Başarılı Bir Dijital Girişimci Olmanın 11 Adımlık Yol Haritası
Başarılı Bir Dijital Girişimci Olmanın 11 Adımlık Yol Haritası

Bugün bir dijital girişimci olmak isteyebilir, iş fikrinizi hayata geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak bulduğunuz harika fikri hayata geçirmeden önce ya da günlük işlerinizin kolaylaşacağına dair bir rahatlığa kapılmadan önce şunu bilmeniz gerekiyor ki bu iş hiç de kolay değil. Öncelikle iniş çıkışlara, mücadeleye ve öğrenmeniz gereken derslere hazırlıklı olmanız gerekiyor.
İşe girişmeden önce bilmeniz gereken birkaç küçük detay bulunuyor. Eğer siz de bir dijital girişimci adayı iseniz bu tavsiyelere mutlaka göz atın.

1. Bir fikirle değil, bir problemle işe başlayın.

Girişimci olduktan sonra fikir konusundaki düşünceniz zaman içinde değişecek. Hangi girişimciye sorarsanız sorun, bir fikirle yola çıktıklarını söylerler. Fakat işin doğrusu bu değildir. Genellikle arkadaşlarıyla bir problemi tartışırlarken akıllarına bir fikir gelir. Bu yüzden bir fikirden ziyade bir problemden yola çıkmanız gerekir.
Başarılı bir iş kurmak istiyorsanız insanların ya da işletmelerin yaşadığı bir probleme odaklanın ve bu problemi çözmek için var gücünüzle çalışın. Bu sizin çıkış noktanız olsun.

2. Global alanda benzer örnekleri inceleyin.

Sizin fikriniz size özgü olabilir, bulunduğunuz kültüre, topluma, coğrafyaya ait olabilir. Ancak birebir aynı olmasa da mutlaka farklı coğrafyalarda benzer örneklerin nasıl çalıştığına, gelir modellerine, başarılı oldukları ve başarısız oldukları alanlara bakın. Buradan alacağınız küçücük bir fikir bile size çok şey katabilir.

başarılı girişimci

3. Her şeyi okuyun.

Dijital girişimciler için en önemli şey ekosisteme, değişen şartlara, yeni gelişmelere açık olmak ve kolayca uyum sağlayabilmektir. Bunun için de internet medyasını, gelişmeleri, growth hacking, SEO gibi alanlardaki dokümanları sürekli gözden geçirmek gerekiyor. Güncelin nabzını tutmak ve iyi bir okuyucu olmak oldukça önemli.

zaman yönetimi

4. Doğru ekibi oluşturun.

Unutmayın başarılı girişimlerin arkasında her zaman iyi bir ekip yer alıyor. İşin gidişatının ve ihtiyaç duyulan yeterliliklerin tespitini iyi yapabilecek ve eksik yönlerinizi tamamlayacak bir ekip kurmak son derece önemli. Bu kişilerin kurucu ortaklar arasında yer alması muhtemel. Sizi yarı yolda bırakmayacak olmalarına dikkat edin ve gönül birliği yapın.

ekip çalışması

5. Network, Network, Network.

Networkünüzü geliştirmeye çalışın çünkü yolda en çok ihtiyacınız olan şey insanlar olacak. Yeni tanışacağınız insanlara karşı samimi olun, kendiniz olun. Unutmayın network hiçbir zaman tek taraflı yapılmaz. Her zaman karşılıklı, bir alışveriş gibi düşünün sadece çıkar peşinde olmayın.

network gücü

6. Sabredin

Kafanızda istemediğiniz kadar fikir vardır, zor olan ise bu fikirlerin doğru zamanda meyve vermesini sağlamaktır. Kendinizden şüphe duymamalısınız ve kendinize güvenmekten asla vazgeçmemelisiniz. Ancak bazen kafanızda yarattığınız bazı kesin yargılardan kurtularak biraz daha esnek olmalısınız.
Fikirleriniz ilk seferde başarıya ulaşmazsa üzülmeyin, başarı belki de bir başka köşede sizi bekliyordur. Gerekli olduğunu düşündüğünüzde kendi etrafınızda dönmekten çekinmeyin.

sabırla çalışma

7. Kontrolü elden bırakmayın.

Bir girişimi yönetmek uçak kullanmak gibidir. Bazen uçuş planınızı karşılaştığınız durumlara göre değiştirmelisiniz. Ancak uçağı sürekli havada tutmayı başarmalısınız.
Kendi stratejinizi oluşturun, ancak er ya da geç beklenmedik bir şeylerin yolunuza çıkıp sizi dağıtabileceğini unutmayın. Yine de havada kalın.

düşün ve uygula

8. Vazgeçmeyin.

Yapılan araştırmalara göre yeni girişimcilerin sektörde başarısız olmasının en temel sebebi hemen vazgeçmeleridir. Tüm zorluklara rağmen vazgeçmeyerek siz de başarılı bir girişimci olabilirsiniz. Tıpkı Steve Jobs gibi ya da çok yakınımızdan bir örnek Nevzat Aydın gibi.

pes etme

9. Gecikmeyin.

İnternet girişimlerinde doğru fikri bulmak kadar önemli diğer bir nokta da 'hızlı uygulama'. Girişimlerimizi fırsatlar üzerine kurmalı, ihtiyaçlardan veya başka sebeplerden dolayı ortaya çıkan fırsatları en hızlı şekilde değerlendirmeliyiz.  Aksi takdirde bizim tamamlayamadığımız fikri, bizimkinden daha vasat ama tamamlanmış bir biçimde görmemiz son derece muhtemel.

global iş

10. Geri dönüşleri dikkate alın.

Gelen fikirlere, beklenti ve isteklere açık olup bunların değerlendirmesinin iyi yapın. Bu analizlerle gerçek ihtiyacın ne olduğuna çok daha kolay erişebilirsiniz.

11. Her zaman fikrinize inanın ve kararlı olun.

Daha fikir aşamasındayken bile sayısız engelle karşılaşacaksınız. Her geçen gün, sayısı daha da artacak olan bu engellere karşı koymak ancak kararlılık ve hırsla mümkün. Hırsın olumsuz yanlarından korunmak içinse eleştirilerin sizi yıldırması değil, mükemmelleştirmesi gerektiğine inanmalısınız. Tüm başarılı girişimler bu yollardan geçti ve hepsinin en kuvvetli dayanağı, inançtı.

Aslıhan Aydın | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz