Bir Girişimcinin Kitaplığında Bulunması Gereken 8 Başyapıt
Bir Girişimcinin Kitaplığında Bulunması Gereken 8 Başyapıt

Girişimcilik de bir yetenektir ve her yetenek gibi, zekanın yanında merak ve öğrenme içgüdüsü ister. Kitap okumanın da girişimcilikte ayrı bir yeri vardır, çünkü geçmişten günümüze borsa, finans, piyasa gibi hassas ve karmaşık konuların uzmanları tarafından yazılmış kitaplar size yol gösterir, hatalarınızı büyük ölçüde azaltırken başarılarınızı artırır. İşte 5 tane ustadan 8 tane başyapıt:

1. Benjamin Graham – Akıllı Yatırımcı

akıllı yatırımcı kitabı

Dünyanın en zengin 3. İnsanı Warren Buffett’in “başucu kitabım” dediği Akıllı Yatırımcı, borsanın basit bir kumar aletinden ibaret olmadığını anlatıyor. Borsadaki değerli hisse senetlerini bulmanın ve uzun vadede kar etmenin püf noktalarını anlatan Akıllı Yatırımcı, alanındaki en önemli kitaplardan biri olma özelliğini taşıyor.

2. Peter L. Bernstein - Tanrılara Karşı - Riskin Olağanüstü Tarihi

tanrılara karşı riskin olağanüstü tarihi kitabı

İnsanın tarih boyunca risk ve olasılık kavramlarını anlamaya çalışmasını anlatan Tanrılara Karşı, antik Yunan’daki kumarbazlardan girip 17. Yüzyıl matematikçilerinden çıkıyor. Bu yolculukta riskten ziyade risk analizinin önemini anlatıyor ve oyun kuramı, çan eğrisi, fibonacci sayıları gibi kavramların olasılıkla ilgisini gözler önüne seriyor.

3. Edvard Chancellor - Şeytan Sofrası - Finansal Spekülasyonlar Tarihi

şeytan sofrası finansal spekülasyonlar tarihi kitabı

Bu kitap geçmişten günümüze insanları yatırım yapmaya iten psikolojik ve ekonomik güçleri, marketlerin nasıl oluştuğunu ve manipüle edildiğini anlatıyor. Newton’dan başlayıp Hillary Clinton’a kadar akıllı ve akılsız yatırımcıları irdeleyen Şeytan Sofrası, dipnotlar ve parantez içi açıklamalarla kapsamlı ve bilgilendirici bir çalışma sunuyor.

4. Nassim Nicholas Taleb - Siyah Kuğu - Olasılıksız Görünenin Etkisi Öngörülemez

siyah kuğu olasılıksız görünenin etkisi görülemez kitabı

Çok etkili ve insanların yanlış bir şekilde açıklamaya çalıştığı olaylara “siyah kuğu” denir. Tarih boyunca gerçekleşen siyah kuğuları anlatan kitap, Google’ın başarısını ve hatta 11 Eylül saldırısını da siyah kuğuya bağlıyor. Ayrıca kitabın akademik bir derinliği olmadığı için herkes tarafından okunabiliyor.

5. Fernando Pessoa - Anarşist Banker

anarşist banker kitabı

Pessoa’nın anarşizme farklı bir bakış açısı getirdiği roman, iki arkadaşın bir yemek sonrası sohbetini konu alıyor. Kitapta bankerliğin gerçekleştirilebilecek en anarşist yol olduğunu savunan Pessoa, burjuva toplumunun ikiyüzlülüğünü alaycı bir biçimde anlatıyor.

Maalesef her ünlü kitap Türkçeye çevrilmiyor. İngilizcenize güveniyorsanız işte 3 tane daha başyapıt:

6. Robert Shiller - Irrational Exuberance

irrational exuberance kitabı

Rasyonel olmayan canlılık anlamına gelen Irrational Exuberance, piyasanın aşırı değerlenmesini anlatan bir terim olarak 1996 yılında Alan Greenspan tarafından ortaya atılmıştır. İsmini buradan alan kitap gayrimenkul piyasasında ve hisse senetlerinde yaşanan patlamaların nedenlerini ve bunların arkasında yatan psikolojiyi anlatıyor.

7. Nassim Nicholas Taleb - Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets

fooled by randomness kitabı

Taleb’in öbür şaheseri Fooled by Randomness; mantıksızlık, şans, olasılık, hata, risk gibi anlaşılması güç kavramları irdeliyor. Piyasa, piyasayı etkileyen faktörler ve bunları anlamakta zorlanan insanları konu alan kitap, aynı zamanda piyasanın günlük yaşantımızı nasıl etkilediğini açıklıyor.

8. Gary Belsky & Thomas Gilovich - Why Smart People Make Big Money Mistakes and How to Correct Them

why smart people make big money mistakes and how to correct them kitabı

İnsanların para ile yaptığı eylemleri -harcama, biriktirme, ödünç alma, ödünç verme, yatırım yapma gibi- inceleyen kitap, uzun finans problemlerinden ziyade insanın “parayı nasıl akıllıca kullanamadığını” anlatıyor. Kitap aynı zamanda bu konuda kılavuz niteliği taşıyor ve para tuzaklarından nasıl kaçınmak gerektiğini psikolojik bir dille anlatıyor.

Tuna Atmaz - ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz