Öğrenci Topluluklarına Katılmak İçin 10 Harika Sebep
Öğrenci Topluluklarına Katılmak İçin 10 Harika Sebep

Üniversite kişilerin bilgi birikimlerini oluşturdukları, seçtikleri mesleklere hazırlandıkları bir yer olması haricinde kişinin sosyal yönünü geliştirdiği ve özgüven kazandığı bir yerdir. İşte bu sosyal beceriyi kazandıran yer de şüphesiz üniversitelerin öğrencilere büyük bir armağanı olan öğrenci topluluklarıdır. Üniversite hayatında öğrenci topluluklarında aktif rol almanın faydalarına şöyle bir göz atalım.

Farklılaşma

İş hayatına atılmadan önce küçük çaplı çalışma ortamlarında iş bölümüne katılmış olup sorumluluk bilinci kazanırsınız. Farklı insanlarla fikir alışverişinde bulunur ve farklılaşırsınız. Ayrıca insanlarla takım halinde çalışma beceriniz bir hayli gelişmiş olur.

Geleceğe Yatırım

Önemli konferanslara, kongrelere, seminer ve toplantılara katılarak hem ufkunuzu genişletir hem de o atmosferi solumuş olursunuz. Bu konferanslarda kazandığınız sertifikalar ilerde cv’nizde önemli bir yer tutar.

Motivasyon

Daha üniversiteye adım atar atmaz o kadar çok arkadaşınız olur ki yıllardır orada okuyormuşsunuz hissine kapılırsınız. Diğer öğrenciler okul ev rotası çizerken siz ders çıkışlarında arkadaşlarınızla buluşur yemek yer sohbet eder ve daha birçok şey yaparsınız bu tüm okul hayatınız boyunca kocaman bir artı olacak ve sizi motive edecektir.

Başarma Hissi

Topluluğunuzla birlikte düzenlediğiniz bir etkinlik öncesi deli gibi heyecanlanır ve koşuşturursunuz. Etkinlik bittiğinde ise tatlı bi yorgunlukla kutlama yapar takımınızla gurur duyarsınız. Bu etkinliği biz yaptık diye göğsünüzü gere gere dolanırsınız. Artık sizde takımın bir parçasısınızdır.

Sorumluluk Bilinci

Kar, yağmur, çamur, dondurucu soğuk ve kavurucu sıcak demeden okulu afişlerle donatır etkinliğinizi ve topluluğunuzu tanıtmak için stantlarda beklersiniz. Böylece fedakarlık duygunuz bir adım öne çıkar.

Network

Sadece topluluk arkadaşlarınızla değil okuldaki diğer insanlarla da sürekli iletişim halinde olacağınızdan network kazanmış olursunuz. Böylece okulda tanınır bir hale gelir ve girdiğiniz ortamlarda gözleri üzerinize toplarsınız.

network ağı

Özgüven

Kalabalık gruplar önünde kendinizi ifade edebilme ve sunum yapabilme becerisi kazanırsınız. O utanan, sıkılan ve çekinen lise halleriniz artık yoktur, mikrofonu elinize alır ve son derece güvenle insanlara hitap edersiniz.

Sosyallik

Birçok spor topluluğuna katılarak hem fit bir görünüme sahip olur hem de eğlenceli mi eğlenceli vakit geçirirsiniz dağlara tırmanır, ormanlarda koşar, deli gibi kürek çekersiniz ayrıca birçok sanat topluluğuna katılıp sanat damarlarınızı kabartabilir, sahne tozu yutabilir ya da kendinizi büyük bir sahnenin içinde dans ediyorken bulabilirsiniz. Hatta ve hatta katıldığınız topluluk aracılığıyla kendinizi ünlü bir şefle yemek yaparken bile bulabilirsiniz.

Deneyim

İş hayatına atılmadan önce birçok şirketle ve yöneticiyle tanışma imkanı yakalamış olup onların bilgi ve deneyimlerinden faydalanırsınız ve iş hayatını deneyimlemiş olursunuz.

takım oyunu

Sosyal Sorumluluk

Toplumsal duyarlılık oluşturma ve farkındalık yaratma çalışmalarına katılabilir, böylece çok güzel etkinliklere imzanızı atabilirsiniz.
Üniversite hayatı boyunca bir toplulukta bulunmanın ve orada aktif olmanın faydalarını maddelere sığdırabileceğimizi düşünmüyorum. En iyisi hiç beklemeden bir topluluğa katılıp o ailenin bir parçası olun ve hayatınızı renklendirmeye başlayın.

Cansu İpek | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Rekorların Kadını Adele

Rekorların Kadını Adele

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

0 Yorum

Yorum Yaz