Girişimcilerin En Büyük Destekcileri: Melek Yatırımcılar
Girişimcilerin En Büyük Destekcileri: Melek Yatırımcılar

Melek Yatırımcı Nedir?

İlk olarak girişimciliğin ne olduğuyla başlayalım. Girişimci, bir isteği, ihtiyacı teşhis ederek bunu fikre dönüştüren ve gerekli riskleri üstlenerek ticari bir işletme kuran kişidir. Melek yatırımcıya gelelim. Diyelim ki hayata geçmiş olan bir projeye yeni bir bakış açısı katarak bu projeyi değerlendirmek istiyorsunuz ya da daha önce hiç uygulanmamış bir fikriniz var. Bütün hazırlıklarınızı yaptınız ve sunumunuz hazır. Projenize tüm kalbinizle inanıyor ve başarısız olacağına dair ufak bir şüphe bile duymuyorsunuz. Tek ihtiyacınız olan size finansal destek sağlayabilecek birilerini bulmak. Yani, sizin bu girişiminizi değerlendirerek ona kaynak sağlayacak bir yatırımcı arıyorsunuz. İşte tam bu noktada melek yatırımcı devreye giriyor. Melek yatırımcı, henüz başlangıç aşamasında olan bir iş fırsatına, ileriki süreçlerde kurulacak bir işletmenin büyümesi ve gelişmesi için, sermaye ve bilgi birikimi sağlayan kişidir.

Melek yatırımcı; bilgi sahibi, profesyonel iş geçmişi ve finansal birikimi olan, fırsat olarak nitelendirdiği girişimlere ihtiyacı olan yatırımı yapan kişilerdir. Aynı zamanda;

•    Başarılı bir girişimcidir.
•    Değer danışmanıdır.
•    Risk sermaye sahibidir.
•    Erken yatırımcıdır.

Bazı uzmanlar ise melek yatırımcı kavramını, “girişimcinin melekleri” şeklinde ifade etmektedirler. Melek yatırımcının hedefi; yeni oluşan ve potansiyel vaat eden projelere maddi destek sağlayarak, söz konusu projeleri geliştirmektir. Yani yüksek getiri potansiyeli olan bir iş fikri, hayata uygulama aşamasına geldiğinde melek yatırımcının ilgisini çekmektedir.

Melek yatırımcılar girişimden yaptığı yatırım miktarıyla doğru orantılı olarak hisse alırlar ve bireysel bir destek sunarlar. Sosyal, ekonomik ve kişisel sebepler melek yatırımcıların yatırım kararlarını etkiler. Melek yatırımcılar yaptıkları bu yatırımdan çıkış yapana kadar girişimin bir parçası olmayı tercih ederler.

melek yatırımcı nedir

Melek Yatırımcının Özellikleri Nelerdir?

1.    Başarılı olabilecek yatırımları desteklerler.
2.    Melek yatırımcı olabilmek için yılda bir yenilenen melek yatırımcı lisansı sahibi olmak gerekiyor ve bundan dolayı melek yatırımcı olmak isteyen kişinin son iki yılki geliri 200 bin liranın altında olmaması veya en az 1 milyon liralık mal varlığının olması gerekiyor.
3.    Lisans sahibi kişilerin banka ve finansal kuruluşlarda, yüksek cirolu şirketlerde, yurt içi kuluçka merkezlerinde, yönetici olarak iş tecrübesine sahip olmaları şartı aranıyor.
4.    Kendilerinin değerlendirebileceği girişim fırsatlarını da takip ederler.
5.    %25 veya daha fazla oranda yüksek getiri sağlayacak yatırımlara destek verirler.
6.    Bağımsız hareket edebildikleri gibi grup olarak da hareket edebilmekte, bu sayede daha büyük finansal ihtiyaçlara cevap verebilmektedirler.
7.    Finansman sağladıkları şirketlerin yönetiminde aktif rol almayı isterler.

