Londra'da Kendi Harry Potter Turunuzu Nasıl Planlarsınız?
Londra'da Kendi Harry Potter Turunuzu Nasıl Planlarsınız?

Bir numaralı Harry Potter fanı olan, Metropolitan Sanat Okulu öğrencisi Brian Selcik kendini J.K. Rowling’in Büyülü Dünyası’na adamış ve Universal Orlando’yu üç kere ve sadece Harry Potter için Londra’yı gezmiştir.

Harry Potter’ın hikayesi, tüm dünyada bilinmesi ve insanların birçoğunun hayatına bir şekilde girmesiyle, daha da popüler hale gelmiştir. Birleşik Krallıktaki birçok yer doğrudan veya dolaylı yolla Harry Potter hikayesinin bir parçası haline gelmiştir.

Bu sihirli yolculuktaki ilk durağımız Diagon Yolu! Büyücü dükkanları ile dolu olan ve Gringotts bankası bulunan bu yolun girişinde Çatlak Kazan’a rastlayabilirsiniz. Diagon Yolu Londra’nın en batı noktasında Charing Cross yolunda bulunur.

charing cross yolu

diagon yolu

Bir sonraki durağımız ise King’s Cross özellikle 9¾ peronu. Burası Hogwarts Ekspress’inin kalktığı 9 ve 10. peronların arasında bulunan bir geçiş noktası. Aynı zamanda burada filmde büyülü dünyaya açılan noktada fotoğraf çektirebilir ve 9¾ peronu dükkanında alışveriş yapabilirsiniz.

king's cross

Harry Potter büyücü olduğunun farkında olmadığı zamanlarda, serinin ilk filminde, sürüngenlerin bulunduğu hayvanat bahçesini ziyaret etmişti. Harry ilk olarak bu sürüngenler evinde Çatalak (yılanlarla konuşabilme ve onları anlayabilme) olduğunu fark etmişti. Evet gerçekten de Harry Potter ve Felsefe Taşı’ndaki bu sahne bir stüdyoda değil, Londra Hayvanat Bahçesi’nde çekilmişti.

londra hayvanat bahçesi ve harry potter yılan sahnesi

Son olarak Warner Bros Studio Tour London – The Making of Harry Potter tüm “Potterhead”lerin katılması gereken bir tur. Bu tur, Harry Potter filmlerinin çekildiği setleri görmeniz için büyük bir şans! Sahnelerde geçen donanımlardan tutun kostümlerin örneklerine kadar filmin çekimlerinde kullanılan çoğu şeyi görebileceğiniz bir yer. Ayrıca Londra sokaklarında gezerken kendinizi filmde geçen caddeler, sokaklar ve evlerin yanında bulabilirsiniz!

Kadir AVŞAR | ODTÜ

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Bir Balkan Ülkesi: Makedonya

Bir Balkan Ülkesi: Makedonya

Unutulmayan Çizgi Filmler

Unutulmayan Çizgi Filmler

Kanada'nın Sıradışı ve Renkli Kabinesi

Kanada'nın Sıradışı ve Renkli Kabinesi

0 Yorum

Yorum Yaz