ODTÜ 10 Alanda Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında!
ODTÜ 10 Alanda Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında!

ODTÜ uluslararası alanda akademik başarısıyla yine gündeme geldi. 36 ayrı bilim alanındaki performansların ölçüldüğü listelerde, ODTÜ 10 alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girdi. Konuyla ilgili ODTÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Acar'ın açıklaması şu şekilde:
 
İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşu, bilim alanlarına göre dünya üniversiteleri 2015 yılı sıralama sonuçlarını ilan etti. Toplam 3,551 üniversitenin 36 ayrı bilim alanındaki performanslarının ölçüldüğü listelerde, her alan için dünyanın en başarılı 400 üniversitesi belirlendi. Top Universities web sitesi üzerinden ulaşılabilen sıralamalarda, ODTÜ toplam 10 bilim alanında ilk 400 üniversite arasına girerek Türkiye’yi en fazla alanda, en yüksek derecelerle temsil eden üniversite oldu. Türkiye’yi bu sıralamalarda temsil eden diğer üniversitelerimizden İTÜ 9, İD Bilkent Üniversitesi 6, Boğaziçi Üniversitesi 4, Hacettepe Üniversitesi 2, Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi ise 1’er alanda listede yer aldı.

ODTÜ, İnşaat Mühendisliği ve Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği alanlarında Türkiye’den kendi alanında “Dünyanın En Başarılı 100 Üniversitesi” listesine giren tek üniversite oldu.

Bunun yanı sıra ODTÜ 2 alanda (İstatistik-Yöneylem Araştırması, Elektrik-Elektronik Mühendisliği) ilk 150, 3 alanda (Politika ve Uluslararası Çalışmalar, Eğitim, Yer ve Deniz Bilimleri) ilk 200, 2 alanda (Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri) ilk 250 ve 1 alanda (Fizik ve Astronomi) ilk 300 üniversite arasında yer aldı.

Sıralamalarda, İTÜ 2 alanda (İnşaat Mühendisliği, Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği) ilk 150, 3 alanda (Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Malzeme Bilimleri, Yer ve Deniz Bilimleri) ilk 200, 1 alanda (Çevre Bilimleri) ilk 250, 1 alanda (Fizik ve Astronomi) ilk 300 ve 2 alanda (Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri) ilk 400; İD Bilkent Üniversitesi 1 alanda (Politika ve Uluslararası Çalışmalar) ilk 150, 1 alanda (Elektrik-Elektronik Mühendisliği) ilk 200, 3 alanda (Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri) ilk 300 ve 1 alanda (Fizik ve Astronomi) ilk 400; Boğaziçi Üniversitesi 1 alanda (Elektrik-Elektronik Mühendisliği) ilk 250, 2 alanda (Makine-Havacılık-Üretim Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri) ilk 300 ve 1 alanda (Fizik ve Astronomi) ilk 400; Hacettepe Üniversitesi 1 alanda (İngiliz Dili ve Edebiyatı) ilk 300 ve 1 alanda (Tıp) ilk 400; Koç Üniversitesi 1 alanda (Politika ve Uluslararası Çalışmalar) ilk 200; İstanbul Üniversitesi 1 alanda (Tıp) ilk 300; Sabancı Üniversitesi 1 alanda (Elektrik-Elektronik Mühendisliği) ilk 300; Ankara Üniversitesi 1 alanda (Tıp) ilk 400 üniversite arasına girdi.

ODTÜ’yü sıralamalardaki bu başarılarla onurlandıran akademik birimlerimizi, öğretim elemanlarımızı ve öğrencilerimizi kutlar, teşekkürlerimi sunarım.

Prof. Dr. Ahmet Acar
Rektör

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz