Snapchat, Facebook karşısında günden güne eriyor mu?
Snapchat, Facebook karşısında günden güne eriyor mu?

Facebook ve Snapchat arasında süren rekabeti sosyal medya ile haşır neşir olan herkes fark etmiştir. Instagram’a story (hikaye ekleme) özelliğinin gelmesiyle belirgin bir hal almıştı bu durum. Hatta sadece Instagram ile kalmamış Facebook Messenger, Facebook ve Whatsapp’a da bu özellik eklenmişti. Bir dönem gündem olan bu özellikle ilgili kullanıcılardan komik tepkiler de gelmişti.

snapchat hikaye özelliği komik tvit

Snapchat, Facebook’un 2013’te başlangıçta 1 milyar dolar olarak sunduğu ve sonrasında 3 milyar dolara çıkardığı teklifi reddetmişti. 2017 Mart ayındaysa halka arzıyla, piyasa değerini yaklaşık 33 milyar dolara kadar çıkarmıştı. Mark Zuckerberg bunu çok önceden görmüş olacak ki, geçen yıl bu alana yönelik yatırım yapmaya başlamış. İlk olarak Snapchat’te ki yüz filtreleme benzeri özellikleri geliştiren MSQRD’yi satın aldı. Daha sonra da yüz filtresi özelliği gibi, belli bir süre sonra kaybolan mesaj, anlık hikaye/durum paylaşma ve Snapchat'in kullandığı QR kod sistemi gibi pek çok özelliği kendi platformlarında da hayata geçirdi. Zuckerberg “Kameraların merkezde olduğu bu trende biraz geç kalmış olsakda şu an için inşa ettiğimiz teknoloji ile oldukça ileri geldik.” diyerek Snapchat’e üstü kapalı bir gönderme yaptı ve Facebook’un bu alandaki çalışmalarını özetlemiş oldu.

snapchat ve faceebok rekabeti

Son 6 aylık sonuçlar gösteriyor ki eleştirilere rağmen Facebook bu stratejisiyle çok daha emin adımlarla mesafe kat etti. 2017’nin ilk çeyreğinde Instagram’ın story özelliği 200 milyon günlük aktif kullanıcı sayısını geçtiği duyuruldu. Buna karşılık, Snapchat son çeyrekte 166 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaşırken, son çeyrekteki büyümesi %5 seviyesine geriledi. İndirme rakamları da bir önceki seneye göre %40 düşüş göstermiş durumda. Yani Snapchat'in yeni kullanıcı bulmakta günden güne zorluk çekmeye başladığı gözlenmekte.

facebook

Snapchat'in yeni kullanıcı çekememe sorunu hisse fiyatlarına da yansımış durumda. Mart ayındaki halka arzından beri uygulamanın çatı şirketi Snap Inc.’nin hisseleri %28 gerilemiş durumda. Tabi Snapchat de bu rekabet karşısında yeni özellikler ve hizmetler geliştiriyor. Öncelikle reklam gelirlerini arttırabilmek için markalara yönelik self-servis bir reklam servisi geliştirdi, geçen hafta da Snap Map isimli uygulama üzerinden kullanıcıların konumlarını arkadaşlarıyla paylaştığı bir özellik ekledi. Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’e Facebook ile aralarındaki rekabet sorulduğunda, “Yahoo’nun arama motoru özelliğine sahip olması onları Google yapmıyor.” şeklinde Facebook’a göndermeli bir cevap verdi.

snapchat başarısı

Facebook’un bu trendi hızlıca yakalayabilmesindeki en büyük etken hali hazırda çok sayıda olan kullanıcı sayısı olduğu gerçeği. Snapchat her ne kadar son 4 çeyrekte artarak zarar ediyor olsa da kendisini ilk sunulduğu zamandaki gibi özgün ve yaratıcı işler yaparak Facebook karşısında ayakta tutmaya çalışıyor. Ayrıca unutmamak gerek ki Snapchat hala geleneksel medya ile ulaşılması en zor kitle olan ergen kesime en kolay ulaşabilen uygulama. Facebook, babaanneye bile hikaye paylaştırabilme potansiyeli ile, Snapchat’in yaratıcı ve özellikle gençlerin ilgisini çok hızlı çeken hizmetleri olması yarışıyor.

snapchat uygulama

İsmail Yılmaz | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır

SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla Pazarlama Nedir?

Logo Renkleri Bizi Nasıl İkna Ediyor?

Logo Renkleri Bizi Nasıl İkna Ediyor?

0 Yorum

Yorum Yaz