konudaki destekleri genellikle yetersiz kalıyor. İşte bu noktada devreye giren kuluçka merkezleri girişimlerin varlığını sürdürmesine, gelişip büyümesine olanak sağlıyor. Girişimcilere bir nevi rehberlik ediyor.

   Kuluçka merkezleri girişimcilere ihtiyaçları doğrultusunda pek çok farklı hizmet verebiliyor. Bunlardan en önemlileri:

  • Ofis imkanı
  • Mentörlük hizmetleri
  • Uygun eğitim programları
  • Networking için sosyal ortamlar
  • Yatırımcıyla girişimci arasında köprü kurma
  • Yönetim ve pazarlama desteği
  • Sekreterlik hizmetleri

 

    Kuluçka merkezlerine ek olarak bulunan ön kuluçka merkezlerinde daha şirketleşme olanağı bulamamamış fikir aşamasında olan girişimlere destek sağlanıyor. Mentörlük ve danışmanlık hizmetleri sağlanıyor. Ön kuluçka merkezleri için kuluçka merkezlerinin ön basamağı da denilebilir.

 

    Ülkemizde her geçen gün artan girişimci sayısına bağlı olarak artış gösteren ve girişimcilik ekosisteminin temel taşlarından olan kuluçka merkezleri de  niceliksel olarak artış gösterirken niteliksel olarak da gelişmektedir. İşte giderek popülerleşen kuluçka merkezlerinin en önemli 7 tanesi:

 

İTÜ ÇEKİRDEK

   İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent tarafından 2012 yılında kurulan ve İTÜNOVA TTO’nun da gücünü arkasına alan İTÜ Çekirdek; bugüne dek 1.150 girişime ve 3.450 girişimciye destek olmuştur. Finansal teknolojilerden, sağlık teknolojilerine, arttırılmış gerçeklik uygulamalarından donanım projelerine kadar birçok farklı alanda projeye destek olan İTÜ Çekirdek 40’ı aşkın paydaşıyla; girişimcileri, şirketleri, melek yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir girişimcilik platformudur.

    Ayrıca İTÜ Çekirdek 6 yıl önce kurulmasına rağmen Avrupa’nın en iyi 8’inci, dünyanın ise en iyi 18’inci kuluçka merkezi olmuştur.

 

KOÇ KWORKS

   Koç Üniversitesi’nin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren KWORKS, girişimcilerin fikir bulması, ürünü oluşturması, büyümesi ve hızlanması için çeşitli desteği sağlamaktadır. İlk olarak KWORKS bünyesinde sağlanan olanaklar ile girişimcinin fikrini bulması ve bu fikri tam olarak oluşturması mümkündür. Bunun yanı sıra ürünü yaratması, şekillendirmesi de yine KWORKS ile mümkün olurken, gerekli yatırım destekleri ile de girişim büyümeye başlar. Bu aşamadan sonra gerekli stratejik hamlelerin yapılmasıyla birlikte de artık girişim hızlanacak ve çok daha kaliteli bir hal alacaktır. Ayrıca KWORKS tarafından girişimcilere çalışma alanı, ürün geliştirme, teknik danışmanlık, iş geliştirme, finansal danışmanlık, altyapı, bulut teknolojisi, hukuk danışmanlığı, devlet hibeleri ve maliyet karşılama gibi imkanlar da sağlanmaktadır.

 

ODTÜ ATOM

   Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, yani kısa adıyla ATOM, 2008 yılında ODTÜ TEKNOKENT Yönetim A.Ş. bünyesinde kurulmuş bir ön kuluçka merkezidir.

   Merkezin amacı, oyun geliştirme ve animasyon teknolojileri alanlarında faaliyet göstermekte olan veya gösterme ilgisi olan ekiplere bir yıl süreyle çeşitli destekler sağlayarak sektörün güçlenmesini ve sektör paydaşlarının sağlıklı bir ekosistem oluşturmasını sağlamaktır.

   Merkeze başvurular alınmakta, başvuran ekipler proje planı, ekip vizyonu ve ekip yapısı özelliklerine göre değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucu merkeze kabul edilen ekipler, proje geliştirme süreçlerine odaklanırken girişimcilik yönlerinin de gelişmesi için destek almaktadır. Bir yıllık destek süresi sonucunda şirketleşme aşamasına yönlendirilen ekipler ATOM'dan mezun olarak sektör hayatlarına altyapısı zengin bir giriş yapma fırsatı bulmaktadır.

