Teknoloji Bülteni 28/07 - Haftanın En Teknolojik Haberleri
Teknoloji Bülteni 28/07

Merhaba sevgili okurlar, bu haftaki yazıma özürlerimle başlamak istiyorum. 1 aydır yurt dışında olmam sebebiyle geçen hafta yayınlanması gereken yazımı internete erişimimdeki sıkıntılardan ve 37 saat süren yolculuğumdan ötürü ancak bugün beğeninize sunabiliyorum. Bir telafi mahiyetinde bu bülteni öncekilere göre daha zengin içerikli olacak şekilde hazırladım. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Nokia neyin peşinde?

Nokia 22 Temmuz gecesinden itibaren çeşitli basın kaynaklarına ve teknoloji otoritelerine özel bir etkinlik için gizemli bir davetiye göndermeye başladı. Davetiye bize Los Angeles’ta yapılacak etkinlik için 28 Temmuz’u yani bu akşamı gösterirken, bünyesinde birtakım ipuçları da barındırmayı ihmal etmiyor. Arka planda parlak ve kavisli bir yüzeye sahip olan bir cihazın küçük bir açıdan görüntüsü yer alıyor. Bu da akıllara “Nokia Virtual-Reality işine mi giriyor?” sorusunu getiriyor. Eğer Nokia VR işine girerse cihazının sadece Windows Phone modelleriyle mi yoksa bütün mobil cihazlarla mı uyumlu olacağı merak konusu. Ayrıca geçen haftalarda üst düzey bir yöneticiden gelen açıklamalara göre telefon bölümü Microsoft’a satılan Nokia Technologies şirketi akıllı telefon piyasasına tekrar girmek istiyor ve bu yüzden partner arayışlarına başlamış bile. (Nokia’nın 3.5 ay önce Alcatel-Lucent firmasını 16.6 milyon dolara alması bunun en güzel örneklerinden.) Bu akşam yapılacak etkinlikte böyle bir anlaşma duyurusuyla karşılaşmamız da gayet olası gözüküyor.

nokia özel etkinlik davetiyesi

Yazılarda yer alan NOW HERE ve NOWHERE ibareleri Nokia’nın daha önce yapılmamış bir girişim peşinde olabileceği ihtimalini de akıllara getiriyor. Analistler Nokia’nın mali durumunu ve 2. Çeyrek mali raporlarını göz önünde tutarak böyle bir atılıma pek ihtimal vermeseler de böylesine özgün bir şirketten neler gelebileceğini hiçbirimiz bilemeyiz. Bir başka ihtimalse Nokia’nin endüstri standartlarını belirleyen ve çoğu otoritenin 1 numara gösterdiği HERE Maps navigasyon uygulamasının olası satışı. Bu beklentinin kaynağıysa iki hafta kadar önce çıkan haberlere göre Audi, Mercedes-Benz, BMW şirketlerinden oluşan Alman üçlüsünün Nokia’nın kapısını çalarak HERE uygulamasını satın almak istiyorlar. Bu satın alma için kendi aralarında bir anlaşma imzalayarak en büyük rakipler iken bir anda ittifak haline gelen Alman lüks otomobil üreticileri, şayet müzakereler kötü giderse bu ittifaka Fiat-Chrysler Automobiles, PSA Peugeot-Citroën ve Renault SA gibi Avrupalı otomobil üreticilerini dahil etmeyi düşünüyor. Bu kadar teorinin üzerine isterseniz akşamı bekleyelim ve Nokia bize ne sürprizler hazırlamış hep beraber görelim.

Windows 10 Geliyor!

Aylardır deneme sürümleri, beta sürümleri derken dünyanın en popüler masaüstü işletim sistemi Windows 3 yılın üstüne en büyük güncellemesini alıyor ve artık Windows 10 oluyor. 3 ay kadar önce internete bağlanabilen bütün bilgisayarlara bir bildirim gitti. Araç çubuğunun sağ altındaki sistem tepsisinde dört tane dikdörtgenden oluşan Microsoft simgesi bütün kullanıcıları, elbette orijinal windows kullanan kullanıcıları, bilgisayarları sistem gereksinimlerine cevap verebildiği sürece yeni işletim sistemine güncellemeye çağırdı ve dahası bunu tamamıyla bedava yapacağını duyurdu.

Sizde sürümünüzün orjinalliğini test etmek için tıklayın.

windows 10 geliyor

Bedava yazılım güncellemesi geleneği aslında en dişli rakibi Apple’dan tanıdığımız bir hareket. Elbette mobil platformda Windows Phone güncellemeleri de ücretsiz dağıtılıyordu ama bundan önceki her yeni Windows sürümü için 200 TL civarlarında para ödemek zorundaydınız. Bir yandan da Microsoft’a hak vermemek mümkün değil çünkü bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde Windows’un aşırı yaygınlığından ve dominasyonundan ötürü korsan Windows kullanım oranı inanılmaz seviyelerde. Bu da haliyle Microsoft’u büyük paralar harcayarak ürettiği yazılımdan para kazanmaya çalışma durumunda bırakıyor. (Kısaca korsan kullanım yine kullanıcıyı vuruyor ama farkında değiliz işte.) Sonuç olarak yeni ara yüzüyle, tarayıcısıyla, kişisel asistanı Cortana’yla Windows 10 oldukça hareketli bir giriş yapacak gibi duruyor, ilerleyen günlerde hep birlikte tecrübe edeceğiz.

Android ve iOS Savaşı Yeni Bir Alan Kazanıyor: Otomobiller!

Son 4-5 aylık dönemde her geçen gün firmaların bir yeni modeline daha, akıllı eğlence ve bilgilendirme (infoTainment) sistemleri eklediğini görüyoruz. Bu yazılım arenasındaki en büyük oyuncularsa bir anda günümüzde her gün karşılaştığımız Android ve iOS işletim sistemlerinin araç versiyonları oldu. Aslında bu gelişmelerin ortaya çıkmasını sağlayan asıl gerekçe Apple ve Google’ın geçen sene neredeyse eş zamanlı olarak, ürettikleri yazılımlarına araç uyumluluğunu resmen getirmeleriydi. Resmenden kastım geleneksel bluetooth bağlantısıyla müzik dinlemek, çağrı yapmak gibi basit özelliklere ek olarak mobil cihazlarımızın araçlarla çok daha derinden iletişime geçmesiydi. Aslında yazılım devleri bu gelişmeleri duyururken haliyle cihazların araçlarla anlaşabilmesi için aslında araçlar içinde birer işletim sistemi yaratmış oldular.

apple carplay uygulaması

Apple tarafında bu ürün CarPlay olarak adlandırılırken, Google ise yaratıcılığını konuşturarak ürününe Android Auto ismini vermiş.

android auto uygulaması

Son olarak bu akıma kapılan firma ise benzinli VTEC motorlarıyla bir zamanların efsanesi olan Honda. 2016’nın ortalarına doğru satışa sunulacak olan Accord’un yeni kasasında ise şirket infoTainment sistemine hem Android Auto’yu hem de Apple CarPlay’i entegre ederek uyumlulukta çıtayı oldukça yükseğe çekmişe benziyor. Bu hamleyle Honda en güçlü olduğu pazarlarından biri olan ABD’de portföyünde sunduğu yüksek sayıda kişi kapasiteli aile araçlarında oluşabilecek önemli sorunlardan birinin de üstesinden gelmiş oluyor. Bu sorunu biraz açalım. Örnek olarak ABD’de satılan 7 kişilik bir model olan Odyssey’i ele alalım. Kalabalık bir Amerikan ailesi hafta sonu başka bir eyalete tatile gidiyorlar ve araçta anne, baba, 3 çocuk, büyükanne, büyükbaba olmak üzere 7 kişi var. İstatistiklere göre etrafımızdaki her 10 telefonu incelersek bunun 4 tanesi iOS, 5 tanesi Android ve 1 tanesi de farklı bir işletim sistemine sahip oluyorlar. Böylece yolculuk boyunca eğer araçta sadece bir işletim sistemine destek verilseydi sadece belirli markadaki telefonlar kullanılabilecekti. Bu günlük hayatımızda yaygın olmayan bir teknoloji olmadığı için büyük bir sorunmuş gibi görünmeyebilir ancak ileride kızışacağı kesin olan otomobil ve yazılım dünyasındaki rekabette bu tarz uyumluluk sorunları sert eleştirilere maruz kalacaktır. Honda ne kadar Avrupa’da istenilen satış rakamlarına ulaşamasa da yeni çözümlerle, satış rakamlarını artırmayı önümüzdeki günlerde denemeye devam edecek gibi gözüküyor.

Steam’de Tarihi Açık

Dün dünyanın en popüler dijital oyun dağıtım platformu olan Steam tarihin en büyük açıklarından birini yaşadı ve kullanıcılarının hesapları çalınmaya karşı savunmasız bir halde 3 saat kadar bekledi. Açık aslında trajikomik bir hatadan kaynaklanıyor. Üyelik sistemiyle çalışan bütün sistemlerde olduğu gibi Steam’de şifrenizi unuttuğunuzda e-posta adresinize bir doğrulama maili atıyor ve oradan size şifre sıfırlama kodu gönderiyordu. Dün de sistem böyle çalışmaktaydı ama minik bir sorun vardı o da doğrulama kodu girilen yere hiçbir şey yazmadan o adımı geçebilmenizdi. Böylece herkesle paylaşılan bir bilgi olan üyelik adınızı bilen birisi rahatlıkla hesabınıza ve muhtemelen içinde kayıtlı olan kredi kartınıza ulaşabiliyordu. Steam’e göre (ki bu tarz sistemlerde girilen kart numaraları **** **34 şeklinde gizli saklanır) kart numaralarına erişim asla gerçekleşmedi. Tabii ki kartlar Steam’den yapılabilecek tüm alışverişlere açıktı. Kısaca bütün gizlilik sorunlarıyla an itibariyle baş başa kalan Steam’den bu açığın doğurduğu kötü sonuçlar hakkında bir açıklama yapması bekleniyor. Eğer siz de bu badireyi atlattıysanız (veya atlatmadıysanız) Steam Guard özelliğini aktif hale getirmenizi tavsiye ederim.

Volkswagen’dan Yeni Elektrikli Scooter

Volkswagen elektrikli scooter

Bünyesinde Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat, Skoda gibi dünyaca ünlü otomobil markalarını bulunduran Volkswagen Group, Last Mile Surfer isimli yeni scooter’ını tanıttı. Gün geçtikçe büyük bir sorun haline gelen çevre kirliliğine karşı duyarlılığını ciddi bir şekilde belirten firma, bu kirliliğin müsebbibi olan fosil yakıtların kullanımını azaltmak adına yıllardır yatırım yaptığı elektrikli motorları kullanıma sunmaya başladı. Oldukça küçük boyutlara ve katlanabilme özelliğine sahip olan scooter katlandığında oldukça az yer kaplıyor ve ağırlığı sadece 10 kg. Bu minimal teknik özelliklerse bize kullanım amacını işaret eder nitelikte. Bagajınıza kolaylıkla sığan ve size yük olmayan bu küçük araç, otomobilini uzağa park etmiş sürücüler için tasarlanmış. Bu durum insanoğlunu tembelliğe iten bir başka unsur olarak gözükse de gerektiği durumlarda oldukça önem kazanabilen bir cihaz. Bir toplantıya veya yemeğe geç kaldığınızı ve o anki telaşınızı, kan ter içinde kalışınızı düşünün. İşinizi veya ilişkinizi kurtarabilir. Bir batarya ile 20 km menzile sahip olan Last Mile Surfer 2016 yılında piyasalarda olacak.

Çin’de 15 Yıllık Hasret Bitiyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 2000 yılında hükümet oldukça radikal bir kararla oyun konsollarının satışını yasakladı. Buna rağmen ilginç ve bir o kadar da saçma bir şekilde oyun satışları devam etti ve azımsanamayacak rakamlarda da sattılar. Konsollar için büyük bir pazar kaybı anlamına gelen 1 milyarlık bir alanda oyun sektörü haliyle bilgisayarlar üzerinden gelişimine devam etti. Geçtiğimiz yıl 14 yılın üstüne sadece “Şangay serbest ticaret alanı” içerisinde konsolların denetlenmek koşuluyla satışına izin verilmeye başlanmıştı. Bu pilot uygulamada yakalanan başarıyla hükümet yasağı tüm kapsamıyla kaldırdı. Araştırma firması Newzoo BV'nin yaptığı analize göre Çin'de video oyunları ve konsol pazarı bir önceki yıla göre %23 artarak 22.2 milyar dolar seviyesine ulaştı. (Bu artışın sadece Şangay ticaret alanı ile gerçekleştiğine dikkatinizi çekmek isterim) Analistler nerdeyse dünya üzerindeki 7 insandan 1’ine sahiplik yapan bu pazardaki satış rakamlarını merakla bekliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Sony, durumdan haliyle çok mutlu olduklarını bildirerek Çin’deki Sony mağazalarına PlayStation ürünleri taşımak için büyük bir heyecan duyduklarını söylediler. Microsoft ve Nintendo’dan gelecek açıklama yakındır diye düşünüyorum.

Bu haftaki uygulamamızı ve haber okurken gözüme ilişen beğendiğim bir hizmeti sizlerle paylaşmak istiyorum.

Haftanın uygulaması: Battery Doctor!  

battery doctor uygulaması

Battery Doctor ismini ve bunun gibi uygulamaları her yerde görüyoruz ancak bu uygulama biraz farklı. 2-3 yıldır iOS platformunda oldukça uygulama kullandım ve bu uygulama sayılı başarılı uygulamalardan. Android sürümünde önbellek temizleme, RAM temizleme ve şarj yardımcısı gibi ana özelliklerinde o kadar başarılı olmasa da Android’in özgür bir platform olmasından ötürü iOS sürümüne kıyasla çok çeşitli yeteneklere sahip. Geçenlerde Beijing kökenli bir firmadan ötürü sembol rengini değiştirdi bu yüzden aklınız karışmasın bu uygulamanın yapımcısı KS Mobile. iOS’un bazen kendisinin yapması gerektiği ama geç kaldığı önbellek temizleme görevini geç yapmasından ötürü bu uygulamayı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Dmail: Kendini imha edebilen e-postalar!
Dmail isimli ücretsiz chrome eklentisi kullanıcılarına, e-postaları göndermiş olsalar dahi onları gönderdikleri kişilerin erişiminden engelleme olanağı sunuyor. Eklenti aynı zamanda Gmail'e kendi kendini imha edebilme gibi süper güçler getirebiliyor. Dmail eklentisi, gelen kutusuna e-posta göndermek yerine karşı kullanıcıya bir link gönderilmesini sağlıyor. Bağlantıya tıklayan kullanıcı e-postanın içeriğini okuyabiliyor. Bu da pişmanlık duyulabilecek e-postaların geri alınabilmesi avantajını getiriyor. Eklentiyi kullanarak gönderdiğiniz e-postaların belirlediğiniz süre sonrasında kendini imha etmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Cenk CİDECİO - ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği 

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

TechnoWeek #14: Haftanın Teknoloji Bülteni

TechnoWeek #14: Haftanın Teknoloji Bülteni

Samsung - Apple Savaşında Son Durum

Samsung - Apple Savaşında Son Durum

0 Yorum

Yorum Yaz