yurt dışında staj
Hayallere Açılan Kapı, Yurt Dışında Staj !

Her yıl farklı kurumlar aracılığıyla 1000’in üzerinde Türk öğrenci ve yeni mezun yurt dışında staj yapıyor. Peki siz, size yeni deneyimler kazandıracak, iş hayatını yakından gözlemleyebileceğiniz, kişisel becerilerinizi geliştirebileceğiniz, farklı kültürlerle tanışabileceğiniz bu programlara nasıl ulaşabilirsiniz?

                                            

 Öncelikle, 18 yaşını doldurmuş olan lisans ve ön lisans öğrencileri ile üniversite mezunları yurt dışındaki staj programlarına katılabilirler. (Staj programının özelliğine göre yaş sınırları değişiklik gösterebilir. Örneğin; Amerika’da sunulan Internship Staj Programı için yaş sınırı 18-28 iken, PCT (Professional Carreer Training) Staj Programı için yaş sınırı 20-35’dir.) Bu programlara katılmanın diğer bir şartı da en az orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaktır. Bazı staj programlarında dil eğitimi, diploma programları ile birlikte sunulur. Uzun süreli olan bu programlarda, eğitim sonrasında staj programı başlatılır. Ancak, doğrudan staj programına katılmak isteyenler için en az Upper-Intermediate düzeyinde İngilizce yeterliliğine sahip olmak gereklidir.

                                                               

Bu şartlarda, yurt dışında nasıl staj yapabiliriz?

İlk olarak, yurt dışında staj imkanı sunan birçok program var. İşte bunlardan bazıları:

Erasmus Staj Hareketliliği

UNICEF stajı

UNESCO stajı

UNDP stajı

Dünya Bankası Grubu (WB) stajı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) stajı

Uluslararası Para Fonu (IMF) staj programı

Bu programların haricinde, staj yerinizi kendiniz de bulabilirsiniz. Staj yeri ararken size yardımcı olacak, içerisinde staj ilanları ve gerekli makaleleri bulabileceğiniz internet siteleri mevcut. Onlardan bazıları:

Internqueen.com

Looksharp.com

Coolworks.com

Hercampus.com

Collegelifestyles.org

Levo.com

Goabroad.com

Careersushi.com

Aftercollege.com

Internships.com

Staj yapacağınız yere karar verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da stajın bulunduğu ülke. Türk öğrenciler staj programı için genellikle vize prosedürleri nedeniyle Amerika ve Kanada’yı tercih etmektedir. İngiltere kısa süreli eğitim almak ve staj programına katılmak isteyen öğrencilere çalışma izni vermediği için tercih edilememektedir.  

Verilen staj ilanlarından size uygun olanları tespit edip gerekli koşulları sağladıktan sonra yapmanız gereken tek şey: BAŞVURMAK!

                                                 

Elif AKSU/ ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

Yazar

elif aksu

ODTÜ
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Hazırlık

İlgİlİ Yazılar

 Uyumayan Şehir: New York!

Uyumayan Şehir: New York!

70. Cannes Film Festivali Ödül Dosyası

70. Cannes Film Festivali Ödül Dosyası

0 Yorum

Yorum Yaz