Letonya Gezi Rehberi - Gezilmesi Gereken Yerler
Letonya Rehberi: Riga

Yakın mesafe yurt dışı tatili dendiğinde, aynı yerleri görmekten sıkıldınız mı?

O zaman size bir Letonya tatili öneriyorum. Genelde tur şirketlerinden bu coğrafyada tur baktığınızda, "Baltık Turu" olarak geçer. Litvanya-Letonya-Estonya ve bazen buna Finlandiya da ekleniyor. Evet Letonya ufak bir ülke (Yüzölçümü Konya'ya yakın ve nüfusu bizdeki Suriyeli mülteci nüfusundan daha az), lakin gezip görebileceğiniz çok yer var. Bu yazımda sizlere Riga ve çevresinde görebileceğiniz yerleri tanıtmaya çalışacağım.

Riga

Şehirde bulunan binalar arasında art nouveau tarzı binalar oranına baktığınızda, en yüksek oranı elde ettiğiniz ülke Letonya. 1200'lerin başlarında Alman misyonerler tarafından kurulan bu ufak şehirde gezebileceğiniz tarihi yerler, keyifli zaman geçirebileceğiniz alanlar aslında çok da az değil. En güzel yanı da Letonların dediği gibi "Letonya'da her yer yakın". Bir tren veya otobüsle en uzaktaki başka bir şehri görmeye gitmek isterseniz, bu en fazla 3-4 saatinizi alır.

Riga

Peki Riga ve yakın mesafedeki görülebilecek güzel şehirler nereler?

- Riga tarihi şehri:

Az önce bahsettiğim gibi Riga Alman misyonerler tarafından kuruluyor. Eski Avrupa'da en son Hristiyanlaşan toplum Baltık ülkeleri. Daha öncesinde Pagan inançları var. Sonrasında ise Alman misyonerler yavaş yavaş yerleşiyor. Töton şövalyelerinin merkezi haline geliyor. Tarihi şehirde göreceğiniz çoğu bina da, bu dönemlerden kalmadır. Peki burada nereler görülmeli?

1.    St. Peter Kilisesi
2.    Riga Katedrali
3.    Kedi Evi
4.    İsveç Kapısı
5.    3 Kardeşler
6.    Karakafaların Evi
7.    Riga Kalesi
8.    Barut Kulesi
9.    İstila Müzesi (Orijinal binası tarihi şehir içinde ama bu yazı yazılırken tadilatta olduğundan dolayı tarihi şehir sınırları dışında yakın mesafede bir yerde.)

Tabi bunların dışında bir sürü tarihi bina mevcut ama bunlar önceliğiniz olsun.

- KGB binası:

KGB binası

Sovyet döneminde sorgu merkezi olarak kullanılmış. İkinci Dünya Savaşında ise şehir Almanlar'a geçince propaganda merkezi yapılmış. Şu anda ise müze.

- Mezaparks:

Mezaparks

Riga merkezine biraz uzak (Riga yüzölçümüne göre uzak. Aslında çok da uzak değil. Krisjana Barona caddesinden geçen tramvaylardan 1 tanesi direk buraya gidiyor. 10 dakika kadar bir süre alıyor.) Yürüyüş, kaykay, roller skate, ufogolfü, minyatür golf gibi etkinliklerde bulunabilir, biraz kafa olarak rahatlayacak bir gün geçirebilirsiniz.

- Yeme-içme:

letonya değirmen

Aslında gidip değişik lezzetler deneyebileceğiniz çok yer var ama size özellikle 3 tane yeri önereceğim.

1.    Lido: Self servis, çok çeşitli Leton yemeklerinin bulunduğu bir restoran zinciri.
2.    Rozengrals: Orta çağ atmosferinde keyifli bir yemek yiyebileceğiniz tarihi şehirdeki bir restoran.
3.    Ala Fol Klubs: Burası da tarihi şehirde. Ala mağara demek. Mekan da yeraltı mağarası gibi. Leton folk müziği çalan, dans geceleri olan bir mekan. Leton kültürünü daha yakından tanımak için çok ideal.

- Art Nouveau tarzında binalar:

Art Nouveau tarzında binalar

1900'lerin başında şehir genişlemeye başlarken yeni yapılan binalar, dönemin trendi olan Art Nouveau'ya göre tasarlanmış. Elizabetes, Alberta ve Strelnieku Caddeleri üzerindeki bu binalardaki ayrıntılar gerçekten hayranlık uyandırıyor.

- Sigulda:

Sigulda

Riga'ya trenle yaklaşık 1 saat mesafede. Turaida ve Sigulda Kaleleri görmeniz gereken yerlerden. Bunun dışında Gutmana Mağarası da önemli ziyaret mekanlarından. Letonya'daki en büyük mağara, aslında yaklaşık 15-20 metre derinliğinde bir oyuk gibi bir yer. Burayı asıl önemli kılan ise hikayesi. Burada yaşanan aşk hikayesini gittiğinizde kesinlikle yerel insanlardan dinlemelisiniz.

- Cesis:

Cesis

Riga'ya yaklaşık 3 saat mesafede. Sigulda'ya giden trenle aynı hat üzerinde. En önemli görülecek yer ise Cesis kalesi. Ama biz Türkler için görülecek bir yer daha var. Orası da Cesis Türk Şehitliği. Osmanlı-Rus savaşında esir düşüp bu şehirde ölen 26 askerin mezarlığı burada.

- Jurmala:

Jurmala

Jurmala, Letonya'nın önemli bir deniz tatili şehri. Komşu ülke Rusya'dan gelen bir çok turist burayı tercih ediyor. Riga'ya yarım saat mesafede olan bu şehirde bir gün geçirip Baltık Denizi'nin keyfini çıkarabilirsiniz.
Bunlar dışında daha uzak mesafede görebileceğiniz şehirler de mevcut. Fakat ilk kez gidecekseniz bu yazıdaki yerler şimdilik sizi tatmin edecek bir tatili dolu dolu yaşamanıza yetecektir.

Letonya Rehberi (@letonyarehberi)

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

20 Kültleşmiş Soundtrack Önerisi

20 Kültleşmiş Soundtrack Önerisi

Aiesec İspanya

Aiesec İspanya

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

0 Yorum

Yorum Yaz