 

BİLKENT CYBERPARK

   Bilkent Cyberpark, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Holding tarafından 2002 yılında kurulmuş olup Türkiye’nin ilk özel üniversite teknokentidir. Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoparklarından biri olan CYBERPARK, 15 yılı aşkın geçmişi, toplam 13 binası, 102.000 m2’yi aşan kapalı alanı ve 39 hektarlık bölgesi ile Türkiye’de örnek alınan bir teknopark seviyesine ulaşmıştır. Çeşitli sektörlerde alanında lider 220’nin üzerinde ileri teknoloji firması, 8 Araştırma Merkezi ve 3500’ün üzerinde Ar-Ge personeli ile girişimcilik ekosisteminde önemli bir yere sahiptir. Geleceğe değer katan tüm teknolojik çalışmalara imkan sağlayan, uluslararası alanda öncü Ar- Ge çalışmalarının yapıldığı, ülkenin bilimsel ve teknolojik kalkınmasına katkıda bulunan etkin ve öncü bir teknopark hizmeti sunan CYBERPARK’ın vizyonu yerli ve yabancı teknoloji girişimcileri için bir çekim merkezi ve dünyada örnek alınan bir teknoloji üssü olmaktır. Bu vizyonun ve misyonun bir parçası olarak, şirketlere ve kuluçkalara sürekli olarak büyüme fırsatları sunarak sadece hedef ülkelerde varlığımızı sürdürmek için değil aynı zamanda şirketlerimiz için potansiyel iş fırsatları belirlemek amacıyla ortaklıklar oluşturmaktadır.
2015 IASP Dünya Konferansında 2.lik ödülü, son 4 yıldır Türkiye Teknopark Endeksinde ilk 3 içerisinde derece, 2013 “Anadolu Markaları” nda 3.lük derecesi gibi ödülleri ile CYBERPARK başarılarını bir çok farklı mecrada tescillemiştir ve teknoparklar arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

 

HACKQUARTERS

   Hackquarters, bir girişim hızlandırma merkezidir. Hayata geçmek üzere olan fikirlerin daha hızlı ve doğru şekilde müşterilerine ve olası iş ortaklarına ulaşıp, güçlü bir şekilde ticari hayata geçmesine olanak sağlıyor. Özellikle girişimlerin global olması çok kritik, bu konuda da Silikon Vadisi ve daha bir çok yerde yapılan programlarla birlikte ortak programlar gerçekleştiriyor.

   Girişimlerle bu alanlarda çalışırken de Türkiye’nin ve Dünya’nın büyük şirketlerine inovasyon ve teknoloji konusunda farklı programlar yaparak onların da hızlı bir şekilde adapte olmalarını, büyümelerini desteklemeyi ve yüksek karlı pazarlara girebilmeleri için çalışmalar yapıyor. Yapılan çalışmalar şirket kültürünün girişimciliği desteklemesinden (Intrapreneurship), şirketlerin kendi alanlarının etrafında yeni şirketler kurmasına kadar çeşitlenebiliyor. Bu çalışmalarla, şirketlerin Dünya’da gerçekleşen dijital devrime uygun olmaları için çalışılıyor.

 

HayalEt

   Hayal Et harekete geç, Hayal Et değer yarat sloganıyla 2013 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren HayalEt Kuluçka Merkezi, 2011 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destekle kurulmuştur. TTO HayalEt Kuluçka Merkezi, konu kısıtlaması olmaksızın genel başvurulara açık kuluçka merkezi özelliğini taşımaktadır.

HayalET Kuluçka Merkezi ve İnovita Kuluçka Merkezi kurulduğu tarihten itibaren yaklaşık 1000 girişimci başvurusu almış, 300 girişimciye 250 saatlik girişimcilik ve iş geliştirme eğitimleri ve seminerler vermiş, 100 girişimciye strateji, inovasyon vb. konularda mentörlük hizmeti sağlamış, Hali hazırda kuluçka alanında 13 adet girişimciye hizmet vermekte olup, 21 girişimciyi kuluçkadan mezun etmiştir.

 

eTohum

Etohum, yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeridir.

Başvuru yapanlar arasından seçilecek girişimler, girişimlerini Etohum Yatırımcı Kulübüne sunacaklardır.Seçilen girişimciler Start-Up Turkey'de yer alabilecek, iş planlarını hazırlarken koçluk ve yönlendirme yapılacak, hazırladıkları iş planlarını bireysel, kurumsal yatırımcı ve şirketlere sunmaları sağlanacaktır. Girişimcilere ofis yeri, danışmanlık ve diğer birçok hizmet sunulacaktır.

İnternet konusunda yeni iş fikri olan henüz şirketini kurmamış, iş fikrini gerçekleştirmek için şirketini kurmak üzere olan, internet şirketini / girişimini kurmuş, sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer desteğe ihtiyacı olan herkes Etohum’a başvuru yapabilir.

Her sene Şubat ayından Aralık ayına kadar devam edecek olan süreçte, yeni ekonomi girişimcisi olmak isteyenlere yeni işe başlama bilgisi, uygun girişimcilik ortamının sağlanması ve iş planlarının yatırımcı olabilecek şirket, kişi, yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi için uygun ortam sağlanması amaçlanmaktadır.

Yazar

Birsen Özge ÜNAL

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Elektrik Elektronik Mühendisliği
1

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz