ODTÜ101: ODTÜ'yü Tercih Etmek için 10 Neden
ODTÜ101: ODTÜ'yü Tercih Etmek için 10 Neden

Yoğun bir sınav döneminin ardından sıra belki de en zorlayıcı kısım olan tercihlerde! Bir ODTÜ öğrencisinin gözünden neden ODTÜ’yü tercih etmen gerektiğiyle ilgili bu yazıyı yazdım. Tüm aday öğrencilerin yaşadığı kafa karışıklığını bu yazımla biraz hafifletmeyi umuyorum. Unutmayın ki bu sadece bir tavsiye, önemli olan mutlu olacağınız seçimler yapmak.

1. Kampüs
Belki de ODTÜ’yü ODTÜ yapan temel şeylerden biri olan kampüsü, kendi ormanını da içine alacak kadar büyük. Üstelik ihtiyacın olabilecek her şey düşünülmüş. Çarşısından terzisine, marketinden bankasına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yerleşke. Öyle ki haftalarca kampüs dışına çıkmadan rahatça yaşayabilirsin. Aynı zamanda kampüs merkezi bir yerde olduğu için dışarı çıkmak istediğinde de hiç sıkıntı çekmezsin.

2. ODTÜ ve ODTÜ’lü kültürü
Her şeyin temelinde saygı ve hoşgörünün olduğu bu kültür okula geldiğin andan itibaren kendini fark ettirmeye başlıyor. Daha neyin ne olduğunu anlamadan, alıştığının farkına bile varmadan sanki hep buradaymışsın gibi bu kültürü benimsemeye başlıyorsunuz ve tüm hayatına yayılan ODTÜ kültürü varlığını daima koruyor.

odtü kültürü

3. Özgür ve güvenli ortamı
Üniversitenin kültürü itibarıyla saygı ve hoşgörüden oluşması da elbette özgürlüğü de beraberinde getiriyor. Herkesin rahatça istediğini yapabildiği, dilediği görüşü savunabildiği bir ortam var. Yapılanların onaylanmadığı durumda bile kimseye zararınız dokunmadığı müddetçe dilediğinizi yapmakta özgürsünüz. Ayrıca çok rahat bir şekilde otostop çekebileceğiniz yerlerden biri olacak kadar da güvenli bir yerdir ODTÜ. Yılların alışkanlığı olarak uzun sıralar görebilirsin.
 
4. ‘Evdeyim’ hissi
ODTÜ, gerek kampüs yapısı gerek eğitim sistemi ile öğrencisini kendine bağlayan sayılı üniversitelerden biri. Oldukça kısa bir zaman sonra kendini evinde gibi hissetmeye başlıyorsun. Zaten ders saatleri ve aradaki boşlukları burada geçirmene ek olarak kampüs yurtlarında kalıyorsan 24 saatini geçirdiğin bir yer tabii ki evin olacaktır. Okulundan kopamayanlara örnek olarak hafta sonu çocuklarını alıp ODTÜ’ye, evine gelen mezunları göreceksin.

5.Eğitim
Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan ODTÜ’nün uluslararası prestiji de oldukça yüksek. Aynı zamanda çeşitli programlarla yurtdışına çıkma imkanı sağlayan bir üniversite. İyi bir ortalamayla 1 yıla varan Ankara/Kıbrıs kampüslerinde değişim öğrencisi olabilirsin. Tüm köklü üniversitelerde olduğu gibi yerleşmiş bir eğitim sistemine sahip olması da ayrı bir avantaj. Üstelik eğitim dilinin İngilizce olması nedeniyle dilini de en güzel şekilde geliştirme olanağı bulursun.

orta doğu teknik üniversitesi

6. Öğrenci toplulukları
Üniversitedeki sosyal hayatı oluşturan temellerden biri de öğrenci topluluklarıdır. ODTÜ’de ise sayısı 100’e varan ve her geçen gün yenileri eklenen topluluklarla dilediğin gibi zaman geçirebilirsin. Spor ya da sanata ilgin varsa bunları ilerletebilir ya da yenilerine başlayabilirsin. Kariyer topluluklarıyla da şimdiden geleceğe yönelik kişisel gelişimine katkı sağlayabilirsin. İstediğin gibi bir topluluk yoksa bile kendi topluluğunu kurma imkanın var!

7. Öğrenciyi birey yapan sistemi
ODTÜ’ye geldiğin ilk andan itibaren tüm sorumluluğun sende olduğunu hissedersin. Bu sistem (öğrenci kayıt, geçme-kalma, devamsızlık, ders seçme vs.) senin yetişkin bir birey olmanı sağlar ve fark etmeden büyürsün. Bu nedenle de hem iş hayatında hem de gündelik yaşamlarında ODTÜ’lüler birbirlerinin halinden anlar, aynı dili konuşur.

8. Devrim Stadyumu
ODTÜ Devrim Stadyumu’nu ve hakkında efsaneleri bilmeyen yoktur. Kampüse ilk geldiğinde güzelliğiyle seni oldukça etkileyecek yerlerden biri. Burada saat fark etmeden istediğin gibi sporunu yapabilir, arkadaşlarınla gelip oturabilirsin. Hatta enstrüman çalıyorsan Devrim’in tadı daha güzel çıkar. Akşam eğlenceleri de cabası.

odtü devrim stadyumu

9. Eymir Gölü
Sahil şehirlerinden gelmeyi düşünenler için Ankara’da deniz olmaması hep bir sorun gibi gelir ancak ODTÜ için bu durum çok farklı. Hafta sonları Eymir Gölü’ne küçük kaçamaklar düzenleyebilir, gölde kürek çekebilir ya da göl manzarasında balık ekmeğini yerken bu özlemini az da olsa dindirebilirsin.

odtü eymir gölü

10. Son olarak ise…
Bu zorlu yılın sonunda ODTÜ’yü tercih edip geldiğinde emeklerinin karşılığı olarak hem güzel arkadaşlıklar kazanacağın hem de kendini geliştireceğin bir topluluğa katılmak istersen ODTÜ İşletme Topluluğu’na bekliyoruz! Tanışma toplantılarını ve etkinlikleri kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsin.

Yaren Genç | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

ODTÜ'de Sosyal Sorumluluk

ODTÜ'de Sosyal Sorumluluk

GlokalPack #1: Ekim

GlokalPack #1: Ekim

GlokalPack #5: Şubat

GlokalPack #5: Şubat

0 Yorum

Yorum Yaz