Netflix'in Başarısının Sırrı - 1 Saatte 7 Bin Üye
Netflix'in Başarısının Sırrı

1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulan Netflix, tüm dünyada izleyicilerine hizmet veren bir medya sağlayıcısıdır ve sadece aboneleri tarafından kullanılabilir. Amerika’da kurulan bu şirket, ilk başta bir DVD kiralama şirketi olarak iş görüyordu, ancak DVD sektörünün yavaşlamasının ardından çevrim içi video içerikleri yayınlamaya başladı. Amerika’da giderek popülaritesini arttıran Netflix, 2016 yılında tüm dünyaya açılma kararı aldı. Türkiye de dahil olmak üzere 130 ülkeye giren Netflix, ülkemizde ilk bir saat içerisinde 7 bin üye kazanmayı başarmıştır.

Rakiplerinden daha fazla içerik sunduğunu ispatlayan Netflix yetkilileri, yakaladıkları hızlı büyümeyi yine rakiplerinden daha fazla Ar-Ge'ye ve daha fazla pazarlamaya odaklanmalarına bağlıyor. Geçen sene yüzde 88’lik bir gelir artışına ulaşan Netflix, inanılması güç bir rekora koşuyor. Şu an 100 milyonu aşan bir abone sayısına ulaşan Netflix’in yakın gelecekte milyarlara ulaşması hiç de imkansız durmuyor.

netflix'in başarısının sırrı

Peki nedir Netflix’in bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı olmasını sağlayan sebepler? Öncelikle çağımızın olmazsa olmazı interneti işin içine dahil etmesi, Netflix’in fark yaratmasını sağladı. Ucuz fiyat politikası ve yüksek müşteri memnuniyeti de Netflix’in diğer artılarından. Kusursuz pazarlama teknikleri ve sürdürülen yenilikler de Netflix’in daha büyük kitlelere ulaşmasındaki öteki faktörler.

netflix pazarlama taktikleri

Hollywood’un 1 numaralı düşmanı olarak da anılan Netflix’in ilerleyen zamanlarda kablolu televizyonun yerini alıp alamayacağı ise büyük merak konusu. İlk başta çok uzak bir ihtimal gibi gözükse de Netflix bu durdurulamayan yükselişini sürdürürse kablolu televizyonların hayatımızdan çıkması hiç sürpriz olmaz.

Yazımı sizlere Netflix’in en iyi 5 yapımını önererek sonlandırmak istiyorum:

1. A Series of Unfortunate Events (dizi)

A Series of Unfortunate Events dizi önerisi

2. The OA (dizi)

netflix dizi önerileri

3. iBoy (film)

netflix dizileri

4. The Crown (dizi)

netflix en iyi diziler

5. Spectral (film)

netflix film önerileri

Berk Bozat | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Bitcoin ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitcoin ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Gerçekten Sanala: e-Spor

Gerçekten Sanala: e-Spor

0 Yorum

Yorum Yaz