Röportaj: Eylül Sancaktar - Wattpad Yazarı
Röportaj: Eylül Sancaktar - Wattpad Yazarı

1) Merhaba Eylül, Öncelikle röportaj isteğimizi kırmadığın teşekkür ediyorum. Sıkı bir takipçiniz olarak sizi az çok tanıyorum ama tanımayanlar için kendini kısaca tanıtır mısın?
Merhaba Eslem smiley Rica ederim, elimden geldiğince tanıtmaya çalışayım. 33 yaşındayım öncelikle, altı yıldır evliyim, dört yaşında bir oğlum var. Yoğun bir iş hayatım var, bunun yanı sıra arta kalan zamanlarımda hikayelerimi yazmaya çalışıyorum. Okumayı, düşünmeyi, gezmeyi, doğayla iç içe olmayı seviyorum.

2) Eylül Sancaktar gerçek isminiz mi yoksa yazarken kullanmayı tercih ettiğiniz bir isim mi?
Eylül Sancaktar ismi gerçek ismim değil, yazarken kullanmayı tercih ettiğim ismim.

3) Sizi Wattpad aracılığı ile tanıdık. Orada yazmaya başlamadan önce de bir şeyler yazıyor muydunuz, ilk ne zaman başladınız yazmaya?
Hayır, tek bir satır bile yazmışlığım yok öncesinde, ortaokulda kompozisyon yazmakta zorlanan bir öğrenciydim ki alanım matematik-fen zaten smiley İlk olarak 2014 yılı, Şubat ayında yazmaya başladım. O zamandan beri sürekli yazma hali içerisindeyim.

4) Wattpad’de yazmaya ilk başladığınızda aklınızda ne vardı? Bugün ulaştığınız başarıyı bekliyor muydunuz?
Aklımda pek bir şey yoktu aslında, çünkü Wattpad ortamını tam olarak tanıyor değildim. Keyif aldığım için yazıyordum, çok az okuyucum olsa da yazıp paylaşmaya devam ediyordum. Sonrasında okur kitlem arttı, gelen yorumlar çok motive edici ve yol göstericiydi. Benim için çok heyecanlandırıcı bir deneyim oldu, kesinlikle işlerin bu noktaya gelebileceğini tahmin etmiyordum.

eylül sancaktar eros'un okları

5) Sizi hayatınızda en çok etkileyen kitap neydi ve fikirlerinden, yazı stilinden çokça etkilendiğiniz bir yazar var mı?
11 yaşındayken okuduğum Margaret Mitchell’in, Rüzgar Gibi Geçti adlı kitabı beni çok etkilemişti, çok kalın bir kitaptır ama ben o kitabı 8-9 defa okumuşumdur. Beni en çok etkileyen ve okumaktan inanılmaz keyif aldığım yazar Shakespeare’dir. Özellikle trajedilerini defalarca okumama rağmen her seferinde aynı heyecanı ve keyfi alıyorum.

6) Bazı insanlar genç yazarlara ve “yeteri” kadar edebiyat içermediğini düşündükleri kitaplara tepki gösterebiliyor. Böyle durumlarla karşılaştığınız oluyor mu?
Ben bizzat böyle bir eleştiriyle karşılaşmadım ama sosyal medyada bu tarz konuşmalara rastlıyorum kimi zaman. Herkesin kendi görüşüdür ama ben genç yazarları tüm kalbimle destekliyorum. Genç yaşta büyük kitlelere sahip, güzel başarılara ulaşmış birçok yazar var, şimdiden böyle bir adımı atabilen kişi eminim ki ilerleyen yıllarda kendini daha da geliştirecektir. Bu yola baş koymuş bir yazar adayına, heves kırıcı söylemler yerine destekleyici ve yapıcı bir dil kullanmak çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

7) Daha çok ne tarz kitaplar okuyorsunuz? Yazdığınız türler ile okuduğunuz türler benzer mi?
Yazdığım türle okuduğum tür çok fazla benzemiyor, elbette kimi zaman romantik kitaplar da okuduğum oluyor ama yoğun olarak macera, gerilim, politik, felsefi türde kitaplar okumak hoşuma gidiyor.

wattpad

8) Yazar olmadan önce de bir hayatınız vardı. Şu anda üstlendiğiniz sorumluluklarla birleşince, hepsini bir arada yürütmekte zorluk çekiyor musunuz?
Kesinlikle çok zor oluyor. İş hayatı, evlilik, çocuk, sahip olduğunuz sorumluluklar… Bunların yanı sıra kısıtlı bir zamanda bir şeyler üretmeye çalışıyorsunuz, haliyle kimi zaman enerjinizin tükendiği anlar olabiliyor.

9) Yazmaya yeni başlayanlar ya da başlayacak genç yazarlar için önerileriniz var mı?
Bana göre yazabilmek için aynı zamanda iyi bir okuyucu da olmak lazım, dolayısıyla ilk olarak bol bol okumalarını önerebilirim. Başta okur sayısı az olabilir ama kesinlikle yılmamak gerekiyor, zaten siz yazarken keyif alıyorsanız elbette ki okurlarınıza da o enerji geçecektir. Gelen yapıcı eleştirilere kulak vermek, okurlarla pozitif bir diyalog içerisinde bulunmak lazım diye düşünüyorum ben.

10) Son olarak, bundan sonra yazarlık adına planladıklarınız neler? Neler yapmayı düşünüyorsunuz?
Farklı türlerde de yazmak istiyorum, umarım bu düşüncemi gerçekleştirebilirim.

Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim Eylül. Başarılar diliyorum. Görüşmek üzere…

Rica ederim, bu güzel röportaj için ben de sana teşekkür ederim. Sevgiler smiley

Eslem ŞEN | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Röportaj: İdris Kaboğlu / Xerox CFO

Röportaj: İdris Kaboğlu / Xerox CFO

Röportaj: Ebru Kahraman

Röportaj: Ebru Kahraman

0 Yorum

Yorum Yaz