Unutulmayan Çizgi Filmler
Unutulmayan Çizgi Filmler

Kaç yaşında olursak olalım hepimizin hafızasına kazınan, unutamadığımız çizgi filmler vardır. Onlar çocukluğumuz, gençliğimizdir. Bu unutulmazlardan birkaçını sizlere sunmak istedim:

POKEMON

Japon oyun yapımcısı Satoshi Tajiri tarafından yaratılan Pokemon dünyası, 90’lı yıllarda Türkiye’de herkesçe bilinen bir çizgi film haline geldi. Tam adı Pocket Monsters olan Pokemon aslında sadece bir çizgi film değil; aynı zamanda oyun, anime, manga ve kart oyunu serisidir. Pokemon dünyası, Tajiri’nin çocukluk hobisi olan böcek toplamanın yansımasıdır.

Bir dönem çocukların vazgeçilmezi olan bu animasyonun o zamanlar oyuncakları, baskılı tişörtleri, tasoları da vardı. Bunlar arasında en çok dikkat çekeni ve çocuklarca ilgi göreni tasolar oldu. Üzerinde Pokemon karakterlerinin olduğu bu yuvarlak, küçük kartlar cips paketlerinin içinde hediye olarak verilmeye başladı. Bu tasolara bir başka ulaşım yolu ise bakkallardı. Az para kazandırmadık bakkal amcalarımıza o tasolardan. Günümüzde de meraklıları, sanal alışveriş sitelerinde taso koleksiyonlarını satışa sunuyor.
Çizgi filmdeki Ash’in çok değer verdiği tavşanı olan Pikachu bir elektrik kazasında ölür ve Ash travma geçirir. Pikachu’yu elektrikli bir yaratık olarak göstermesi onun çok sevdiği tavşanının ölümünü kabullendiğini gösterir.

Her popüler şey gibi Pokemon da eski etkisini yitirdi. Ancak özellikle çocukluğunu 90’larda yaşayan biz gençlerin hafızasından silineceğini sanmıyorum.

pokemon

ŞİRİNLER

90’lara damgasını vuran ve benim de favorim olan bir diğer çizgi film ise Şirinler, İngilizce adıyla The Smurfs. Şirinler, Belçikalı çizer Pierre Culliford (Peyo) tarafından çizgi roman olarak oluşturuldu. 1981’de televizyonda animasyon olarak yayınlanmaya başladı. Çizgi filmin karakterleri Gargamel ve kedisi, Şirine, Şirin Baba ve onun 99 oğludur. En dikkat çekici karakterlerden biri Şirine olsa gerek; çünkü şirinler köyündeki tek kız şirindir. Bunun nedeni de Şirine’nin aslında şirinleri yok etmek amacıyla Gargamel tarafından yaratılmasıdır. Fakat Şirin Baba onu sonradan sihirle değiştirir.

Şirinler’in İngilizce adı olan “The Smurfs” kelimesinin “Socialist Men Under Red Flag (Kızıl Bayrak Altındaki Erkekler)” olduğu söylenir. Ne kadar doğru olduğu bilinmez ancak bu durum bazı yazarlarca ele alınmıştır. Bir başka varsayım ise şirinlerin mavi renkte olmasının sebebi ile ilgili. Bunun henüz blue çağında olmalarından kaynaklandığı söyleniyor.
Şirinler yayınlanmadığı beş yılın sonunda komedi türünde 3D bir film olarak beyaz perdeye sunuldu. Uyarlaması yine yaratıcısı Peyo tarafından gerçekleştirilen 2011 yapımı filmde, hepsine yer vermek imkansız olduğundan çizgi filmindeki karakterlerin bir kısmı yer aldı.

şirinler

JETGİLLER

Türü bilimkurgu ve komedi olan Jetgiller, Hanna-Barbera yapım şirketi tarafından oluşturulan Abd-Japon yapımı bir animasyon serisidir. Taş Devri çizgi filminde olduğu gibi bunda da çağdaş Amerikan kültürü ve yaşam stilinin farklı bir zaman dilimine uyarlanmış hali yansıtılmaktadır.

Çocukken her izlediğimizde hayranlıkla bakardık Jetgiller ailesinin muhteşem evine ve yaşam tarzına. Bizler tüplü televizyon kullanırken onlar çoktan LCD’ye geçmişlerdi, evi kendi kendine süpüren robotları vardı, muhteşem solaryum yatakları…  O zamanlar izlerken hayranlıkla bakakaldığımız onca şeyin hatta belki daha gelişmişlerinin şimdi bizzat sahibiyiz hemen hepimiz. LCD televizyonlar, görüntülü telefonlar, akıllı saatler, robotlar ve daha nicesi…

Çizgi filmde George Jetgil karısına evdeki robotları olan Rosie’ye aşık olduğunu söyler. Karısı Jane ise George’un delirdiğini düşünüp onu öldürür.

jetgiller

TOM ve JERRY
Diğerlerinden daha kısa bölümler halinde yayınlanmasına rağmen onlar kadar ilgi gören bir diğer çizgi film de Tom ve Jerry idi. Tom ve Jerry’nin yanı sıra birkaç yardımcı karakter daha vardı. İngiliz buldoğu olan Spike, çekici beyaz renkli dişi kedi Toodles, siyah renkli bir sokak kedisi olan Butch bunlardan bazıları.

Ne Tom ne de Jerry bölümlerde neredeyse hiç konuşmazlar, daha çok hareketleri ve davranışlarıyla dikkat çekerler. Evin orta yaşlı siyahi hizmetçisi olan Mammy Two Shoes’un ise yüzünü görmeyiz. Tom’u gördüğünde süpürgeyle kovalar. Jerry’den korktuğu zamanlarda da sandalyenin üzerine çıkar.

Tom ve Jerry özellikle bazı şaka sahneleri nedeniyle fazlaca sansüre uğradı. Evdeki siyahi hizmetçinin fare fobisi olması, bir patlamadan sonra karakterlerin yüzlerinin kara yüz haline gelmesi sansür ve bazı yasaklamalara neden oldu.  Bu nedenle üzerinden yıllar geçtikten sonra birçok ülkede bölümler tekrar montajlandı ve öyle yayınlanmaya devam etti. Ayrıca 2006 yılında İngiltere'de izleyicilerin şikayeti üzerine Ofcom adlı kuruluş Tom ve Jerry'nin sigara içtiği sahnelerin küçüklere kötü örnek olduğunu söyleyerek o bölümlerin sansürlenmesini istedi ve bunun üzerine bu sahneler tekrar montajlandı.

tom ve jerry

Eslem Şen | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

5 Maddede Mert Alaş Kimdir?

5 Maddede Mert Alaş Kimdir?

0 Yorum

Yorum Yaz