Marvel Karakterleri İncelemesi
Marvel Karakterleri İncelemesi

Dünyanın en büyük 2 çizgi roman şirketinden birisi Marvel. Günümüzde kahramanlarını sinemaya uyarlama başarısıyla adından söz ettirse de geçmişi günümüzden çok daha büyük. 1939 yılında Timely Comics adıyla kurulup günümüze kadar hızla büyüyüp gelişerek gelen ve 2009'da The Walt Disney Company tarafından 4.000.000.000 $ gibi satın alınan şirket büyüklüğünü kahramanlarına borçlu. Son yıllarda sinema ve televizyonlarda gördüğümüz bu kahramanlar hep bu kadar büyük müydüler ya da zaman içerisinde nasıl değiştiler? Sizler için filmi çekilen ve bu kadar popüler olan kahramanları biraz inceledim.

Spider Man

Marvel Comics'in en popüler karakteri desek belki de yanlış olmaz. Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılıp, çizilmiş ve kendine 'Spidey' diye seslenenir. Spider-man fikri başta Marvel başkanı tarafından sevilmez. İnsanların örümcekleri sevmediğini söylemiş, bunun üzerine Stan Lee çizgi romanda başkandan alıntı dahi yapmıştır. Örümcek adam ilk kez 1962 ''Amazing Fantasy'' adlı çizgi romanın son sayfalarında kendine yer bulabilmiş, 2 yıl sonra da patenti alınıp 1965 yılında kendi çizgi romanı; Amazing Spider-Man çıkmıştır. O günden bu yana, dünyanın en popüler süper kahramanları arasındadır. Deney için kullanılan bir örümcek tarafından ısırılan lise öğrencisi Peter Parker'ın suçla savaşı çizgi romanın asıl konusudur. Karakterin lise öğrencisi olarak yaratılmasının asıl nedeni; o yıllarda okuyucu kitlesinin büyük bir kısmının genç olmasıydı. İnanılmaz refleksleri ve gücü olan 'spidey' kendini her durumda suçla savaşa adamıştı. Rakipleri her zaman ondan güçlü olmuş, onları yenebilmek için güçlerinin yanında zekasını da kullanmak zorunda kalmıştır. 1000'e yakın çizgi romanı yayınlanan Spider Man'in farklı evrenlerde pek çok farklı versiyonu olmuştur. Bazı evrenlerde kıyafeti, yaşı, ismi hatta cinsiyeti bile farklıdır. Evrenin birinde örümceğe benzemek için metal üç bacak kullanırken, bir başka evrende tamamen örümceğe dönüşmektedir. 90'lı yılların sonunda yayıncı Bill James, Spider Man'in yeni okuyucuları tatmin etmediğini düşünüp yeni bir seri başlatır: Ultimate Spider-Man. 1999 Haziran'ında piyasaya çıkan yeni seri büyük bir ticari başarı elde eder.

spider man incelemesi

Yayınlandığı ilk ay eski seriden daha fazla satılır. Eski seriye göre (Amazing Spider-Man) daha fazla bilinen ve sevilen Ultimate Spider-Man serisi günümüzde filmi çekilen ve herkesin bildiği Spider Man'i anlatır. Amazing Spider Man ile aralarında büyük farklar vardır. ''Büyük güç büyük sorumluluk getirir diyen Peter'ın amcası Benjamin ilk seride yaşarken bu seride ölmüş ve belki de Spider Man'i bize kazandırmıştır. Yine Amazing serisinde ağ Spider-Man'in vücudunda üretilirken Ultimate seride kıyafetinin altındaki mekanizmadan atılan bir kimyasaldır. Günümüze yaklaştıkça satışları tavan yapan her iki serinin de hayranlarını üzen habere gelelim. Ultimate Spider-Man serisinin 160. sayısında Peter Parker en büyük düşmanı Green Goblin tarafından öldürüldü. Sonraki yıl ise Spider Man'in en uzun serisi olan Amazing Spider Man'de de acı haber vardı. 700. sayısında Spider-Man Dr. Ahtapot tarafından öldürüldü.
Yazar Don Slott'ın bu son yüzünden pek çok ölüm tehdidi aldığını da belirtelim. Günümüzde The Superior Spider Man adlı seri Ultimate Spider Man'in devamı olarak yayınlanmakta. Film hakları şimdiye kadar Sony Pictures'de olan Spider-Man'in 2 seri halinde 5 filmi çekildi. Son filmin beklenen gişe başarısının çok altında kalması sebebiyle Sony Pictures ile anlaşan Marvel haklarını geri aldı. Şimdi merakla yeni filmi bekliyoruz.

