ODTÜ MGSB - Eşeğin Gölgesi
ODTÜ MGSB - Eşeğin Gölgesi

Okulumuzda genelde “Jazz Tarihi” dersiyle tanınan, tam anlamıyla bölüm olmasa da her öğrencinin seçmeli ders ihtiyacını karşılayan Müzik ve Güzel Sanatlar bölümü bu sene de Bahar Etkinlikleri sayesinde ismini herkese duyurmayı başardı.

Bahar Etkinlikleri kapsamında tiyatro dersi sene sonu oyunu olarak Haldun Taner’in toplumsal, politik ve mülki konulara dikkat çektiği oyunu “Eşeğin Gölgesi” Prof. Dr. Mine Acar yönetimiyle 22 Mayıs saat 19.30’da Mimarlık Amfisi’nde sahnelendi.

Sergi ve konserlere katılamasam da tiyatroyu izleme şansını bulduğum için mutluyum. Tamamen öğrencilerden oluşan oyuncu kadrosuyla, yetenekli sahne ve sahne arkası elemanlarıyla oldukça başarılı bir oyundu. Oyun içerisinde dersin hocasına yapılan göndermeyse ayrı bir güzellik katmıştı oyuna.

Basit bir sebeple çıkan tartışmayı konu alan oyun, aslında o basit tartışmanın kötü ellerde ne hale gelebileceğini anlatmak için yazılmış. Eşeğin gölgesine para isteyen bir eşek sahibinin, müşteriyi dava etmesiyle ateşlenen fitil, ikisinin de varını yoğunu, işlerini, toplumsal statülerini kaybetmesiyle son buluyor. Ama bu arada bütün ülkeyi Eşekçiler ve Gölgeciler olarak ikiye bölmeyi başarıyorlar. Aslında bölünme olayı iki tarafın patronunun da gelirlerini artırmak istemesiyle alakalı. Yıllarca süren dava boyunca ülkede taraf tutmayan kimse kalmıyor.

odtü msgb eşeğin gölgesi oyunu

Bu derde çare olması beklenen mahkemeler işin içinden çıkamıyor, bir üst mahkemeye havale ediyor vakayı. Böylece yıllarca süren dava bitmek bilmiyor. Tabi bu arada bizim iki patron varlıklarına varlık katıyor, zenginleştikçe zenginleşiyorlar. Siyasal ve dini yozlaşmalara da bol bol değiniliyor bu süreçte.

Bütün bu olaylar gerçekleşirken, oyun seyirciyi derin düşüncelere itiyor, “Günümüzde televizyonda izlediğimiz, gazetelerde okuduğumuz haberlerde bu örnekte gördüğümüz gibi birer illüzyon mu acaba?” sorusunu sorduruyor. Okuduğunu, duyduğunu sorgulamayı, yaptığı hareketlerin farkında olmayı öğütlüyor. Neden taraf seçtiğini sorduruyor seyirciye.

Son söz olarak, bu mükemmel oyunu başta yazan, uyarlayan ve oynayan bütün herkese teşekkür ederim, seneye sergileyecekleri oyunu merak ve heyecanla bekliyorum.

Muhammet ŞAHİN | ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği 

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

ODTÜ'ye Giriş 101

ODTÜ'ye Giriş 101

ODTÜ Tiyatro Şenliği (Şenlik '15)

ODTÜ Tiyatro Şenliği (Şenlik '15)

CheersFest 2018

CheersFest 2018

0 Yorum

Yorum Yaz