Netflix, Türkiye pazarından çekiliyor mu?
Netflix, Türkiye pazarından çekiliyor mu?

Günümüzde en çok kullanılan dizi izleme platformlarından biri de hiç kuşkusuz NETFLIX. Son zamanlarda internet haberlerinde sıkça yer alan konu ise RTÜK tarafından yürürlüğe konulması planlanan internet yayınları denetimi uygulaması ve bu uygulama sonucu doğrudan etkilenmesi kaçınılmaz olan Netflix platformuydu.

 

 

Bütün bu durumların sonucunda bu sabah yani 3 Eylül 2019 tarihinde ise sosyal medyayı yeni bir iddia salladı. O iddia ise Netflix’in Türkiye pazarından çekileceği hakkındaydı.  Pek çok insan bu başlık altında farklı yazılar yazıp çeşitli iddialarda bulundu.  

 

 

Bunun üzerine RTÜK ve Netflix’ten beklenen cevap gecikmedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin resmi twitter hesabında bu konuyla ilgili şöyle bir tweet atarak gerekli açıklamayı yaptı: “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun.

 

 

RTÜK tarafından yürürlüğe konulması planlanan internet yayınları denetimi uygulamasına karşı Netflix Türkiye ekibinden gelen cevap ise şu şekilde oldu:  “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1.5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle, bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmeleri sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

 

 

Sonuç olarak her iki tarafta da sosyal medyaya geçerli cevaplarını duyurmuş oldular ve iddialar asılsız olarak sonuçlandı. Önümüzdeki süreçte hala ülkemizden Netflix platformuna aktif bir şekilde erişim sağlayacağız.

 

Beyzanur Sırakaya / ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

Beyzanur Sırakaya

ODTÜ
Uluslararası İlişkiler
1.Sınıf

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz