Mühendislik Harikaları - Dev Yapılar
Mühendislik Harikaları

İnsanoğlu kimi zaman açgözlülükten kimi zaman da ihtiyaçtan birçok müthiş projeye imza atmıştır. Tekerleğin icadıyla başlayan bu ‘bir şeyler üretme ve yapma’ hevesi, teknolojinin akıl almaz hızıyla beraber muazzam bir boyut aldı, almaya da devam edecek. İşte insanoğlunun yaratıcılığının ürünü olan bir kaç mühendislik harikası…

1. Panama Kanalı

Fransızların girişimiyle başlayan, ancak çıkan sorunlar nedeniyle kanalın bitiriliş ve açılışını projenin kalan yapımını üstlenen Amerika Birleşik Devletleri’nin 1914 yılında açtığı bu kanala zamanında çok ihtiyaç vardı. Gemiler Avrupa’dan Amerika’nın batı bölgelerine ulaşmak için hem fazlasıyla zaman hem de yakıt harcıyordu. Büyük paralar harcanarak yapılan bu yapı sayesinde, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus’u birbirine bağlayarak gemiler, Amerika’nın batı kıyılarına gitmek için Güney Amerika’yı dolaşmak zorunda kalmıyor. Hem yakıt hem de zamandan tasarruf yapılarak dünya deniz ticaretindeki en önemli sorunlardan birini çözmüş oluyor. Panama Kanalı’nın yıllık getirisi, 2 milyar dolara yakındır.

2. Maglev Treni

Maglev (Manyetik Levitasyon Treni) Trenleri, mıknatıs yardımıyla havada durur ve o şekilde gider. Rayla teması olmadığından onu yavaşlatacak tek etken hava sürtünmesi kalır ve Maglev Trenleri çok daha hızlı gider. Ayrıca maliyeti normal trenlere oranla daha düşüktür ancak sistemin çalışması için gereken teknoloji yeteri kadar gelişmiş olmadığı için bu trenler dünya üzerinde yaygın değildir. Bu teknoloji harikasını şuan için kullanan ya da test aşamasında olan başlıca ülkeler Japonya, Almanya, Çin ve Güney Kore’dir. Japonya’da bulunan Maglev Treni ise saatte 600km’yi aşkın hızıyla dünya hız rekorunu elinde bulunduruyor.

3. Üç Boğaz Barajı

Çin’de yapılmış yeryüzünde bulunan en büyük barajdır ve hidroelektrik projesidir. Hem büyüklük
hem de ürettiği elektrik bakımından birinci sıradadır. İçindeki kurulu güç 22,500 MW’tır. (Atatürk Barajı’nın 2,400 MW) Çin hükümetinin, baraj yapılmadan önceki harcama tahmini 22,5 milyar dolar olmuştur. Barajın fay hattının üstünde olması, baraj gölünün 13 farklı şehri yok edeceğini ve buna bağlı olarak yerel halkın zorunlu göç edeceğinden dolayı hem yurt içinde hem de yurt dışında çok tartışılmıştır. Baraj gölünün ise İsviçre kadar olduğu söyleniyor.

Üç Boğaz Barajı

4. Uluslararası Uzay İstasyonu

Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur. İçinde yaşanılabilir. 6 kişi barındırır ve bu 6 kişilik grup, projeye destek veren ülkelerden astronot seçilerek oluşturulur. Projenin amacı, bir üs görevi yapmasının yanı sıra çeşitli deneylerin ve araştırmaların yapıldığı bir laboratuvardır. Yapımı için 100 milyar dolar harcanmıştır. 1998 yılında fırlatılan bu uydunun görev süresi en az 2024’e kadar uzatılmıştır.

Uluslararası Uzay İstasyonu

5. Mısır Piramitleri

Gizemini bin yıllardır koruyan bu yapılar, günümüze kadar bozulmadan gelmiş dünyanın yedi harikasından biridir. Mezar niteliğinde olan bu yapıların o günkü teknolojiyle nasıl yapıldığı hala anlaşılamıyor. Toplamda 2,3 milyon taş blok kullanılmıştır ve her bir taş bloğun ağırlığı 2,5 tondur. Yapımında 30,000'den fazla kişinin çalıştığı tahmin edilen bu eserlerdeki taş blokların yüzlerce metre yüksekliğe nasıl çıkarıldığı ise hala gizemini koruyor. Bazıları ise dünya dışı varlıkların yaptığını iddia ediyor. Öyle ya da böyle, yeryüzündeki en yaratıcı yapılardan biri unvanını çoktan aldı bile.

Mısır Piramitleri

6. Curiosity

Marsı keşfetmek için yollanan ve 6 Ağustos 2012’de görev yerine gönderilen bu araba büyüklüğünde robot, belki de insanoğlunun, şimdilik, en yaratıcı yapısıdır. Neredeyse kendi başına hareket edebilen ve topladığı bilgileri Mars’tan Dünya’ya yollayan bu harika robot, bilinen en yüksek yapay zekaya sahip varlıktır.

Curiosity

7. Dubai Yapıları

Yakın gelecekte petrolleri bitecek olan Dubai’de yönetim, para kazanmak, uluslar arası saygınlığını korumak ve kalkınmasına devam etmek için değişik projelere imza atıyor. İddialı binalar, yapay adalar, kanallar, köprüler vs. Ülkenin gelirini petrolden turizme çevirmeye çalışıyorlar. İşte bu çalışmanın sonucu oluşan yapılar.

7.1. Burj Khalife

Dünya’nın en yüksek binası unvanını elinde bulunduran BurjKhalife, için bulunan alışveriş merkezleri, oteller, spor salonları ve daha birçok mekanıyla turistlerin ilgi odağı.

7.2. Palmiye Adaları

Denizi doldurarak oluşturulan bu yapay adalar, palmiye ağacının yaprağını andırıyor. Birçok ünlü insanın da evlerinin bulunduğu bu adalar, turistlerin gitmek isteyeceği yerlerden biri.

7.3. Dünya Adaları

Palmiye Adaları gibi denizi doldurarak oluşturulması planlanan ve yine Palmiye Adalarının yanında bulunacak olan bu yapay adaların yapımı bitince, kabaca dünya haritasına benzeyecekmiş.

7.4. Dubai Kanalı

Çok büyük gemiler için uygun olacak bu kanal 2012’de bitirilmesi planlansa da mali sebeplerden dolayı aksamıştır. Yapımı 11 milyar doları bulacağı söylenen bu mega yapının etrafına da bir şehir inşa edecekler.

Palmiye Adaları

Bahadır Kaya | Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

NBA'de Heyecan Verici Transferler

NBA'de Heyecan Verici Transferler

David Robert Mitchell'dan It Follows

David Robert Mitchell'dan It Follows

90'ların Sandığında Kalan Oyunlar

90'ların Sandığında Kalan Oyunlar

0 Yorum

Yorum Yaz