Iron Man

Marvel'in Stan Lee tarafından yaratılan bir başka kahramanında sıra. Savaşları her zaman fırsata çeviren Marvel 1963'te Tales of Suspense serisinde ortaya çıkan bir kahraman Iron Man. En çok satılan çizgi romanlardan olan Iron Man'in şimdiye kadar kadar 3 bireysel 2 de Avangers serisinde olmak üzere 5 filmi çekildi. Peki milyonların izlediği ve gişede en başarılı filmler arasında olan Ironman hakkında hakkında bilmediklerimiz neler?
Tony Stark ailesinin ölümüyle 15 yaşında şirketin başına geçer. Dahi olan Tony çok zengin bir silah satıcısıdır ve yayınlandığı yıllar soğuk savaş ve Vietnam savaşı dönemine gelir. Vietnam'da bir general tarafından esir alınan Tony, general için silah yapmaya zorlanmıştır. 

iron man incelemesi

Üstelik kalbine yaklaşan bir şarapnel parçası vardır. Generalin diğer esiri nobel ödüllü fizikçi Ho Yinsen'dir ve yaptığı mıknatısla Tony'nin ölmesini engellemiştir. Buraya kadar filmle tek fark zaman gibi görünüyor.  Afganistan ve Viyetnam dönemlerinin 2 savaş ülkesi. Fark buradan sonra ortaya çıkmaya başlıyor zaten. Tony ve Ho generalden gizli bir savaş zırhı yapıp ülkesine kaçmaya başarır. Zırhını yeniler ve Vietnama saldırmaya başlar. Geceleri playboy olarak gezen Tony, gündüzleri Iron man olur. Iron Man'i özel koruması olarak kamuoyuna bildirir ve şirketinin maskotu yapar. Silah satmaya ve Vietnam'daki gruplarla savaşmaya devam eder. İlk başlarda yüksek satış rakamları olan Iron Man zamanla Vietnam Savaşı'na karşı tepkiler yükseldikçe satışlar düşer. Marvel mesajı alır ve Tony Stark'ı değiştirmeye başlar. Tony Stark zamanla kendi görüşlerini sorgulamaya başlar ve ordu için imal ettiği yüksek teknoloji ürünü silahlar nedeniyle vicdan muhasebesine girişir. Zamanla silah satışını durdurur ve kaynaklarını kendi zırhı ve S.H.E.I.L.D için kullanmaya başlar. Karakterindeki değişimler tekrar satışları yükseltir ve günümüze kadar devam ettirir. Iron Man'in en büyük yükselişi ise 2008 de vizyona giren filmi oldu. Filmden önce çizgi roman evreninin en az sevilen iyi karakterlerinden biriyken, Robert Downey'in de etkisiyle şu an en sevilenlerden biri olduğu kesin.

CAPTAİN AMERİCA

Marvel'i Marvel yapan bir kahraman varsa bu şüphesiz ki Captain America'dır. Bügün 2 kendi filmi 2 de Avangers içindeki karakteri ile toplam 4 filmi olan Captain America bugünlere kolay gelmedi. En sevilen kahramanlardan olan Captain, Marvel'i hem iflastan kurtarmış hem de bu kadar başarılı olabilmiş. En sansasyonel karakterlerden olan Captain America 2. Dünya Savaşı sırasında 1941'de yayınlanmaya başlandı. Bu yıllarda Amerika savaş propagandasını çizgi romanlar üzerinden yapmakta, çizgi romanların içinden gençler için asker çağrıları ve bayraklar çıkmaktaydı. Bu yıllarda işler Marvel için hiç de iyi gitmiyordu.

captan america incelemesi

En büyük rakipi DC Comics, Marvel'in kat ve kat önünde piyasanın lideri iken Marvel iflasın eşiğindeydi. Captain America, Marvel tarafından tam zamanında piyasaya sürüldü. Basit bir insanken süper askere dönüşen Steve Rogers'ı Amerikan halkı sahiplenmişti. Almanya'ya Naziler ile savaşmaya giden Captain America'nın ilk sayısının kapağında Hitler'e yumruk atmaktadır. Milli duygulardan yararlanan Captain America'nın her sayısı o yıllarda yüz binin üzerinde satıp rekorlar kırmaktaydı. Buraya kadar her şey çok güzel giderken savaşın bitmesiyle bir anda çöpe giden pek çok kahramandan biri oluyor.
1950 yılında yayından kaldırılan Captain America'nın tekrar çizgi romanlara dönmesi 1965'i buluyor. Avengers'in 4. sayısında geri dönen Captain bu tarihten sonra kendi çizgi romanlarından çok Avengers takımındaki yeriyle anılmaya başlıyor ve kısa sürede takımın liderliğini üstlenmeye başlıyor. Captain America 2006 yılında yayınlanan Civil War adlı çizgi roman dünyasını kasıp kavuran seride öldürülmüştür. Marvel her öldürdüğü karaktere yaptığını yapıp 2010 yılında reborn hikayesi ile Captain'ı geri döndürmüştür. Önümüzdeki yıl yeni bir filmi vizyona girecek olan Captain America'nın Civil War hikayesi anlatılacak.

