Neuralink nedir?
NEURALİNK NEDİR?

Çağımızın en büyük girişimcilerinden ve aynı zamanda büyük bir teknoloji takipçisi ve üreticisi  olan Elon Musk'ın son girişimlerinden biri de Neuralink. Peki Neuralink nedir?

2017 yılında Elonk Musk tarafından tanıtılan ve aynı zamanda kendisinin de kurucusu olduğu Neuralink'in amacı kablolar aracılığıyla insan beyninin bilgisayar işlemcileriyle temas kurmasını sağlamak.

 

Adeta bir bilim-kurgu filmini hatırlatan ve gerçekleşmesi imkansız gibi gözüken bir fikir. Ama Elon Musk ve ekibinin kuruluşundan bu yana büyük bir yol kat ettiğini söylemek mümkün. Elon Musk'ın bu proje için dünyanın en ünlü nöro-bilim uzmanlarıyla çalıştığını söyleyebiliriz.

 

Elon Musk'ın bu girişimle felç, parkinson gibi hastalıklara çözüm üretmek istediğini biliyoruz. Ayrıca Elon Musk'ın Neuralink ile ulaşmak istediği en büyük hedeflerden biri de yapay zekayı bir tehdit haline gelmekten çıkarmak. Evet, geleceğin en büyük tehditlerinden biri olarak görülen yapay zekayı beynimizle kontrol ederek onu bir tehdit halinden çıkarmak istiyor Elon Musk.

.

Yakın zamanda insanlarla deney yapmak isteyen Elon Musk modern çağın ilk cyborglarını üretmekte kararlı gözüküyor. Başarılı olup olamayacağını zamanla göreceğimiz bu girişimi biz de merakla takip ediyor olacağız.

Neuralink ve bunun gibi gelecek hayatlarımızı değiştirecek büyük gelişimler için bizleri takipte kalın.

Kaynak:http://barisozcan.com/elon-muskin-son-girisimi-neuralink-2020de-insan-beynine-cip-takacak/

Yazar

Melih Güven

ODTÜ
Uluslararası İlişkiler
1

İlgİlİ Yazılar

Scalex Ventures Ankara Meetup Duyuru

Scalex Ventures Ankara Meetup Duyuru

Glokal Pack #7: KARANTİNA

Glokal Pack #7: KARANTİNA

0 Yorum

Yorum Yaz