Röportaj: Amaç Ukav
Röportaj: Amaç Ukav

Yaren: Öncelikle öğrenim hayatınızda en çok özlediğiniz şey nedir?
Amaç Ukav: Şimdi röportaja söyleyemeyeceğim şeyler olduğu için kampüs diyelim.

Yaren: Bir idolünüz var mı?
Amaç Ukav: Çok fazla insan var ama marka danışmanı olarak Güven Borçe'yi çok tutuyorum. Yani işin markalaşma kısmında Güven Hoca cidden çok başarılı, kendisini çok severim.

Yaren: 18 yaşınızdaki halinize ne tavsiye ederdiniz?
Amaç Ukav: Yapsam yine aynı şeyleri yapardım. Çok farklı olmazdı diye düşünüyorum.

Yaren: Peki bizim gibi 18 yaşındaki gençlere söylemek istediğiniz, bize yol gösterebilecek bir şeyler var mı?
Amaç Ukav: Bu sektörle ilgili çok okuyun, çok fazla gezin. Yani üniversite mezunu olmak güzel bir şey ama çok da bir şey ifade etmiyor. Biz insan kaynaklarına baktığımızda ilgili bölüm mezunları şık duruyor ama günün sonunda baktığında bu adam ne yapmış diye bakıyorsun ve en azından yapabileceği şeyi vaat eden insanı almak istiyorsun. Ben üniversite hayatım boyunca çalıştım dolayısıyla üniversiteyi kuru kuru bitirmek kimseye bir şey kazandırmıyor. Dolayısı ile olabildiğinde çalışın. Ama ben zaten çalıştığım için 18 yaşındaki halime çok bir şey söyleyemiyorum. O halim de muhtemelen yine çalışırdı. Şunu söylerdim 18 yaşındaki halime: Ben 22 yaşında kurdum ajansı ortağımla beraber. Bu yemek sepeti işini yap, inat et derdim. Bu işin pazarlaması çok zor olduğu ve o fikri biz hemen hayata geçiremediğimiz için bir sürü fikri de kas derdim.

Yaren: Siz yemek sepetinde çalışmış mıydınız?
Amaç Ukav: Çalışmadım ama yazdığımız projelerden biriydi. Sonra fizibilitesi çok yüksek çıktı. O projede 4 sene savaş verdim. Biz o işi yapamadık mesela. Başlayamadık bütçe olmadığı için. Orada inat et derdim muhtemelen. Ama bence çok okumak lazım, çok dolaşmak lazım. Ben normalde matematik mezunuyum.  Hiç alakam yok yani bu konuyla.8-9 sene müzisyenlik yaptım.6 senedir yamaç paraşütüyle uğraşıyorum. Dolayısıyla aynısını yap derdim. Ama tabi üniversite hayatını çok özlüyorum. Onu da sonra konuşuruz smiley

Yaren: En başarısız girişiminiz nedir?
Amaç Ukav: Ben bir ajans açtım,6 ay sonra kapattım. Olmadı o. Doğru ekip yoktu. Ben de çok tecrübeli değildim. Bizim şu anki ajansın durumuna baktığımda 14 sene oldu ve ben hala başarılı bulmuyorum, öyle bir sıkıntım var. Ben kendimi de mesleki olarak çok başarılı bulmadığım gibi ajansı da çok başarılı bulmuyorum. Bazen bu tuhaf bir şey oluyor. 62 tane reklamcılık ödülü aldı ajans. Bunun içinde ulusal ödüller de var, uluslararası da var. Çok büyük markalara hizmet ediyoruz ama bu sektör böyle bir şey. Başarısızlık çok havada bir kavram. Devam eden bir süreç olduğu için ben hala tamamlamadım. Ve büyük bir olasılıkla o süreç tamamlanmayacak. O yüzden ben başarılı görmediğim için bir çok konuda, bir çok başarılı iş yapmamıza rağmen bu çok tuhaf bir his. Yaptığın anda bitiyor. Tekrar o savaş başlıyor. Dolayısıyla ajans hayatına devam ettiği sürece, ben o süreci tamamlayamayacağım. Başarısız bir sürü kampanya vardır, abuk subuk işler de çok yaptık ama onlar benim için hep tecrübe oldu. Öyle bir ufak tecrübem var benim. Başarısızlıklarımı düşünüyorum ama net ticari bir şey söyleyemiyorum. Çünkü bence süreç devam ediyor.

Yaren: Kariyerinizdeki dönüm noktanız nedir?
Amaç Ukav: Kesinlikle ortağımla tanıştığım gündür. O benim sanat yönetmenimdi. Beraber çalışıyorduk. Onunla tanıştığım gün gerçekten hayatımın dönüm noktası oldu. Çünkü biz hemen akabinde 6-7 gün içinde bir ajans açmaya karar verdik ve ajans açtığımızda cebimizde -1000 lira vardı. Hiç müşterimiz yoktu, hiçbir şey bilmiyorduk aslında. 22 yaşındasın sonuçta smiley Sonuç olarak Kutberk'le tanıştığım zamandır. Ben matematikten mezun olduğumda matematikle uğraşmayacağımı biliyordum. Bölüme girerken tek tercihimdi ki Ankara matematik en kazık bölümlerden biriydi.5-6 senede bitirdim. Zaten çok da ders çalışmadım. Ama bence matematik eğitimi bu işte çok kritik bir eğitim. Analitik düşünme yeteneğini veriyor. Ama müzik de bana farklı bir yol gösterdi. Matematiğe girişim, Kutberk'le tanışmam ve müziğe başlamam, hepsi hayatımda çok önemli yerlere sahip. Yamaç paraşütüne başladığım zaman da kariyerimde önemli bir andı. Sonuç da bunların hepsi bir birikim. Böyle 4 tane,5 tane. Hangisinden vazgeçmezsin diye sorsan tabi ki Kutberk derdim. Benim için idol adamlardan biridir. Çok özel bir insan. Bu yüzden hayatımın en büyük şansıdır Kutberk'le tanışmam.

Yaren: Pes etmeyi düşündüğünüzde sizi ne motive eder?
Amaç Ukav: Öyle bir şansım yok bir kere. Biz açtık ajansı,6 ay hiç iş alamadık. Gaz parasını ödeyemedik, elektrik parasını ödeyemedik, bir tane bile müşteri yoktu, para alamadık. Yola çıktığımız anda o gemiyi yakmışız biz. Bunu birkaç sene sonra keşfettim. İşin başındaysan beni motive edecek hiçbir şey yok. Kendimi bir şekilde motive etmek zorundayım. Birinden beklersen ki ajansı bir yere taşısın, seni motive etsin bence öyle bir dünya yok. Ne yaparsan kendin için yapıyorsun. Bazı insanlar zorlandığında motive olur. Ben mesela öyle bir adamın. Çok inatçıyım. Asla pes etmiyorum. Bunu neden yapıyorum inanın ben de bilmiyorum. Hayat bu kadar zor olmamalı, kısa bir şey sonuçta. Eskiden müzikle oluyordum mesela. Bir marka çok iyi bir iş yaptığında, ödül aldığında bu insanı çok motive ediyor.

svstudios

Yaren: Son bir soru sormak istiyorum. İçin de bulunmaktan en çok keyif aldığınız projeniz nedir?
Amaç Ukav: İçinde bulunmaktan en çok gurur duyduğum proje kesinlikle ajans. Onun dışında bir sürü iş yaptım ama gurur duyduğum ajanstır. Çünkü çok emek verdik. Hala da veriyoruz.

Yaren: Çok teşekkür ederim.

Yaren Uçar | ODTÜ İşletme  

Elvin Köksal | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz