Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri - Türkiye Örnekleri
Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Globalleşen dünyada hızla önem kazanan bir değer olan ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ (KSS) kısaca şirketlerin daha iyi bir toplum ve daha iyi bir çevre için gönüllü olarak çalışması anlamına geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de şirketler, sosyal sorumluluk alanında başarılı projeler yürütmekte.

Şirketler eğitim, kültür-sanat, çevre gibi farklı alanlarda destekledikleri projelerle toplumsal sorunlara çözümler üretiyor. Bu projeler, toplumsal sorunların çözülmesine ışık tutarken aynı zamanda şirketlerin piyasadaki prestijlerinin ve toplum tarafından şirketlere duyulan güvenin artmasını sağlamaktadır.

Bu yazımda Türkiye’de ses getiren bazı önemli projeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

KARDELENLER

Turkcell tarafından yürütülen bu projede, ailelerinin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen kız çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlanması ve kızların meslek sahibi, ufku açık bireyler haline gelmeleri amaçlanıyor. 2000 yılından itibaren proje dahilinde yaklaşık; 100.000 Turkcell bursu verildi,28.000 öğrenciye ulaşıldı,17.000 Kardelen liseden mezun oldu,1.800 Kardelen üniversiteden mezun oldu. Kardelenler projesi Türkiye’nin en başarılı ve köklü sosyal sorumluluk projelerinden biridir. NationalGeographic belgeseline bile konu olmuş bir projedir.

Projeye Kardelen adının verilmesi de gerçekten çok etkileyici bir seçimdir. Kardelen, Doğu Anadolu'nun soğuk ikliminde, kar kalkmadan açan kış çiçekleridir. Bütün olumsuz koşullara rağmen bilgiye ulaşmaya çalışan, kendi hikayesini yaratan kız çocukları da birer Kardelen çiçeği olarak görülmüştür.

BABA BENİ OKULA GÖNDER

baba beni okula gönder

2004 Doğan Gazetecilik tarafından başlatılan  proje çerçevesinde, ülke genelinde eğitim olanaklarından mahrum kaldığı tespit edilen kız çocuklarına maddi koşullarının düzelmesi için destek sağlanırken bir yandan da konuyla ilgili toplumsal farkındalığı arttıracak etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Kampanyaya sağlanan büyük destekle 33 yurdun ve 12 ilköğretim okulunun yapımı gerçekleştirilmiş ve 10.500 civarında kız çocuğuna eğitimlerine devam ettikleri süre boyunca burs verilmiştir. Proje kapsamında yapılan kız öğrenci yurtları sayesinde her yıl 3500 öğrenci barınma imkanına kavuşmuştur. “Baba Beni Okula Gönder” kampanyasına pek çok kişi ve kuruluş destek olmaktadır. Kampanyaya bugüne dek 300 binin üzerinde bireysel bağışçı destek vermiş ve toplanan bağış miktarı 35 milyon TL’yi aşmıştır. Her yıl proje kapsamındaki etkinliklerin çeşitliği arttırılmaktadır ve etkinliklerin içerikleri zenginleştirilmektedir. Baba Beni Okula Gönder kampanyası kamuoyu tarafından da çok beğenilen ve desteklenen bir kurumsal sosyal sorumluluk projesidir.
 
81 İlde 81 Orman Projesi

81 ilde 81 orman projesi

İş Bankası’nın TEMA Vakfı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirdiği ’81 İlde 81 Orman ‘ projesi, çevrenin korunmasını ve başta çocuklar olmak üzere halkımızın çevre konusunda bilinçlendirilmesini amaçlamaktadır. Proje kapsamında 81 ilde yaklaşık 1.500 hektar alana 2.205.000 adet fidan dikildi. Projenin en önemli özelliği dikilen fidanların 5 yıl boyunca bakımlarının da üstlenilmesi. Tutmayan, kuruyan fidanların yerine yeni fidanların dikimi gerçekleştiriliyor. Bu sayede İş Bankası, oluşturmak istediği orman alanlarına başarılı bir şekilde ulaşıyor. Ayrıca fidanların dikim sürecinde gerçekleştirilen törenler ile başta çocuklar olmak üzere yöre halkının çevre konusunda duyarlılığının artması ve insanların çevre konusunda daha bilinçli bireyler haline gelmesi hedefleniyor

ETİ ÇOCUK TİYATROSU

Eti tarafından yürütülen bu projenin amacı Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklara tiyatro sevgisini aşılamak ve onların hayal dünyasını genişletmektir.14 yıldır Türkiye’nin 81 ilini birçok kez dolaşarak 1.5 milyon çocuğa ulaşmıştır. İlk kez tiyatroya gidecek on binlerce çocuğun hayallerini süsleyen ETİ Çocuk Tiyatrosu bugüne kadar Bisküvi Adam , Kakaolu Olsun, Alaaddin’in Sihirli Lambası, Alice Harikalar Diyarında, Pinokyo, Çizmeli Kedi ve Kral Çıplak olmak üzere 7 farklı oyun sergilemiştir.Eti ,özellikle de maddi durumu yetersiz olan çocukların tiyatroyla tanışmasını sağlayarak başarılı bir proje ortaya koymuştur.

TEMİZ TUVALET PROJESİ  

temiz tuvalet projesi

Opet tarafından 2000 yılından bu yana sürdürülen bu projenin amacı ‘tuvalet temizliği ve hijyen’ konularında toplumda bir bilinç uyandırmaktır. Önce kendi istasyonlarından başlayan OPET, projeyi zamanla tüm yurda yaymıştır. Okullarda, hastanelerde ve birçok kamu kuruluşunda seminerler verilmiş ve birçok broşür dağıtılmıştır. Çocukların eğitilmesi amacıyla çizgi filmler,yetişkinler için reklam filmleri hazırlanıp televizyonlarda oynatılmıştır.Proje kapsamında eğitim vermeye devam eden OPET Eğitim Ekibi, Türkiye genelinde 72 ili gezerek 5,5 milyon km’den fazla yol kat etti. 5500 saat eğitimle 8 milyonu aşkın kişi, doğru ve temiz tuvalet kullanımı konusunda bilgilendirildi. Kampanya çeşitli kurum ve kuruluşlardan işbirliği çağrıları almaya devam ediyor.

Bilinçli Anne, Sağlıklı Bebek

P&G’nin bebek bezi markası olan Prima’nın UNICEF ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile yürüttüğü bu projede; yeni doğum yapmış annelerin beslenme, aşı, hijyen, gelişim, nüfus kaydı gibi konularda bilinçlendirilmesi hedefleniyor.Annelerin sağlık hizmetlerinden daha çok faydalanmasını amaçlayan bu projede bebek ve çocuk ölüm oranlarının azaltılması, erken çocukluk döneminde gelişimin desteklenmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için çalışmalar yürütülüyor.Proje kapsamında 2004 yılından bu yana 4 milyon anneye ulaşılmıştır.

Aile İçi Şiddete Son!

Hürriyet gazetesi tarafından 2007 yılında başlatılan bu projenin amacı toplumsal bir sorun olan aile içi şiddetle ilgili farkındalık yaratmaktır. Proje sayesinde gerek kamuoyunda gerekse iş dünyasında ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan aile içi şiddete büyük bir farkındalık oluştu ve birçok kurum ve kuruluş projenin etkinliklerine destek verdi.

2007 yılından bu yana gece gündüz açık olan, telefonlarına sadece uzman psikologların baktığı ve 40 binden fazla çağrı alan Acil Yardım Hattı, 2014 yılında 4.035 çağrıya cevap vermiştir. Bunlar arasında şiddet mağduru ya da yakını olan kişi sayısı 2.329’dur. Acil Yardım Hattı’ndan destek isteyen her üç mağdurdan biri, fiziksel şiddetten şikâyet etmiş, bunların yarısına yakın kısmı ise fiziksel şiddetin yanı sıra bir ya da birkaç şiddet türüne daha maruz kalmıştır. Her 3 mağdurdan 1’i sözel, duygusal şiddete uğradığını ifade etmiştir. Telefonla bu hattı arayan insanlara yardımcı olunmuş ve gerekli bilgilendirmeler yapılarak insanlar ilgili kurumlara gönderilmiştir.

Bu proje ülkemizin en ciddi sorunlarından biriyle ilgilenerek birçok insanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya da devam edecektir.

Ayrıca Capital’in GfK Türkiye ile gerçekleştirdiği ‘’Kurumsal Sosyal Sorumluluk Liderleri’’ araştırmasına ait verileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

gfk Türkiye KSS şampiyonları listesi

Araştırma, Türkiye’nin sosyal sorumluluk alanında öne çıkan lider, şirket ve projelerini halkın ve iş dünyasının gözünden ortaya koyuyor.Araştırma sonuçlarına göre halkın gözünde KSS liderinin şirket olarak Turkcell,iş dünyasının gözünde  Koç Holding olduğunu, halkın gözünde en sorumlu liderin Güler Sabancı, iş dünyasının gözünde ise Rahmi Koç olduğunu ve halkın gözünde en başarılı KSS projesinin Turkcell tarafından yürütülen ‘’Kardelenler’’ projesi olduğunu görüyoruz.

Türkiye’de sosyal sorumluluk bilinci geçmiş yıllara göre daha fazla gelişmiş olsa da hala yeterli seviyeye ulaşmış değil. Bu bilincin geliştirilmesi şüphesiz toplumun gelişmesi için büyük fırsat demektir. İnanıyorum ki Türkiye’nin önde gelen şirketleri zamanla sosyal sorumluluk alanına daha fazla önem verip daha birçok başarılı projeye imza atarak ihtiyacı olan birçok insanın hayatına dokunacaktır.

Nurten YAMANLAR-ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Ufak Ayrıntılar

Ufak Ayrıntılar

Dövme Sanatının Önde Gelen 5 Türk İsmi

Dövme Sanatının Önde Gelen 5 Türk İsmi

Nutellasız Hayattan Nutellalı Hayata Geçiş

Nutellasız Hayattan Nutellalı Hayata Geçiş

0 Yorum

Yorum Yaz