VIII.Büyük çoğunluğu 35-65 yaş arası şirket sahibi iş dünyasından isimlerden oluşmaktadır.
1.    Beklentileri yalnızca yatırdıkları paranın geri dönüşünü sağlamak, katma değer yaratmak ve girişim sürecinde rol oynamak değildir; bunun yanında manevi tatmin beklentisinde bulunan melek yatırımcılara da rastlanmaktadır.
2.    Melek yatırımcılarla girişimcileri buluşturan 'melek ağları' bulunuyor. Girişimciler, Hazine'ye akredite bu ağlar üzerinden yatırımcılara ulaşabiliyor.
3.    Genellikle proje başına Avrupa Birliği’nde 25 – 250.000 euro ABD’de 10–500.000 dolar aralığında yatırımlara destek vermektedirler.
4.    En çok sağlık, medikal hizmetler, yazılım ve biyoteknoloji sektörlerine ilgi duymaktadırlar.

Neden Melek Yatırımcı?

Girişimcilik kararı birçok riski göze almayı gerektiren bir süreçtir. Bu süreçteki en önemli problem; gerekli finansmanın sağlanmasıdır. Melek yatırımcılık bugün gelişmiş ekonomilerde bir yaşam tarzı olarak yerini almıştır. Üretimi aktif bir şekilde desteklemekte, hem fikir üretim kaynağının hem de finansal kaynağın verimli kullanımını sağlamaktadır.

Melek Yatırımcının Destek Faaliyetleri

Melek Yatırımcıların destek vermeyi tercih ettiği kişiler;
•    Genç, enerjik, dinamik
•    Dürüst
•    Yaşama pozitif bakabilen
•    İşle ilgili yeni fikirler üretebilen
•    Paylaşıma açık
•    Motivasyonu yüksek girişimcilerdir.

Melek Yatırımcılar aynı zamanda firmalara değer katma isteğinde oldukları için, destek talep eden iş sahiplerinin vizyonları ile kendi vizyonlarının örtüşmesine dikkat etmektedir. Bu hususlara sahip finansal ihtiyaç talebinin melek yatırımcılar tarafından karşılanabilmesi için yatırımın geri dönüş oranın yüksek olması da ayrıca önemlidir.

Melek yatırımcı faaliyetleri girişimci işletmenin kuruluşunda ana sermayeyi oluşturan finansal desteği sağlamak, bu işletmenin kuruluş aşamasında veya sonrasında bilgi desteği sağlamak ya da girişimci işletmeye bu ikisini birden sağlamak olarak sıralanmaktadır.

melek yatırımcı

Dünyada Melek Yatırımcılık

ABD’de 300 binin üzerinde internet melek yatırımcısı bulunmakta olup 23 milyar dolar yatırımları olmuştur ve her gün 180 girişimci melek yatırımcılardan para almaktadır. Avrupa’da ise 70 bin civarında melek yatırımcı bulunmaktadır.

Türkiye’de Melek Yatırımcılık

Türkiye melek yatırımcılık modelini yeni keşfetmiş durumda ancak melek yatırımcı sayısının ve yatırım miktarının hızla artacağına inanılmaktadır. Melek yatırımcı sayısı şu an için  yaklaşık 150-200 kişi olmasına rağmen, yatırım seviyesi yaklaşık 10 milyon dolardır. Genç nüfus dinamiklerinin beslenmesi ve geleceğin yaratılması için melek yatırımcılık bugün büyük önem taşıyor. Türkiye’de hali hazırda Galata Business Angels, Endeavor, İLab, Lab-x, Linkangel gibi melek yatırımcı şirketleri bulunmaktadır.

Neşe Çaykenarı - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Her Girişimcinin Okuması Gereken 7 Kitap

Her Girişimcinin Okuması Gereken 7 Kitap

Dev Aplikasyonların Girişimcilik Süreci

Dev Aplikasyonların Girişimcilik Süreci

"Youtuber" olmak

"Youtuber" olmak

0 Yorum

Yorum Yaz