Hey ODTÜ'lü! - ODTÜ Hakkında Bilmeniz Gerekenler
ODTÜ'ye Giriş 101

ODTÜ’ye hoşgeldin! Artık sen de kendini hep evinde hissedeceğin ODTÜ ailesinin bir üyesisin. Dopdolu geçecek bilim, özgürlük, yardımlaşma, eğlence dolu bir üniversite hayatı seni bekliyor. Peki, bir ODTÜ’lünün bilmesi gereken en önemli şeyler ne? Gel bir de BIZ’den dinle!

1. ODTÜ çok büyük bir kampüse sahip, ilk geldiğinde neyin nerede olduğunu bulmak seni biraz uğraştıracak. İlk zamanlarda biraz harita kullanmak işine yarayabilir.

2. ODTÜ’nün en önemli ve en güzel özelliği kendine has bir ruha sahip olması. ODTÜ’deki tüm öğrenciler ve çalışanlar özgürlükçü, yardımsever, farklı düşünen ve herkesin farklılığına saygılı, sorumluluk sahibi bireylerdir. Okulun içine girer girmez bu ruhu hissedeceksin.

ODTÜlü öğrenciler

3. Şenliklerde çok eğleneceğin, gündüzleri kitabını alıp çimlerde keyif yapabileceğin, akşamları arkadaşlarınla gitar sesleri eşliğinde sohbet edebileceğin ve spor yapabileceğin Devrim Stadyumu… ODTÜ’nün sembolü, ODTÜ öğrencilerinin Facebook kapak fotoğrafı… Ancak eğlenirken bilmelisin ki sadece Devrim’de değil, tüm ODTÜ’de geçerli olan bir şey var ki, herkes güzel bir günün ardından tüm çöplerini toplayarak gider.

odtü devrim stadyumu

4. ODTÜ’ye ait olan Eymir Gölü’nü mutlaka ziyaret etmelisin. Ankara’nın en yeşil yerlerinden olan Eymir’de balık-ekmek yiyebilir, bisiklet sürebilir veya göle karşı oturup keyif yapabilirsin.

odtü eymir gölü

5. Doğaya en saygılı okullardan birisinin öğrencisi olarak, her ODTÜ’lünün mutlaka yapması gereken şeylerden birisi de her sene düzenlenen “Ağaç Dikme Şenliği”ne katılmak. Ankara’da gördüğün neredeyse tüm yeşillikler, hektarlarca orman, seneler boyu ODTÜ’lülerin emek emek ağaç dikmesiyle oluşturuldu. Bize de bu mirasa sahip çıkmak ve bu kültürü devam ettirmek düşer.

ODTÜ Ağaç Dikme Şenliği

6. ODTÜ’lünün doğa sevgisi sadece ağaçlara değil tabi ki. Kampüs içinde birbirinden sevimli hayvan dostlarımıza çok iyi bakıyoruz. Hepsi aşılı ve insan dostu, çünkü burada hep sevgi ve ilgi görüyorlar. Adeta bir ev köpeği/kedisi gibi bakılıyorlar. O kadar iç içeyiz ki kütüphaneye gittiğinde kırmızı koltukları dolu bulabilirsin!

ODTÜ kütüphane kırmızı koltuklar

7. ODTÜ’de çalışanından öğrencisine herkes birbirine “Hocam” diye hitap eder. Çünkü yaşı, mesleği, cinsiyeti ne olursa olsun herkesin hayatı boyunca birbirinden öğreneceği bir şey vardır. Ve bu farklılıklar kimseyi kimseden üstün kılmaz.

bir odtü gerçeği hocam

8. ODTÜ’de sıra beklerken sadece bir kuyruk görürsen şaşırma, örneğin yan yana iki ATM varsa önünde tek bir sıra olur ve ATM’ler boşaldıkça sıradaki kişi geçer, böylece kimse kimsenin önüne geçmemiş olur.

odtü atm sırası

9. Kampüs çok büyük olduğu için ulaşımı sağlamanın da birçok alternatifi var. Kampüse bisiklet kültürü fazlasıyla hakim. Hem yurtlarda hem bölümlerde bisiklet park yerleri bulabilirsin.

10. ODTÜ kampüsünde yaya önceliği vardır, zaten kampüs içinde düşük hızla giden araçlar, her zaman yayalara öncelik verir.

odtü kampüs yolları

11. Sene içinde, mesai saatlerinde 10 dakikada bir ringler geçiyor, kampüs içi ulaşımı sağlamak adına ringleri kullanabilir veya temiz havayı içine çekerek ağaçların arasından yürüyebilirsin.

ODTÜ Ringi

12. 100. Yıl ODTÜ’ye çok yakın, bu yüzden genellikle ODTÜ öğrencileri 100. Yıl’daki evlerde kalıyor. Semtteki ODTÜ’lü ağırlığından dolayı hem 100. Yıl içinde hem de kampüs içinde otostopla ulaşım sağlayabilirsin. ODTÜ’nün birçok noktasında uzun otostop sıraları görmen kaçınılmaz.

ODTÜ Otostop sırası

13. ODTÜ kampüsü sene boyunca birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Konserler, sergiler, tiyatrolar ve daha birçok etkinlik için Kongre Kültür Merkezi’nin programını takip edebilirsin.

ODTÜ Kültür Kongre Merkezi

14. Uluslararası imkanlar açısından çok zengin bir üniversitedeyiz. Çok sayıda üniversiteyle Erasmus-Exchange anlaşmalarımız var. Bunun dışında okulun kendi açtığı derslerle, Avrasya Topluluğu’nun açtığı kurslarla, Konfüçyüs Merkezi ve Yabancı Diller Bölümü’ne bağlı dil kurslarında yeni diller de öğrenebilirsin.

ODTÜ Erasmus Öğrencileri

15. ODTÜ’de 130’un üzerinde öğrenci topluluğu var. Bilim, kültür, kariyer, spor gibi her alanda kendine uygun bir topluluk bulacağına eminim. Üniversite hayatında bir topluluk üyesi olmak seni hem sosyalleştirecek hem de çok fazla şey öğrenmeni ve bir topluluğa ait olma hissini yaşamanı sağlayacaktır. Kendini evinde gibi hissetmek ve kampüs yaşamına hemen ayak uydurmak istiyorsan seni ODTÜ İşletme Topluluğu ailesine bekleriz!

ODTÜ Öğrenci Kulüpleri Aktiviteleri

16. Okulumuzdaki Engelsiz ODTÜ Birimi, ODTÜ’de eğitim gören engelli öğrencilerin, üniversitedeki olanaklara eşit erişimlerini sağlamaya ve akademik, sosyal, kişisel gelişimlerini desteklemeye çalışır. Engelli öğrencilerin ihtiyaç duyduğu tüm fiziksel, akademik ve sosyal desteği sağlarlar.

Engelsiz ODTÜ Birimi

17. Gelelim yeme içme kısmına. Okulu kazanan her öğrencinin ilk duyduğu yer muhtemelen Çatı’dır. Çatı’da ve yurtlar bölgesindeki Arka Bahçe’de açık büfede yemek yiyebilirsin, bu kadar meşhur olmasının sebebi ise tabakların fiyatının tartılarak verilmesi. Aynı zamanda Çarşı’daki birçok restoranda, Sunshine’da, bölüm ve yurt kantinlerinde de yemek yiyebilirsin. Zamanla nerenin hangi yemeği meşhur öğreneceksin. Daha uygun fiyatlı yemek için ise yemekhaneyi tercih edebilirsin; fiyatı 2,15 TL, hem öğlen hem de akşam yemek çıkıyor.

ODTÜ Çatı

18. Derse gitmeden önce kahveni alıp kendine gelmen için de birçok alternatifin var. Kocatepe Kahve evi, Starbucks veya Coffee 101’den kahveni alıp içebilirsin.

ODTÜ Sunshine

E peki ODTÜ’ye gelen birisi ilk önce ne yapmalı? Biz sizlerle tanışmak için 30 Eylül’de basketbol sahasındaki oryantasyonda bekliyor olacağız. ODTÜ 18 maddeye sığmaz gelin bir de BIZ’den dinleyin!

Ayyüce Aksakal | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

ODTÜ Tiyatro Şenliği (Şenlik '15)

ODTÜ Tiyatro Şenliği (Şenlik '15)

ODTÜ'de Sosyal Sorumluluk

ODTÜ'de Sosyal Sorumluluk

0 Yorum

Yorum Yaz