Uluslararası Başarıya Sahip 6 Türk Girişimci
Uluslararası Başarıya Sahip 6 Türk Girişimci

Türk insanı, kısaca hayalleri olan, bunları gerçekleştirmek isteyen fakat mali durumu olmayan, annesi izin vermeyen, bazen üşengeç kişidir. Fakat bazı Türk insanları, bu tabuyu yıkarak kendi hayallerini gerçekleştirmekle kalmamış, başarılarını yurtdışına da taşıyarak büyük bir ün kazanmıştır. İşte bu insanlardan birkaçı:

1.Connected2.me ve Ozan Yerli

Connected2.me Ozan Yerli

Günümüzün en popüler sosyal ağ sitelerinden olan connected2.me, 2011 yılında Bilkent Fizik mezunu Ozan Yerli tarafından kuruldu. Sitenin işleyişi diğer anonim sohbet sitelerine göre biraz değişik: Siteye kayıt olup kendi profilini açan kullanıcılar, kayıt olmayan yani anonim kullanıcıların kendileriyle konuşmasına olanak sağlıyor; kısacası tek taraflı bir anonimlik var. Kayıtlı kullanıcılar ilgi alanlarını profillerinde belirterek benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle konuşma fırsatı buluyor. 2 milyondan fazla üyeye ulaşan site, Güney Amerika’dan Balkanlara birçok ülkeden kullanıcıya sahip. Silikon Vadisi’nden teklifler aldığını söyleyen Ozan Yerli, ayrıca insanların internet girişimciliği konusunda umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini, kendisinin 30 dolarla bu işe başladığını da ekliyor.

2.Koding ve Sinan&Devrim Yaşar

Koding Sinan&Devrim Yaşar

2009 yılında Sinan ve Devrim Yaşar kardeşler tarafından kurulan Koding, bir sene içinde dünyadaki en ünlü internet bazlı programlama sitelerinden biri oldu. Bilgisayara yazılım programı (Python, Microsoft Visual vb.) yükleme derdinden kurtaran bu site, bu alandaki yeniliklere kısa sürede ayak uydurup kullanıcılarını da bilgilendiriyor. Kısa süredeki büyük başarısı sayesinde ABD’li yatırımcıların desteğini alan Koding, merkezini dünyanın startup merkezi olan San Francisco’ya taşıdı. 2000 yılından beri yazılım işinde olduklarını vurgulayan kardeşler, doğru projeyi bulana kadar pes etmediklerini belirtiyor.

3.B’iota Laboratuvarları ve Cihat Dündar

B’iota Laboratuvarları Cihat Dündar

Hiç duymayanlar için kısaca “Bioxcin’in yaratıcıları” desek yeterli. Cihat Dündar, küçük yaşta sivilcelerden muzdarip olduğu için bitki kitaplarını karıştırmış ve kendisinde işe yarayan bir formül bulmuş. Bu sayede botaniğe merak salan Cihat Dündar, Türkiye’de “istenmeyen tüy” problemini farkedince evinde tüy dökücü karışımlar yapmaya başlamış ve Bioder böyle ortaya çıkmış. Bu karışımları satarak kurduğu B’iota Laboratuvarları’nda deneylerine devam etmiş ve 2006’da saç dökülmelerine karşı Bioxcin’i geliştirmiş. Bitki Araştırma Merkezi’ne sahip olan şirket, eczacılara da çeşitli seminerler veriyor. Pazarlarını Brezilya’ya kadar genişleten şirketin yeni hedefi ise ABD ve Japonya.

4.Economizer ve Sedat Kılıç

Economizer Sedat Kılıç

TOBB mezunu olan Sedat Kılıç, 2007 yılında AlseMakine’yi kurduktan sonra kaynak makinelerinde %90’a varan gaz tasarrufu sağlayan sistemi, yani Economizer’ı TOBB’daki hocalarının desteğiyle 2008’de icat etti. Ürünün kriz zamanı piyasaya sürülmesi, inanılmaz rağbet görmesinde etkili oldu. Makine, turizm gibi birçok alanda faaliyet gösteren Alse Şirketler Grubu’nun ürünleri Renault, Mercedes gibi kuruluşlar tarafından kullanılmakta.

5.Mobile Action ve Aykut Karaalioğlu

Mobile Action Aykut Karaalioğlu

2013 yılında AppStore Optimizasyonu amacıyla kurulan Mobile Action, şu an yüzden fazla şirkete hizmet veriyor. AppStore Optimizasyonu nedir derseniz, kısaca mobil uygulamaların daha fazla indirilmesi için kullanılan doğal yöntemler diyebiliriz. Televizyona ve internete reklam koymak, uygulamanın ismini veya logosunu daha ilgi çekici yapmak, uygulamanın arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlamak bu doğal yöntemlerden sadece birkaçıdır. San Francisco temelli olan şirketin şans eseri ilk müşterisi eBay olunca kısa sürede büyük bir ün elde etti. Müşterilerinin çoğu finans, seyahat ve e-ticaret alanında olan Mobile Action’un kurucusu Aykut Karaalioğlu, bu alanda tek büyük şirket olmak istediklerini belirtiyor.

6.Atlantic Records ve Ahmet Ertegün

Atlantic Records Ahmet Ertegün

Günümüz girişimcilerinden olmasa bile, Türk tarihinin en ünlü işadamlarından biri olan Ahmet Ertegün, babasının işi dolayısıyla eğitimini Avrupa’da gördü. Annesi sayesinde müziğe ilgili olan Ertegün, kardeşi Nasuhi Ertegün ile birlikte 10 bin dolar borç alarak bir müzik yapım şirketi olan AtlanticRecords’u kurdu. 3 yıl ve 22 başarısız albümden sonra blues gitaristi StickMcGhee ile başarıyı yakalayan şirket gelişmeye devam etti. Ertegün siyahi müzisyenlerle iyi anlaştığı için jazz müzisyenleri hiç düşünmeden Atlantic ile kontrat imzalamıştır. İlerleyen zamanlarda şirket LedZeppelin, Franz Kafka, Rolling Stones gibi ünlü grupları müzik dünyasına kattı. Müzik dünyasına katkılarından dolayı ödül dolabı dolup taşan Ertegün, 2006 yılında vefat etti. “Açıkçası asla çok eğlenceli bir şeyler yaparak para kazanabileceğimi düşünmedim. Yanılmış olduğum için çok mutluyum.” diyen Ertegün, “felsefe okumak istiyorum ama para inşaatta abi” diyen gençlerimizi de azarlıyor.

Ersin Tuna Atmaz | ODTÜ Elektrik Elektronik Müh.

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz