Mitolojiden İlham Alan 7 Büyük Marka
Mitolojiden İlham Alan 7 Büyük Marka!

Mitoloji, geçmişte insanların inandıkları ve benimsedikleri, kültürel ve dini ögelerin bütününü tanımlamakla kalmayıp  hala günümüzde birçok alanda karşımıza çıkıyor. Bir sinema perdesinde, mimari bir detayda ya da bir reklam afişinde hala mitolojiden etkilenen insanlar olduğunu görebiliriz. Aynı şekilde birçok marka ismini ve logosunu mitolojiden etkilenerek seçmiş. İşte bu markalardan yedisi:

1. Nike

Neredeyse her yerde karşımıza çıkan bir marka olarak Nike, ismini bir Yunan tanrısı olan Nike’tan almaktadır. Anlatılanlara göre markanın isminin “Dimension 6” olması beklenirken çalışanlardan Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan tanrısı Nike’ı görür ve daha sonra marka isminin belirlenmesinde onun rüyası etkili olur.

2. Volvo

volvo araba

Volvo, arabalarının sağlamlığından o kadar emin bir marka ki eğer bir Volvo ile kaza yaparsanız size ölmeyeceğinizin garantisini veriyor. Bu özgüveni aynı şekilde logolarına da yansıtmışlar. Logodaki çelik daire ve çaprazındaki ok, Roma mitolojisindeki demir silahlarıyla ünlü savaş tanrısı Mars’tan - eski adıyla Merih’ten – gelmektedir. Burada belirtmek istedikleri aslında İsveç çeliğini ve araçlarının sağlamlığını sembolize etmekmiş.

3. Starbucks

starbucks kahve bardağı

Starbucks’ın yıllar geçtikçe çeşitli değişiklikler yaşayan logosundaki deniz kızını andıran kadın figürü, Yunan mitolojisindeki Siren’den gelmekteymiş. Siren’ler mitolojide denizcileri güzellikleriyle ve söyledikleri güzel şarkılarla büyüleyip kayalıklara sürükleyerek öldüren, daha sonra da onları yedikleri söylenen yaratıklardır. Firmanın bu kadar çok logo değiştirmesinin sebebi belki de Siren’leri bize daha sevimli yaratıklar olarak göstermektir.

4. GoodYear

goodyear lastik

GoodYear’ın logosundaki kanatlı ayakkabı figürü, Yunan mitolojisindeki en hızlı tanrı olan Hermes’in ayakkabılarıymış. Bir lastik firması için oldukça mantıklı bir logo ortaya çıkmış.

5. Pegasus

pegasus uçak

Yunan mitolojisinde büyük bir yere sahip kanatlı, beyaz bir at olan Pegasus, Pegasus Airlines adlı şirketin hem isminde hem de logosunda kendine yer bulmuş.

6. Amazon

amazon yunan edebiyatı

Dünyaca ünlü bir alışveriş sitesi olan Amazon.com’un ismini Yunan Mitolojisi'ndeki tamamen savaşçı kadınlardan oluşan bir ulus olan Amazonlardan aldığı söylenmekte. Ancak farklı kaynaklarda sitenin ismini Amazon Nehri’nden aldığına dair görüşler de bulunmaktadır.

7. Asus

asus

Asus da Pegasus Airlines gibi ismini Yunan mitolojisindeki Pegasus’tan almış. Asus, firmanın kalitesini ve ürünlerinin gücünü en iyi anlatacak karakterin Pegasus olduğunu düşünmüş.

Markalar isimlerini veya logolarını mitolojiden seçerek, insanlara yenilikleri getirirken, insanların geçmişte benimsedikleri fikirleri kendilerine referans ediniyorlar. Belki de bu markalara bu kadar fazla talep gösterilmesinin sebebi de budur.

Beril Beler | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Senede Bir Gün…

Senede Bir Gün…

Uygulamalar Aslında Neye Hizmet Ediyor ?

Uygulamalar Aslında Neye Hizmet Ediyor ?

Nöromarketing: Bir Nev-i Bilimsel Pazarlama

Nöromarketing: Bir Nev-i Bilimsel Pazarlama

0 Yorum

Yorum Yaz