Röportaj: Ender Merter - Kariyeri ve Hayatı
Röportaj: Ender Merter

Ender Merter Kimdir?

30 yılı aşkın bir süredir reklam sektörünün içerisinde olan Ender Merter, aynı zamanda eş başkanı olduğu ilancılık reklam ajansının başkanlığını yürütüyor. Türkiye gazetesinde köşe yazarlığı yapan Merter, Bloomberg HT kanalında da “Ender Merter ile Reklamarkası” adlı programı yapıyor. Çok sayıda kitaba da imza atan Merter’in son dönemde Boyut Yayınevi’nden çıkan “Kriz Seven İletişimci” ve “Köşe Kapmaca” adlı kitapları da dikkat çekiyor.

Sizler için sorduk bizleri kırmadı ve yanıtladı.

Altan Çelik: Öncelikle yapmış olduğunuz çalışmalardan başlarsak ‘’ köşe kapmaca, kriz seven iletişim, reklam arkası ‘’ gibi kitapların yazarısınız. Sizi TV programcılığına götüren şey nedir?
Ender Merter: Aslına bakarsanız ben zaten sektörün hep içerisindeydim. Galatasaray kulübünün içerisinde çalışırken ilk olarak orada TV programcılığı fikri söz konusu oldu benim için daha sonra Bloomberg ht den tarafıma yapılan teklifle işe soyunduk diyebilirim.

AÇ: Reklamcılık sektöründe önde gelen isimlerden birisiniz bu sektörde katkılarınız öz geçmişinizde mevcut peki sizce Türkiye’deki reklamcılık sektörü dünya standartlarına göre nasıl bir durum içerisinde?
EM: Türkiye de reklamcılık sektörü konusunda güzel çalışmalar yapılıyor bunun örneklerini verebiliriz. Bugün bakın Avrupa’ya Beko, Türk Hava Yolları, Vestel gibi birçok dünya çapında tanınmış ve Avrupa da satış rekorları kırmış markalarımız var. Çalışmaları ülkemizde ve dünyada örnek alınıyor.

AÇ: Sizin bakış açınızla yetişen gençlere ve sektörde bulunan diğer insanlara başarıya giden yol şuradan geçer diyebileceğiniz bir tavsiyeniz var mıdır? Varsa nedir?
EM: Sektörde çok fazla rekabet var çünkü birçok firma ve şirket var. Benim kendilerine verebileceğim en büyük tavsiye yaptıkları işi sevmeleri olacaktır. Son zamanlarda Arçelik’in bir reklamında dediği gibi ‘’Aşk ile yap’’ bana kalırsa en önemli nokta işinize ilginizin olması.

ender merter

AÇ: Her sektörde alaylı mı değil mi muhabbeti vardır reklamcılık için sektörü için düşünürsek bu işin ilmini almamış birçok insan var sizce hangisi daha avantajlı ya da avantajlı mıdır?
EM: İşin ilmini öğrenmek her zaman için gereklidir fakat biraz önce değindiğim noktaya tekrar dönecek olursak her şey den önce bu işi sevmek gerekli.

AÇ: Son olarak pazarlamada reklamın yerini anlatan bir iki kelime alabilir miyiz?
EM: Günümüzde ülkeler kendilerini pazarlarken turizm tanıtımıdır, fotoğraf, videodur bunları kullanmanın demode olduğunu ve gelişen dünya ekonomisinin ve Pazar ağının aslında marka tanıtımı üzerinden dönmesi gerektiğini biliyor ve uyguluyorlar. Tamda bu noktada reklamcılık devreye giriyor. Artık ne kadar markanız dünyada tanınıyorsa tanına bilirliğiniz o kadar artıyor ve diğer ülkeler sizi ziyarete geliyor bugün İstanbul bir marka şehirdir dünyada bunun gibi birçok örnek var eğer ki kendi markalarımızı dünya pazarına doğru tanıtabilirsek eminim ki hem ekonomik hem de turistik kalkınma oranımız artacaktır.

Altan Çelik - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Röportaj: Deniz Tekin

Röportaj: Deniz Tekin

Röportaj: Güray Gürsel

Röportaj: Güray Gürsel

0 Yorum

Yorum Yaz