Modada Deprem Etkisi: H&M x Balmain
Modada Deprem Etkisi: H&M x Balmain

Çoğu insanın internette koleksiyonun resimlerine bakmakla yetindiği ve fiyat etiketini görünce sekmeyi kapattığı ultra lüks marka Balmain ile erişilebilir marka H&M’nin iş birliği, bu yıl sadece moda dünyasında değil tüm basında deprem etkisi yarattı.

Balmain’in baş tasarımcısı Olivier Rousteing’in H&M için tasarı yapacağı aylar öncesinden duyurulmuştu. Bu, H&M’nin lüks bir markayla yaptığı ilk iş birliği değil. Daha önce Alexander Wang, Versace, Roberto Cavalli gibi ünlü markalarla yaptığı iş birlikleriyle adını duyurmuştu. Lüks tasarımcıların H&M için hazırladığı erişilebilir fiyattaki kapsül koleksiyonlar, tam anlamıyla deprem etkisi yaratıyor.

Bu depremin sebebi gayet açık. İnternette fiyatını görünce sekmeyi kapatan; mağazada kıyafeti eline alıp, etiketini gördükten sonra deneme kabinine bile gitmeyen moda meraklıları için bu durum havadan yağan elmas yağmuruna benziyor. Erişilebilir ultra lüks kıyafetler, tüketicilerin kendilerini özel ve ayrıcalıklı hissetmesi için bir seçenek.
Reklam ve tanıtımın sosyal medyaya kaydığı günlerdeyiz. Markalar reklamlarını yapmak için artık televizyonlara değil çok takipçili Instagram hesaplarına, çok tıklanan internet sitelerine para döküyorlar. Bu durum, koleksiyonun tanıtımına da yansıdı. Markanın baş mankenleri GiGi Hadid ve Kendall Jenner genç jenerasyonun takibinde olan isimler, Instagram hesaplarında yaptıkları her bir reklam markalar için altın değerinde.

handm ve balmain

Koleksiyonun satışa açılacağı mağazalarda dünyanın her tarafında saatler öncesinden kuyruklar oluştu. Türkiye’de koleksiyon satışa çıkmadan önce yapılan VIP partide yaşanan izdiham sosyal medyada geniş yankı buldu. Fatih Ürek ve Nur Yerlitaş’ın ürünleri alırken insanları adeta ezdiği ve kendilerini izdihamın içinde bulduğu haberleri çıktı. Bu izdiham için Nur Yerlitaş’ın bir ücret aldığı, bunun koleksiyonun daha geniş yankı bulması için yapılan bir düzenleme olduğunu düşünenler de yok değil. Nur Yerlitaş için yapılan ‘görgüsüz’ capsleri ve benzetmeleri oldukça fazlaydı. Fatih Ürek ise ‘’Binlerce liralık montu 200 liraya aldım.’’ Diyerek ortadaki çılgınlığı özetledi aslında. Bu olayı Beyaz yaptığı skeçle ti’ye aldı. Bununla da kalmadı, çok izlenen yarışma İşte Benim Stilim yarışmacıları Balmain benzeri kıyafetlerini üzerlerine geçirip çekimleri taklit ettiler.

Daha fazla insanın koleksiyondan alabilmesi için müşterilere alabilecekleri parça sayısı sınırı konuldu, bu da daha fazla izdiham yaşanmasına sebep oldu. Satışın sonunda kazanan kim oldu? Bu izdihamdan çok para kazanan H&M mi? Yoksa kendini ezdirmek pahasına tasarımcı kıyafetlerine erişmeye çalışan moda meraklıları mı? Belirsiz…

Ceren Tuğçe PÖKE - ODTÜ

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Cruelty Free: Hayvanlara zarar verme!

Cruelty Free: Hayvanlara zarar verme!

0 Yorum

Yorum Yaz