Kurtarılan Hayvan Dostlarımızın Hikayeleri
Kurtarılan Hayvan Dostlarımız

Kaplumbağalara NASA’dan Yardım (13 Ocak 2010)

Florida sahilindeki bir hafta içinde hava sıcaklığının ani soğumasıyla deniz suyunda da düşen sıcaklık bölgedeki deniz kaplumbağalarını kötü etkiledi. Florida Balık ve Vahşi Hayatı Koruma Heyeti ve bölgede çalışan NASA yetkililerinin ortak çalışmasıyla vücut sıcaklıkları düşen deniz kaplumbağaları toplandı ve veteriner kontrolünden geçirildi. Vücut sıcaklığı ve diğer değerleri normale dönen hayvanlardan bazıları Indian nehrine gönderildi. 270'ten fazla kaplumbağanın kurtarıldığı çalışmaya katılan NASA yetkilileri bu hayvanlara yardım edebildikleri için mutlu olduklarını belirtti.

Isaac Kasırgasından Kurtarılan Köpekler

29 Ağustos 2012 tarihinde Amerika’nın Mississippi ve Louisiana eyaletlerini vuran Isaac kasırgasından ‘The ASPCA’ (Amerikan hayvan koruma derneği) 27 köpeği kurtardı.

Kuzey Mississippi bölgesinden kurtarılan sokak köpekleri derneğin Florida merkezine gönderildi.

Fotoğraftaki ekip lideri Laura Morcillo gibi gönüllü çalışan gençler kasırgada yaralanan ve oldukça korkan köpeklerle tek tek ilgilenip güvende hissetmelerini sağladı.

“Bu köpeklere yardım edebildiğimiz ve onları kasırga bölgesinden çıkarıp barındıracak yerimiz olduğu için oldukça mutluyuz, umarım bölgede ulaşmadığımız başka hayvanlar yoktur.” ASPCA yetkilileri.

köpek kurtarma

Uluslararası Hayvan Kurtarma Örgütü (IAR) karton bir kutunun içinde terk edilmiş yavru bir orangutanı kurtardı.

Organizasyonun Endenozya görevlilerinden biri bir evin arka bahçesinde oldukça eski ve kirli bir karton kutunun içinde yavru bir orangutan buldu. Oldukça sıcak havada direk olarak güneş altına bırakılan hayvanı kolları ve ayakları vücuduna dolanmış şekilde bulunca ölü olduğunu düşünen görevli yine de kontrol etmek isteyince hala yaşadığını anlamış.

Onu Ketapang şehrindeki orangutan merkezine götürdüğünde en kötü durumdaki hayvanları görmüş olan gönüllüler bile şaşırmış. Orangutana Gito adını veren gönüllüler yaptıkları araştırmayla yakınlardaki birinin Gito’nun annesini ve onu neredeyse öldürerek satmak için çaldığını ve başka birisinin Gito’yı 20£’dan az bir fiyata alıp serbest kalması için bahçeye bıraktığını öğrenmişler. Fakat hala annesine bağlı olan ve yaşabilmek için ona ihtiyaç duyan Gito bahçeden ayrılamamış.

Gito bulunduğunda çok acil olarak tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğu için gönüllüler yerel vahşi hayat yetkililerini bekleyemeden onu şehir merkezindeki hayvan hastanesine götürüp tedavisini üstlenmişler. Tedaviden sonra tekrar Ketapang’daki merkeze götürülen Gito şu an gayet iyi durumda ve kendisi gibi kurtarılan diğer orangutanlarla beraber.

orangutan gito

Püskül

2014 Ekim ayında ODTÜ Pati Dostları kampusta bütün tüyleri tıraşlanmış bir köpek buldu. Sürekli ağlayan ve kendisine ilgi gösteren herkesin peşinden giden köpek kampüsteki diğer köpekler tarafından kabul edilmedi. Avlanmayı bilmediği anlaşılan köpeğe Püskül adı verildi ve Pati Dostları tarafından beslenip sahip çıkıldı, ancak iki kere belediye görevlileri tarafından yakalanıp barınağa götürüldü, ikisinde de kampusta olmadığı fark edilince geri getirildi.

Evde insanlarla yaşamaya alışan Püskül kampüse alışamadığı için bir yuva ilanı açıldı, uzun bir süre sonra ise Elif adlı bir lise öğrencisi ile ailesi Püskül’ü almak istediler. Eski sahibinin onu kampüse terk edişini ve buraya alışmaya çalışırken yaşadığı her şeyi kabul edip ona tekrar eve alışması için zaman tanıyan aile ondan vazgeçmedi ve şu an Püskül’le beraber çok mutlular.

köpek odtü püskül

Merhaba sevgili Glokal okuyucuları buradaki ilk yazımda sizinle kurtarılan bazı hayvanları paylaşmak istedim.

Fakat asıl bahsetmek istediğim nokta şu ki; bu hikâyeleri araştırırken ülkemizden küçük çaplı bireysel, yani hayvan sever insanların kendi çabalarıyla yardım ettikleri olaylar dışında hiçbir hayvan yardımı girişimine ulaşamadım. Bireysel olarak hayvanlara yardım etme konusunda oldukça istekliyiz fakat bunu neden daha geniş çaplı organize bir şekilde yapamıyoruz ? Öncelikle birçok insan yaralı bir hayvan bulduğunda nasıl yardım etmesi gerektiğini bilmiyor, çoğu kişi veterinere götürürlerse çıkacak masraflardan çekinip götürmüyor. Ankara için büyükşehir belediyesinin son yıllarda oluşturduğu sokak hayvanları ambulansından (alo 153) ise neredeyse kimsenin haberi yok (ki ben de yazı için araştırırken öğrendim). Bu servisi bilen insanlar ise ne kadar doğru işlediği konusunda hiçbir garanti veremiyor. Sokaktaki bir hayvan için ambulansı aradığımızda onu gerçekten veterinere götürüp tedavi ettirecekler mi yoksa alıp sadece barınağı mı bırakacaklar? Ülke olarak ne yazık ki etkili bir çözüm bulamadığımız bu konuda umarım hayvanlara yardım etmekten çekinmeyen insanların sayısı artar.

hayvanlar için bir kap su

DijanTeymur - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

David Robert Mitchell'dan It Follows

David Robert Mitchell'dan It Follows

Sigara Yasağı Mutlu Etti

Sigara Yasağı Mutlu Etti

0 Yorum

Yorum Yaz