Aiesec İspanya Projesi - Yurtdışı Deneyimim
Aiesec İspanya

Nedir bu Aiesec ?

Aiesec 127 ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük öğrenci organizasyonudur. Çalışma yapısı Global Talend, Global Enterpreneur ve Global Volunteer olmak üzere üç daldan oluşur. Geçtiğimiz yaz benim de dahil olduğum Global Volunteer programı ve içeriğinden bahsedeceğim sizlere.

Global Volunteer

Global Volunteer programı kısaca katılımcılarına 550 TL gibi bir ücret karşılığında katılımcılarının kendilerinin belirleyeceği bir ülkede minimum 6 hafta olmak üzere konaklama ve bir öğün yemek gibi yaşamsal masraflarını karşılayan ve bu süreçte katılımcılarından günün sadece 4-5 saati kadar bir kısmını yine kendilerinin belirledikleri gönüllü bir projede geçirmesini sağlayan, öğrenci değişim programıdır. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisini çeken Aiesec Global Volunteer programı sizlere yaz aylarında ülkenizden çok uzak bir yerde normal şartlar altında bu kadar düşük meblağlara gerçekleştiremeyeceğiniz tatil fırsatını da beraberinde sunmakta. Geçtiğimiz yaz Global Volunteer programı ile 6 hafta Barcelona'da kaldım ve bu süreç boyunca başımdan geçen ve sizlerin başına gelebileceğini düşündüğüm olayları şu şekilde açıklamak istiyorum.

aiesec global volunteer

Nasıl başvurulur - Başvuru süreci - Proje Seçimi

Öncelikle Aiesec'in global sitesine girerek girip kişisel Aiesec hesabınızı oluşturmanız gerekiyor. 

Daha sonra profil bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerekiyor ki burada önemli noktalardan bir tanesi yetenekler ve dil sekmesi. Yetenekler ve Dil sekmesini mümkün olduğunca çok fazla hâkim olduğunuz alan ile doldurmanızı öneririm. Örneğin ‘’Team management’’ olarak bir yetenek belirlediniz kendinize korkmayın bu yeteneğinizin bir belge ile ispatlanması gerekmiyor, sadece günlük hayattan veya okul projelerinizden bir tanesinden bu yeteneğinizi sergilemiş olduğunuzu mülakat sırasında anlatmanız veya karşı tarafı buna ikna etmeniz yeterli olacaktır. Profilinizi tamamladıktan sonra geriye sadece oturup size en uygun tarihte size en uygun projeleri bulup başvurmak kalıyor. Aiesec ile Avrupa ülkelerine gidebilir miyim sorularına cevap olarak Aiesec ile dünyanın her ülkesine gidebilirsiniz! Geçen yaz başvurmuş olduğum projelerden bir tanesi Amerika bir tanesi de İspanya’ydı her iki ülkeden de kabul almıştım fakat Amerika vize sürecinin uzun olması ve proje başlangıç tarihinin yakın olmasından dolayı İspanya tercihinde bulundum. Benimle beraber aynı şehirden Aiesec projelerine başvuran arkadaşlarla bir eğitim aldık ve bu eğitim sırasında fark ettim ki Brezilya, Kolombiya gibi ülkelere proje amaçlı gitmek üzere orada yer alan bir çok gönüllü arkadaşta vardı.

aiesec'e nasıl başvurulur

Mülakat ve Yerleşim Süreci?

Başvuruda bulunduğunuz projeleri online olarak takip edebiliyorsunuz. Ayrıca Aiesec tarafından size yardımcı olmak üzere görevli bir arkadaş veriliyor. Bu kişi size proje seçiminden, proje onayı, seçtiğiniz projede karşılaştığınız zorluklar gibi konularda yardımcı olmak gibi birçok temel şeyi gerçekleştiriyor ve genelde kendileri de bir gönüllülük projesinde yer almış oluyorlar dolasıyla tecrübe ve bilgi paylaşımı açısından çok efektif oluyor. Başvurduğunuz projelerden bir tanesine onay aldıktan sonra sizinle mail aracılığıyla iletişime geçiyorlar ve Skype üzerinden mülakat tarihi belirleniyor. Anlaştığınız gün ve saatte gayet samimi bir ortamda mülakatınız gerçekleşiyor. Mülakat sürecinde önemli olan nokta ne kadar samimi ve içten olduğunuzu karşı tarafa yansıtmanız ki bununda anahtarı bol bol gülümsemekten geçiyor ? Mülakat tamamen İngilizce gerçekleşiyor ve projenin gereksinimleri  bölümünde yazan maddelerin sizin tarafınızdan gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği sorgulanıyor. Daha sonrasında kabul alırsanız eğer başlangıçta bahsetmiş olduğum proje bedelini bankadan yatırıyor ve vize işlemlerine başlıyorsunuz. Burada güzel bir nokta daha var: Aiesec size vizeniz için davetiye mektubu gönderebiliyor ve bu davetiye ile vizeniz daha kolay ve daha hızlı elinize ulaşıyor.

