Haftanın Teknolojileri - Glokal Teknoloji Bülteni 03/07
Glokal Teknoloji Bülteni 03/07

Merhaba sevgili okurlar, bu hafta teknoloji bültenimizin yeni yazısıyla karşınızdayız. Teknoloji dünyasından derlediğim özel haberlerle yeni bir bülten sizleri bekliyor. İsterseniz lafı uzatmadan yeni haberlerimize geçelim.

Apple Music Gün Yüzüne Çıkıyor

Bu hafta, 30 Haziran tarihinde global tanıtımı yapılacak olan Apple'ın yeni müzik servisi Apple Music için oldukça hareketli geçti. Gerek Taylor Swift ile yaşanan gerginlikler gerekse telif hakkı ödemeleri konusundaki belirsizlikler Apple'ı bu konuda adımlar atmak zorunda bıraktı ve hamleler birbiri ardına gelmeye başladı. Öncelikle Taylor Swift'in yeni albümünün Apple Music'te yer almayacağını açıklamasıyla geri adım atan Apple bunun sonucunda ılımlı tepkilerle karşılaştı ve Swift gene Twitter üzerinden albümünün yayınlanacağını onayladı. Ardından telif hakları ödemeleriyle ilgili bir açıklama yapan yönetici Eddy Cue şarkı başına 0.2 dolar (yaklaşık 50 kuruş) miktarında karar kıldıklarını açıkladı. Bu rakam analistlere göre oldukça az görünüyor şayet bir şarkının 1.29 TL’ye satıldığını düşünürsek kar marjının ne seviyelerde olduğunu açıkça gözlemleyebiliriz.

Açılış röportajını ünlü Rap sanatçısı Eminem ile gerçekleştirecek olan Apple Music, iddialı girişini desteklemek adına doğrudan piyasa rakibi olan Spotify'ın fiyat politikasını uygulayarak aylık 9,99 TL'lik bir ücretle kullanıma sunulacak ancak ilk müşteri dalgasını hızlıca oluşturmak adına ilk 3 ay boyunca Premium hizmeti ücretsiz olarak sunacak. Yenilikçi özellikleri ve başarılı reklam kampanyalarıyla adından sıkça söz ettirecek olan Apple Music bakalım önümüzdeki günlerde ne kadar başarılı olabilecek.

google adsense

Google AdSense Politikalarını Değiştiriyor

18 Haziran 2003 günü Google kendisinin gelecekteki olası değerini öngörerek AdSense isimli reklam programını başlattı. Bugün Google'ın en büyük bilişim devlerinden biri haline gelmiş olması ve dünya üzerindeki internet akışının %80'ini yöneterek yeryüzündeki en değerli reklam platformu olabilmesi bu kararın haklılığını açıkça gösteriyor.

Yıllık bütün cirosunun en büyük dilimini reklam bölümünden karşılayan şirket yıllardır yaygınlıklarından ötürü masaüstü platforma yatırımlar yapmaktaydı. Ancak mobil trendlere eğilimin son 2-3 yılda inanılmaz seviyelere ulaşmasıyla Google, Android işletim sistemiyle kendisinin de büyüttüğü bu alana yaptığı yatırımlarını artırmaya başladı. Mobil sektördeki gelirler masaüstü gelirlerine yaklaşınca bu gidişata destek vermek adına AdSense politikalarında değişiklikler yapmaya başladı. Geçen hafta yayınlanan raporlara göre artık mobil uyumluluğu olan web siteleri olmayanlara göre arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacaklar. Bir diğer değişiklik ise mobil reklamların biçimlerine odaklanıyor. Artık reklamların kenarları ekranların sınırlarına belirli bir uzaklıktan daha yakın yapılamayacak, eğer yapılırsa tıklanamaz hale gelecekler. Ayrıca kullanıcıların yanlışlıkla tıkladıkları sitelerin üstlerinde yer alan uygulama indirme reklamlarının solundaki uygulama sembolleri tıklanamaz hale geliyor çünkü o reklamları kapatma tuşu o sembollerin hemen üstüne gizleniyordu. Böylece yanlışlıkla tıklanma oranları azalacak. Google bu tutumuyla kullanıcıları düşünen bir profil gösterse de doğru reklamcılık stratejisi reklam verenler sayesinde Google'a %15 oranında daha fazla reklam geliri sağlayacak. Her alanda olduğu gibi reklam bölümünde de doğru adımlar atan Google engellenemez yükselişini bir süre daha sürdürecek gibi gözüküyor.

şarj aletlerindeki gizli tehlike

Şarj Aletlerindeki Bilinmeyen Tehlike

Her geçen gün insanoğlu telefon olarak adlandırılan mobil cihazlarla daha fazla vakit geçirmeye ve hayatını, işlerini onun üzerinden yönetmeye başlıyor. Bunun sonucunda gelişen teknolojilerle ve kullanım süresinin artmasına bağlı olarak cihazların enerji kaynağı olan bataryalara daha fazla yük biniyor. Gelişen işlemci ve ekran teknolojilerinin yanında onlar kadar gelişmeyen pil teknolojisi bu ihtiyaca her geçen gün daha az cevap verebilir hale geliyor. Firmalar bu sorun karşısında pillerinin kapasitelerini yükseltme yollarına gidiyorlar ancak bu da şarj olma sürelerini çok yüksek değerlere çekiyor ve tüketiciler cep telefonlarının saatlerce bir kabloya bağlı şekilde kalmalarını istemiyorlar. Hele ki "zaman" kavramının her geçen gün daha değerli hale geldiği şu günlerde uzun bekleme süreleri kabul edilemez haldeler. Elbette bazı gelişmeler de yok değil. Son yıllarda LG, Sony ve Samsung gibi büyük telefon üreticileri şarj aletlerine hızlı şarj özelliği eklemeye başladılar. Ancak son günlerde Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre hızlı şarj bataryaların ömürlerini kısaltıyor. Çünkü yaygın olan, dünyanın yaklaşık %90'ının kullandığı bataryalar sadece 1A~1,5A akım aralığı arasında verimli dolum yapabiliyorlar. Bu yüzden bataryanın hacmi artsa bile ömrü kısaldığı için verimsiz bir kullanım sunuyor. Firmalar aslında bunun farkındalar ancak pazarlama stratejilerinden ötürü bunu halktan saklıyorlar. Bir yandan da farklı kimyasal yapılarda piller üzerinde çalışıyorlar ve sonuç aldıkça bunu devrimsel nitelikler olarak halka pazarlıyorlar. Ancak bu gelişmeler bir mobil cihazı oluşturan öbür parçaların gelişiminden daha yavaş bir hızda seyrettiği için cihazın kullanışlılığındaki faktör oluyorlar. Elbet bir gün bir devrim yaşanacak olsa da pil sektörünün geleceği hiç parlak gözükmüyor.

hoverbike keşif aracı

Hoverbike'lar Gerçeğe Dönüşüyor

Amerikan Ordusu Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Bölümü bir hoverbike yapmaları için iki farklı şirketi yetkilendirdi. Bu şirketlerden birisi olan Malloy Aeronautics adlı firma iki hafta kadar önce Paris Havacılık Fuarı'nda ilk demosunu gerçekleştirdi. Amerikan Ordusunun yeni hoverbike'ı taktiksel keşif aracı olarak geliştirildi. Üst düzey yöneticilerden Rob Enderle cihazın orman veya dağlık arazi tiplerine uygun olmayıp; çöl, bataklık ve açık-düz bölgelerdeki devriyeler için tasarlandığını anlattı. Cihaz yaklaşık 3.4 km yüksekliğe çıkabiliyor ve ulaşabildiği en yüksek hız saatte 285 km.

Cihazın yeni nesli için dörtlü fan yapısı kullanacaklarını anlatan Enderle, bu yapının yuvarlanmalara karşı daha koruyucu ve önleyici olacağını iddia ediyor. Normal kurşunsuz benzinle çalışacak olan cihaz ikincisi takılabilen 30 litrelik yakıt deposu barındırıyor. Kasasında hafiflik ve güçlülük amacı doğrultusunda oldukça fazla karbon fiber malzemeye yer veren araç pervanelerinde ise iki kollu bir yapıya sahip. Yeni modelinde pervanelerin 5 kollu olacağı söyleniyor. Boyutlarıysa 120 cm genişlik x 3 metre uzunluk x 60 cm yüksekliğinde olup yaklaşık 100 kg ağırlığında. Firma bu kadar inovasyon ve Ar&Ge çalışmasına ve kısaca yatırıma rağmen ürün fiyatını $50,000 gibi makul bir seviyede tutabilmiş. Bu paranın neresi makul dediğinizi duyar gibiyim ancak 135,000 TL'ye sahip her insanın bir hoverbike alabileceğini düşünün.

Askeri alanda taktiksel birçok üstünlük sağlayabilecek bir cihaz olmasının yanı sıra çok geniş alanlarda keşifler yapan kaşifler için de çok kullanışlı bir cihaz olabileceği öngörülen bu araç oldukça gelecek vadediyor ve filmlerde, oyunlarda gördüğümüz fantastik araçlara aslında o kadar da uzak olmadığımızı gösteriyor.

kiwi uygulaması

Kiwi?

Gelelim haftanın uygulamasına. Bu hafta aslında çok beğenmediğim ama anlam veremediğim şekilde hızla yayılan bir sosyal ağ uygulamasını popülaritesinden ötürü bilmenizi istediğim için sizlerle paylaşıyorum. Kiwi! Bu uygulama arkadaşlarınıza sorular sormanıza, size sorulan sorulara cevaplar vermenize ve bu paylaşımlara yorumlar yaparak kendinizi ifade etmenize olanak sağlayan bir uygulama. İki üç yıl kadar önce Formspring ve Ask.fm furyasıyla çok benzerlikler taşıdığını düşündüğüm bu uygulamayı bu kadar popüler hale getiren nedir inanın ben de sizler kadar merak ediyorum.

Bu haftalık bültenimizin sonuna geldik, sonraki yazımızda görüşmek üzere, esen kalın!

Cenk Cidecio | ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

TechnoWeek #15: Güncel Teknoloji Haberleri

TechnoWeek #15: Güncel Teknoloji Haberleri

Dünyanın İlk Biyolojik Evi

Dünyanın İlk Biyolojik Evi

Samsung - Apple Savaşında Son Durum

Samsung - Apple Savaşında Son Durum

0 Yorum

Yorum Yaz