Röportaj: Ebru Kahraman
Röportaj: Ebru Kahraman

Nurdide Önder: Merhabalar Ebru Hanım, öncelikle kendi kariyerinizden kısaca bahseder misiniz?
Ebru Kahraman: Merhabalar, şu an Şişecam insan kaynakları seçme ve yerleştirme müdürü olarak çalışıyorum. 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi felsefe bölümünden mezun olduktan sonra insan kaynakları yüksek lisansı yaptım ve iş hayatına insan kaynaklarından başladım. 4 yıl kadar bir süre Finansbank’ta seçme ve yerleştirme müdürlüğünde işe alım ve kariyer yönetimi üzerine çalıştım ekibimle beraber, staj ve nt programlarında görev aldım. Daha sonra başka bir bankaya transfer oldum ve bankacılıktan vazgeçip başka alanlara yönelme kararı aldım, Haziran 2015’te de yollarımız Şişecam ile kesişti. Şişecam’da tamamen işveren markası üzerine çalışıyorum, yeni yeteneklerin topluluğa kazandırılması, Şişecam’ın marka bilinirliğinin ve gücünün arttırılması, tercih edilme oranın yükseltilmesi üzerine çalışmalar yürütüyorum. Yıl içinde birçok üniversiteyle fabrika, ar-ge, genel müdürlük ziyaretleri yapıyoruz, amacımız markamızın dünya devi olduğunu vurgulamak. Yaz ve uzun dönem staj projeleri, vaka çalışmaları, paneller düzenliyoruz, bunların planlanması ve koordinasyonundan sorumlu olarak çalışıyorum ben de.

NÖ: Staj programlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
EK: Yaz stajı ve proje stajı olmak üzere iki farklı stajımız bulunmakta. Yaz stajı için başvurular 1 Martta başlıyor, kariyer.net’ten başvuru alıyoruz ve daha çok 2. ve 3. sınıf mühendislik ve iktisadi ve idari bilimler öğrencilerini tercih ediyoruz. Seçilen stajyerlerimiz Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında bizimle beraber oluyorlar.
Proje stajı ise 2015’te başlayan önem verdiğimiz ve yurtdışındaki fabrikalarda da geliştirmeyi umduğumuz yeni bir staj programı. Çeşitli bölümlerden gelen projelerde stajyerlerden aktif destek alınıyor ve bizlerle beraber direk o projenin sorumlusu olarak partime çalışıyorlar. Bu staj programında stajyerlerimize ‘camkoç’ adında bir supervisor atanıyor ve yöneticisiyle performans görüşmeleri, ara ara insan kaynakları ile bir araya gelip workshoplar, kahvaltılar, fabrika ve ar-ge ziyaretleri yaparak gelişimlerine katkı yapılmış olunuyor. İlk başta genel müdürlükte olan bu staj, Ankara’da part-time işin azlığından dem vuran öğrenciler için artık Ankara Polatlı’da ki fabrikamızda 5 tane mühendislik proje stajı olarak uygulanmaya başlandı ve bu sene ikisi de Odtü’den olan arkadaşlarımız alındı.
Zaten bizim en büyük hedefimiz başarılı olan stajyerlerimizi okulları bittikten sonra bünyemize katmak ve onların da bizi tercih etmelerini sağlamak.
Ayrıca şuanda ‘Yeni mezun mühendis yetiştirme programı’ adını verdiğimiz yeni mezun mühendislere yönelik bir program tasarlanıyor. Çok detay vermek istemiyorum ama içi dolu olan bir program diyebilirim, yakında lansmanları yapılacak.

ebru kahraman röportaj

NÖ: İşe alım süreciniz nasıl ilerliyor?
EK: İşe alım süreçlerimiz genelde iki adım, ilk adımda insan kaynakları işe alım ekibi olarak cv taraması ve görüşmeler yapıyoruz, olumlu olanlarla ikinci görüşmeyi departman yöneticileri ve ilgili insan kaynakları grubu yapıyor. Genelde ikinci aşamada karar veriliyor. Sonrasında onay aşaması, referans ücret araştırması geliyor ve ardından da teklif aşaması. Bazen bu işe alım süreçlerimiz uzun sürebiliyor ama önemli olan her iki taraf içinde en uygun pozisyona adayı yerleştirmek.

NÖ: Şişecam'ın bizden İngilizce dışında beklediği başka bir dil var mı?
EK: Öyle bir kesinlik yok ama sadece Türkiye’de değil Almanya’da, Bulgaristan’da, Macaristan’da, Rusya’da, Mısırda ve Hindistan’da da fabrikalarımız olduğu için yavaş yavaş o taraflar için farklı yabancı dil bir artı olmaya başladı diyebilirim.

NÖ: Yurtdışında çalışmak isteyenler için sistem nasıl yürüyor?
EK: Yurtdışında iş alanı açıldığında burada ilanlarla duyuruyoruz, direk dışardan bir alım gibi de olabilir. Mesela Mısır’da bir aday arayışımız olmuştu ve buradan arayışa çıkmıştık. Onun dışında şirket içinde de yurtdışında iş olanakları mevcut, o kariyer yolu da her zaman açık.

NÖ: Peki not ortalamasına bakıyor musunuz?
EK: Not ortalamasına şu an için bakmıyoruz ve okul ayrımı da yapmıyoruz.

NÖ: Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz Ebru Hanım.

Nurdide Önder - ODTÜ

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

TeaTalk with Henkel

TeaTalk with Henkel

Röportaj: Ömürden Sezgin

Röportaj: Ömürden Sezgin

Dünya Bilardo Şampiyonu: Semih SAYGINER!

Dünya Bilardo Şampiyonu: Semih SAYGINER!

0 Yorum

Yorum Yaz