aiesec yurt dışı deneyimi

Projeniz kesinleştikten sonra ilk yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de uçak bileti için araştırmalara başlamak olmalıdır çünkü yaz sezonu olduğundan bilet fiyatları çok yüksek olabiliyor. Bunun önüne geçmek için de biletinizi erkenden almanızda fayda var. Konaklama konusunda açıkçası biraz şans faktörü var benimle beraber projeye katılan arkadaşlarımdan memnun olmayanlar da vardı fakat ben gayet memnundum teraslı havuzlu güzel bir evim vardı. Bazı arkadaşlar 4 kişi ortak ev paylaşıyorlardı bazıları ise Aiesecerlar ile birlikte kalıyorlardı. Birçok farklı konaklama alternatifi ile karşılaşabilirsiniz. Dipnot: Genellikle aile ile kalma seçenekleri daha güzel şartlara sahip oluyor ayrıca aile yeme içme çamaşır gibi sorunlarınızı çözmenizde yardımcı oluyor. Proje süresinde yemek dahil seçeneğini işaretlemişseniz eğer günde bir öğün yemeğiniz proje tarafından karşılanıyor. Öyle çok mükemmel yemekler olmasa da karın doyuruyor diyebilirim.

Proje yorucu mu – Eğlenmeye gezmeye vakit kalıyor mu?

Aslında Aiesec ile projede yer almanın belki de en güzel yanı da budur sanırım çünkü projelerde sizlerden beklentileri çok fazla olmuyor ve genellikle günde 3-4 saat proje gereği birkaç ufak iş yapmanız bekleniyor. Hafta sonları genellikle çalışma olmuyor ve birçok proje sabah saat 10:00 gibi başlayıp öğlen bir saat ara verdikten sonra 13:00 gibi son buluyor yani eğlenme ve gezme için elinizde çok fazla zaman kalıyor. Aiesec eğlence konusunda sizlere alternatifler de sunuyor örneğin gittiğiniz şehirde yapılan etkinliklerden sizleri haberdar ediyor ve katılmak isteyenlere bu konuda yardımcı oluyor. Ben Barcelona'da birçok sokak festivaline katıldım ve hayatımın en eğlenceli partilerinde bu sayede yer almış oldum. Seyahat konusuna gelince proje yapıyorken her ne kadar çok vaktiniz kalsa bile seyahat etmek çok farklı bir şeydir özellikle ülkeler arası seyahat planınız varsa Aiesec ile proje yaparken gittiğiniz ülkenin çevre şehirlerine rahatlıkla gidebilir gezebilirsiniz fakat başka bir ülkeye seyahat etmek çok fazla zaman alacağından pek mümkün olmayabilir. Yine de eğer ki proje sorumlunuz ile aranız iyiyse ufak tefek kaçamaklar yapabilirsiniz ?Kendi projemden yola çıkarak bir örnek verebilirim: Perşembe günü proje bittikten sonra proje sorumlusundan izin almıştım ve perşembe cuma cumartesi ve pazarı birbirine bağlayan güzel bir tatil gerçekleştirmiştim. Proje süreci boyunca birçok arkadaşlık ediniyorsunuz hatta proje biterken duygusallaşıp geri dönmek dahi istemiyorsunuz diyebilirim. Eğer ki seçtiğiniz şehri önceden biraz araştırmışsanız o proje sizin için çok mükemmel bir hal alıyor. Nerede ne yapması gerektiğini daha iyi biliyor olduğunuzdan neredeyse her gününüzü dolu dolu geçirebiliyorsunuz. Fakat hemen üzülmeyin çünkü vizenizde yer kaldıysa proje sonrasında kendinizi şımartabilir ve güzel bir Avrupa turu yapabilirsiniz. 

aiesec barcelona

Aiesec kişiye neler katıyor?

Dünyanın bambaşka bir yerinde 45 gün boyunca tek başına yaşamak ve orada birbirinden farklı tecrübeler edinmek benim için Aiesec Global Volunteer programının özetidir diyebilirim. En güzeli de bütün bunları çok küçük paralarla yapabiliyor olmak paha biçilemez. Geçtiğimiz yaz birçok arkadaşım Interrail, Eurobus gibi projelerde yer aldılar ve birçok ülkeyi gezip görme fırsatı buldular fakat bu tarz seyahat uygulamalarında genellikle her şehir için 3 gün gibi bir süre verilir. Bunun sebebi maliyet azaltmaktır fakat maliyeti ne kadar azaltırsanız hazzınız da bir o kadar azalacaktır. Global Volunteer programının belki de bana sunmuş olduğu en güzel fırsat da buydu belki de. Bir daha hiç gitmeyeceğim ülkelerde o ülkeyi içime sindirerek gezebilme fırsatım oldu. Aynı zamanda CV'nize ekleyebileceğiniz güzel bir çalışmada yer almış oluyorsunuz. Bunlara ek olarak yazı boyunca ilk defa değineceğim fakat önemli hususlardan bir tanesi olarak gördüğüm şey de dünyanın daha güzel bir yer olması için ufak bir dokunuş yapabilme fırsatım oldu.

Altan Çelik | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Blogger Rehberi

Blogger Rehberi

Ücretsiz Online Eğitim Veren 7 Muhteşem Site

Ücretsiz Online Eğitim Veren 7 Muhteşem Site

0 Yorum

Yorum Yaz