Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın Yolları
Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın Yolları

Motivasyon, en basit tanımıyla yapmak istediğiniz işler için kendinizde bulduğunuz güç olarak tanımlanabilir. Her ne kadar ‘yapmak istediğiniz işler’ demiş olsak da kimi zaman bu işler için bile gereken enerjiye sahip olmadığınızı hissedebilir, yaptıklarınızın karşılığını alamadığınızı düşünebilir hatta birçok işinizi bu sebeple yarıda bırakmış olabilirsiniz. Bu yazımızda motivasyonunuzu nasıl daha yüksek tutabileceğinizle ilgili önerilere yer vereceğiz.

Öncelik Listenizi Oluşturun

Bazen yapacağınız işler hepsine yetişmenizi zorlu bir hale getirebilir. Bu gibi durumlarda, gerçekten yapmanız gerekenin hangisi/hangileri olduğunu seçmek ve buna göre bir liste oluşturabilirsiniz. Böylece daha rahat odaklandığınızı ve kararlarınızın daha güçlü bir hale geldiğini göreceksiniz.

motivasyonu yüksek tutmanın yolları

Motivasyon Kaynağınızı Bulun

Herkesin motive olma şekli ve kaynağı birbirinden farklıdır. Eğer motivasyonunuzu kaybetmeyi istemiyorsanız yapmanız gereken sizin için bunun ne ifade ettiğini bulmak. Niye bunu yapıyorsunuz? Devam etmenizi sağlayacak olan ne? Tüm bu güçlüklere niye katlanıyorsunuz? Bu soruları kendinize sormak belki de kendi nedenlerinizi bulmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç Değil Süreç Odaklı Olun

Yapmak istediklerinizi her zaman kolay ve hızlı gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ise çalışmaya devam ettiğiniz halde elinizde bir sonuç olmadığını görmek sizi düşürebilir. Oysa hedefinize ulaşmak için çalışmanın ve sürecin size kattığı değerleri tekrar düşündüğünüzde göreceksiniz ki bu süreç de en az sonuç kadar sizi mutlu edecek.

Vazgeçtiğinizde Kaybedeceklerinizi Düşünün

Bazen sadece kazanacaklarınızı düşünüyor olmak hiç gerçekleşmeyecekmiş bir hayal için çalıştığınızı düşündürebilir. Bu da motivasyonunuzu kaybettirebilir. Böyle hissettiğinizde ise hedeflerinizden vazgeçmenin size nelere mal olacağını düşünmek, kaybedeceklerinizi görmek yeniden modunuzu yükseltmenize yardımcı olabilir.

Farklı Seçenekleriniz Bulunsun

Hedefinizin sizin için tek ve vazgeçilmez olduğu hissine kapılmanız yaşayacağınız ufak aksiliklerin bile sizi derinden yaralamasına neden olabilir. Tam da bunu engellemek için asıl amacınızın ne olduğunu unutmadan her zaman B ve C planlarınızı hazırda bulundurmalısınız. Sadece hedefinize ulaşamadığınızı düşünerek değil A planının dışında gerçekleştirmek isteyebileceklerinizin de olduğunu görmek motivasyonunuzu yükseltecektir.

motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlayacak fikirler

Kötü Hislerden ve Kişilerden Uzaklaşın

Birçok insanın hedefine ulaşamamasının en büyük sebebi olumsuz hislerini bastıramamaları ve çevreden aldıkları negatif yorumların kendilerini düşürmesine izin vermeleridir. Hedefinize giden yolda en büyük destekçiniz ve eleştirmeniniz kendiniz olmalısınız. Elbette çevrenizden alacağınız yorumlar sizi geliştirecektir ancak bunların motivasyonunuzu kaybetmenize neden olmasını engellemelisiniz.

Kendinize Gereken Değeri Verin

Sadece hedefinize odaklanmanız ve kişisel isteklerinizi tamamen geri plana atmanız zamanla sizi yıpratır. Sonuç olarak ise eskisi kadar motive olamayıp amacınızdan vazgeçebilirsiniz. Oysa bu yolda ne kadar emek verdiğinizi gözlemleyip küçük ödüllerle kendinize ne kadar değerli olduğunuzu hatırlatmanız tüm süreci en mutlu şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

motivasyon nasıl yükseltilir

Yaren Genç | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

Elon Musk'ın Verimlilik Sırları

Elon Musk'ın Verimlilik Sırları

0 Yorum

Yorum Yaz