HULK

Marvel evrenin belki de en güçlü ve en kontrolsüz karakteri Hulk. Çizgi romanlarının yanında 4 filmi ve 1 dizisi çelişen Hulk bence Avengers filminden sonra en sevilen kahraman olmayı başardı. Bu çılgın yeşil dev 1962 yılında Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratıldı. The Incredible Hulk adı verilen seride Bruce Banner'ın kontrolünü kaybettiğinde olanları anlatmaktadır.

hulk incelemesi

1987 yılına kadar kesintisiz süren seri bitirilir. Zaman zaman tekrar çizilen The Incredible Hulk serisi günümüze kadar süren ve en fazla sayısı olan tek seridir. Çizgi romanlarında diğer kahramanlar gibi düşmanları olmayan Hulk, daha çok kontrolünü kaybedip diğer karakterle dövüştüğü için sevilir. Hulk'un televizyon tarihi oldukça eskidir. Günümüzde insanların daha çok Avengers'dan tanığı Hulk'un televizyon tarihi 1977 yılında başlar. ABD'de Incredible Hulk adıyla 5 sezon 82 bölümden oluşan televizyon dizisi çekilmiştir. Bu dizi Marvel'in televizyona ilk adımıdır. Kendisinin ve Marvel'in ilk filmi de 2003 yılında vizyona girmiş 2008 yılında devam etmiştir.2012 ve 2015 de 2 Avengers filminde de gördüğümüz karakter ile şimdilik sinemaya uyarlanmış diğer filmleridir. Diğer Marvel kahramanlarının aksine Hulk animasyonlarda daha başarılıdır. Hulk'un hikayelerinin anlatıldığı 10'a yakın animasyon filmi vardır.

THOR

Marvel'in gümüş çağında yarattığı daha doğrusu mitolojiden uyarladığı, çizgi roman dünyasının en havalı kahramanlarından Thor. Hulk'un çizgi dünyaya yeni bir soluk getirmesinden sonra 2. bir güçlü karakter isteyen Marvel İskandinav mitolojisinden Thor'u alarak biraz değiştirir ve Journey into Mystery sayısında yer verir. Thor kısa sürede sevilir ve kendi serisi başlatılır. Yan hikayeler haricinde Thor'un 4 temel çizgi romanı yapılır. 1962 yılında çıkan ilk Thor çizgi romanı Thor:Volume 1 tam 34 yıl sürmüş ve 1996 yılında 502. sayısıyla bitmiş.

.thor incelemesi

Daha sonraları Thor:Volume 2 ve Thor:Volume 3 serileri ile devam etti. Yan serilerle beraber toplam 650 sayılık bir geçmişi olan Thor aynı zamanda Avengers takımının da vazgeçilmez bir üyesi olmayı başardı. Bu serilerde daha çok üvey kardeşi Loki ile savaşan Thor serinin sonlarına doğru ''tanrı'' rolünü iyice üstlendi, hatta dünyayı yönetmeye bile başladığını söyleyebiliriz. Babası Odin'in ölümünden sonra Ultimate Thor halini aldı ve dünya üzerinde O'na karşı koyacak hiçbir süper kahraman kalmadığını da belirtmemiz gerek. 2011 yılında beyaz perdeye aktarılan ve ilk Thor filminde başrolde Chris Hemsworth vardı. Daha sonra 2012'de The Avengers, 2013'de Thor:The Dark World ve son olarak geçtiğimiz aylarda Avengers: Age of Ultron filmlerinde Hemsworth'u bu rolde gördük. Sizler için asıl sürprizi sona saklamayı da ihmal etmedim. Geçtiğimiz yıl yayınlanmaya başlayan Thor: Volume 4'de yeni bir Thor görücüye çıktı. Artık Mjolnir'in güçlerine layık olmayan Odin'in oğlunun yerine filminden de tanıdığımız Jane Foster (Natalie Portman) var. Odin'in oğlunu ise gençliğinde kullandığı savaş baltası Jarnbjorn ile görüyoruz. Avengers Now adlı yeni bir oluşum içinde olan Marvel ilk değişikliği Thor'la yaparak diğer karakterlerinde büyük bir değişim geçireceğinin sinyallerini vermiş oldu. Benim gibi sıkı takipçileri merakla yeni sayıları bekliyor olacak.

Onur AYGÜN - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Korkusu Olmayan Adam - Daredevil

Korkusu Olmayan Adam - Daredevil

0 Yorum

Yorum Yaz