Dünya Devi Aplikasyon: Uber
Dünya Devi Aplikasyon: Uber

Uber, California çıkışlı Amerikan uluslararası ulaşım şebekesi şirketi. Uber mobil uygulaması geliştirdi pazarladı ve işletti. 2015 yılı itibariyle, bu hizmet dünya çapında 58 ülkede ve 300 şehirde kullanılmaktadır. Uber'in başlamasından beri, "Uberification" olarak bilinen modelin diğer birçok şirket ticari benzerini veya daha iyisini yapmaya çalışmıştır.

Uber'in hikayesi 2008 yılında soğuk bir kış gününde Paris'te başlıyor. Garret Camp ve Travis Kalanick LeWeb konferansı için Paris'e gittiklerinde, Garret'ın StumbleUpon uygulamasını Ebay'a ve Kalanick  Akamai'yi Red Swoosh'a satmıştı. Şirket zor günler geçiriyordu. Garret ve Kalanick yemek yerken ne yapabilecekleri üzerine konuşuyorlardı ve Garret'ın aklına harika fikir 'Uber' geldi. Fikir San Francisco'da özel şoför ve Mercedes ile dolaşabilecekleri bir aplikasyondan yola çıkarak zamanla Uber'in bugünkü haline ulaştı.

Aplikasyon 2009'da Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından UberCab olarak kuruldu, uygulama ertesi Haziran piyasaya çıkarıldı. 2011'de 49 milyon dolar girişim sermayesi topladı. 2012 itibariyle Uber uluslararası alana genişledi. 2014'te çeşitli güncellemeler yapmıştır. Ve Uber devamlı daha fazla sermaye topladı. 2015 başlarında toplam 2.8 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. 2015'in sonuna kadar Uber'in $10 milyar gelir oluşturacağı tahmin ediliyordu, kesin geliri şu anlık bilmiyoruz.

2014 yılının Haziran ayında Türkiye’de de faaliyetlerine başlayan Uber, taksi çağırma uygulamasıyla 50 ülkede 200 şehirde hizmet veriyor, 5 yılda 6 defa yatırım aldı. 2.8 milyar dolarlık yatırım alan şirketin toplam değeri 40 milyar dolara ulaştı. Bugün Uber dev bir şirket.

İstanbul'da lansmanını yapan Uber ses getiren birçok kampanyaya imza attı. Uygulamayı başka bir arkadaşınıza yüklettiğinizde 40 tl Uber kullanımı kazanıyordunuz. Ben dahi kaç defa Uber Mercedes Vito ile ücretsiz yolculuk yaptım. 2015 seçimlerinde insanları oy vermeye teşvik etmek için oy vermeye gidecek kişilere ücretsiz ulaşım hizmeti sağladı. 2016 içerisinde Uber'in Ankara'ya da gelmesi bekleniyor.

uber hakkında bilgiler

Sadece bir uygulama ile yapabileceklerinizin sınırı yok!

Sizin de aplikasyon, web sitesi veya yazılım konusunda bir girişim fikriniz varsa Glokal Expo Dijital Girişimcilik Yarışması'na başvurabilirsiniz. Hayallerinizi kanatlandırın, fikriniz ile Silikon Vadisi'ne uçmaya ve Koç Üniversitesi'nde MBA bursu kazanma şansını yakalayın.

Dilara Bozdoğan - ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz