Robotların Meslek Hayatındaki Yeri
Robotların  Meslek Hayatındaki Yeri Yakın Gelecekte Nasıl Şekillenecek?

      

          Gelecek konusunda her insanın bir veya birkaç endişesi, kaygısı var. İhtiyaçlarımızı karşılamak, daha refah bir hayat sürdürebilmek için çalışmak, para kazanmak zorundayız. Peki yakın gelecekte, robotların iş hayatına her gün biraz daha dahil olmaya devam etmesiyle iş bulma konusunda var olan endişemiz artmalı mı? Robotların günlük hayatı ve iş dünyasını nasıl etkileyeceğini ortaya koyan araştırma, robotların gelişim süreci ile insan iş gücünün yerini alacağına, üretim ortamları, iş yerleri, okullar ve evlerimizde hayatımızın olağan bir parçası haline geleceğine vurgu yapıyor. 

                                                             
     

     Gelecekte daha da yaygınlaşacak olan robotlar şimdiden İran'ın başkenti Tahran'da bir restoranda kullanılmaya başlanmış bile. "Roboşef" adındaki bu restoran garsonluk mesleğine bir son vermiş gibi duruyor. Online ödeme seçeneğiyle beraber bu restoranda garsonluk veya kasiyerlik mesleğini üstlenmiş bir insan bulunmamakta. Diğer bir insansız işletme ise İsveç’li IT uzmanı Robert Illijason kurduğu kendi kendini işletebilen bir market. Bu markette herhangi bir çalışan bulunmamakta. Bu marketten alışveriş yapabilmeniz için gerekli olan tek şey bir akıllı telefon ve marketin kendi uygulaması. Bu ve benzeri örnekler dünyanın pek çok yerinde bulunmakta ve sayıları giderek artmakta.

                                                              

                                                                  

    

         Teknoloji her gün bir önceki günden daha hızlı gelişmeye, bünyesine yenilikler katmaya devam ediyor. Saniyeler içinde gezegenimizdeki tüm internet ağını tarayabilen ve binlerce makaleyi, tezi tek bir güncelleme ile kendisi için kullanılabilir hale getiren robotlar neden biz insanların işlerine son vermesin? Sağlık alanından eğitim alanına ;otomotiv sektöründen lojistiğe kadar her alanda kullanılabilecek olan robotlar insanlara göre çok daha kolay öğreniyor ve iş hayatındaki muhtemel riskleri azaltıyor. Şimdiden şoförsüz arabalar, garsonsuz restoranlar varken birkaç yıl sonra neden cerrahsız ameliyatlar pilotsuz uçaklar, makinistsiz trenler olmasın. Bu şekilde ilerleyen bir teknoloji karşısında insan ırkının robotlara direnmesi pek mümkün gibi gözükmüyor. Biz insanlardan çok daha kolay öğrenen, tek bir yazılım güncellemesiyle kendine binlerce belki milyonlarca yeni özellik katabilen robotlar gelecekte insanların iş bulma konusunda en büyük sıkıntısı olacak gibi görünüyor. Tabi şuan için gelecek hakkında bu kadar kesin yorumlar yapmak pek rahatlatıcı gözükmüyor. Biz en iyisi okumaya, öğrenmeye ve kendimizi geliştirmeye devam edelim.

                                                   

Burak DESTİRE /ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Yazar

Burak Destire

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği
1

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz