AirBnb'nin kuruluş hikayesi
3 arkadaş şişme yatak kiralayarak başladıkları işi nasıl 25 milyar dolarlık bir şirkete dönüştürdü?

Air Bnb insanlara tanımadıkları insanların evlerinde konaklama imkanı sunan alanında en tanınmış şirketlerden biri olmasının yanında, 25 milyar dolara ulaşmış olan değeriyle dünyanın önde gelen şirketlerindendir.

Şirketin kuruluş hikayesi oldukça garip. Kira paralarını çıkarmak isteyen üç arkadaş, evlerinde bulunan şişme yatağı tanımadakları insanlara kiralamaya başlar. Ardından bir süre geçtikten sonra bu fikrin sadece kira paralarını çıkarmaktan çok daha fazlası olabileceği fikrine varan bu üç arkadaş, fikirlerini resmileştirmek için birçok kez üst makamlara başvuruda bulundular. Her seferinde red cevabı alan bu gençler, başlarına gelen engellerin yılmadan üstesinden geldiler. Sonunda ise üç arkadaş, son 9 yılda devasa boyutlara ulaşmış olan AirBnb platformunu kurmayı başardılar. Şimdi sizlere bu üç gencin kurduğu, otelleri bile ürküten bu girişimcilik projesinden bahsedeceğim.

 

2007 yılında San Francisco’da yaşıyan bu arkadaşlar evlerinde ağırladıkları konuklara, sabahları kahvaltı da vermeye başlamışlar. İkili, büyük bir tasarım konferansının San Francisco’ya geldiğini ve otel fiyatlarının karşılanmasının zor olacağını bildiklerinden airbedandbreakfast.com adında basit bir web sitesi açmışlar ve üç şişme yatak satın alarak işe koyulmuşlar. Joe ve Brian ikilisi Rhode Island Tasarım Okulu’nda tanıştıkları için tasarım konferansına gelecek tasarımcılara tur rehberliği yapmanın da para kazanmak için eğlenceli bir yol olabileceğini düşünmüşler.

İlk konukları bir erkek ve bir kadın olmuş ve konaklama için her biri 80 dolar ödeme yapmış. Daha sonralarda Joe ve Brian Airbnb’nin büyük bir fikir olduğunun farkına varmış. Eski oda arkadaşları Nathan Blecharczyk ile Airbnb’yi bir işe çevirmek için bir araya gelmişler.

2008 yazına kadar bu küçük platformun kurucuları, Air Bed and Breakfast’ın son versiyonunu bitirip yatırımcılarla görüşmeye başlamışlar. Web sitesindeki bütün her şey, kalacak bir yer ayarlamak için üç yere tıklamak üzere yeniden tasarlanmış ve kalacak yer ayarlamak daha kolay bir hale indirgenmiş. Fakat buna rağmen yatırımcılar bir türlü ikna olmamış. 15 melek yatırımcıyla görüştükten sonra 8 red cevabı almışlar. Geri kalan 7 yatırımcı ise tamamen görmezden gelmiş. Beş parasız bu üç arkadaş web sitesi para kazandırmadığı için kahvaltılık gevrek kutularını Obama O’s ve Cap’n McCains’lere dönüştürmüşler ve sokakta bu kutuların tanesini 40 dolardan satmaya başlamışlar. Her bir kutunun üzerinde “sınırlı sayıda” ibaresi ile birlikte şirket hakkında bilgi veren bir kısım varmış. Bu bünye içi pazarlama stratejisi onlara 30.000 dolar kazanç sağlamış. Bu durumun farkına varan başkan yardımcısı Paul Graham bu arkadaşları şirketin küçük bir hissesi karşılığında para yardımı ve eğitim veren tanınmış bir girişim hızlandırma programı “Y Combinator” a davet etmiş. Air Bed and Breakfast, 2009’un ilk üç ayını hızlandırma programında sistemini mükemmelleştirmek üzerinde çalışarak geçirmiş. Y Combinator girişim hızlandırma programı sırasında bile sistem büyük yatırımcılar tarafından reddedilmiş. Hatta öyle ki Union Square Ventures şirketinden Fred Wilson 2011 yılında Air Bed and Breakfast adını ve iş potansiyelini görmezden gelerek hata yaptığını kabul etti.

Şirket, en sonunda 2009 yılının Mart ayında kulağa karmaşık gelen Air Bed & Breakfast adını rafa kaldırmış ve “Airbnb” olarak basitleştirmiş. Bu sayede platformun adının artık şişme yataklarla ortak bir noktası kalmamış. Bir ay sonra Airbnb, nihayet aradığı çekirdek yatırımı 600.000 $ ile Sequoia Capital şirketinden Nisan 2009’da almış. Chesky bu durumun kendilerini “ekonomik açıdan” oldukça rahatlattığını söylüyor.

Çatı katlarındaki şişme yataklarını kiraya vermelerinin üzerinden geçen 4 yılın ardından 2011 yılına kadar Airbnb 89 ülkede kullanılmaya başlanmış ve platform üzerinden 1 milyon rezervasyon yapılmış. Daha önce denemiş olmasına rağmen Airbnb, SXSW’de “büyük çıkış yapan mobil uygulama” ödülünü de en sonunda kazanmış.

Aynı yıl Silikon Vadisi’ndeki bazı başkan yardımcıları, Airbnb’nin girişim programına 112 milyon dolar yatırım yaparak Airbnb’nin değerini 1 milyar doların üstüne çıkarmışlar. Bu durum Airbnb’yi Silikon Vadisi’nin “Ünikorn”u haline getirmiş.

Şirket aynı zamanda insanların evlerini Airbnb’den kiralamasından dolayı para cezası yemeleri ve evden tahliye edilmeleri gibi problemlerle de karşı karşıya gelmeye başlamış. Belediyeler de kiralık Airbnb evleriyle ilgili sorunlar yaşamaya başlayınca Airbnb’nin başı yasalarla derde girmeye başlamış.

Odak noktasının aidiyet duygusu olmasına rağmen belediyeler, Airbnb kiralık evlerine izin vermemeye başlamış. Bunun üzerine 2014 yılında New York şehrinde kısa dönem ev kiralamanın yasaklanacağı ve kiralayan her ev sahibine para cezası verileceğini söylenilerek ev sahiplerine gözdağı verilmiş. İlerleyen zamanlarda da birçok şehir yasasında 30 günden az süreyle ev kiralamak kanunsuz olarak belirlenmiş.

Bütün bu yasal sorunlara rağmen, Airbnb “Hiç bir yere ait olmama” vaadine uygun davranmaya çalışmış ve Airbnb otel vergisi toplamaya bu vergileri de belediyelere vermeye başlamış. Airbnb aynı zamanda “toplum sözleşmesi” gereği verilerini belediyelerle paylaşma vaadi vermiş.

İlk kurulduğu günden bu güne kadar ev sahiplerinin evlerime zarar veren partiler ve yasal savaşlar, Airbnb’nin hem Silikon Vadisi’nde hem de giderek daha da rekabetçi oldukları otel sektöründe güçlenmesine engel olamadı.

Goldman Sachs’ın yeni raporu Airbnb’nin servisinden bir kere yararlanan Airbnb kullanıcılarının bir sonraki tercihlerini otelden yana kullanmak istemediklerini ortaya koydu. Yatırımcı raporu olmamasına rağmen kahvaltılık gevreklerle idare etmeye çalışan ve birçok kez geri çevrilen Airbnb, 2015’i 1.5 milyar dolarlık bütçe ile kapatmış. Üç şişme yatakla ve beş parasız iki oda arkadaşının kurduğu bu şirket şu an 25 milyar dolardan fazla bir değere sahip.

 

Burak Destire 
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 1.Sınıf

Yazar

Burak Destire

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği
1

İlgİlİ Yazılar

Dev Aplikasyonların Girişimcilik Süreci

Dev Aplikasyonların Girişimcilik Süreci

Startup İstanbul 2015

Startup İstanbul 2015

0 Yorum

Yorum Yaz