Röportaj: Hakkı Arıkan - Markafoni Grup Pazarlama Direktörü
Röportaj: Hakkı Arıkan - Markafoni Grup Pazarlama Direktörü

İş, eğitim, aile ve sosyal yaşamınızla ilgili kısaca kendinizden bahseder misiniz?

İzmir Amerikan Lisesi ve Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Pazarlama iletişimi, telekomünikasyon ve e-ticaret sektörlerindeki deneyimlerimin ardından 2010’dan bu yana Markafoni Grup Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlenmekteyim.


Türkiye’de e-ticaretin mevcut durumu ve geleceği ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Türkiye, e-ticaret pazarı büyüme hızı ve dinamik yapısıyla dikkat çekiyor. Türkiye’de e-ticaretin hızla büyümesini tetikleyen pek çok etken var. Bunların başında genç nüfus ve internet kullanıcı sayısı geliyor. IWS-Internet World Stats verilerine göre, Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam, Türkiye’yi Avrupa’daki en büyük 5. internet toplumu yapıyor. Türk internet kullanıcısı, aylık internette geçirdiği ortalama 29,4 saatle, Avrupa ülkeleri içinde üçüncü sırada bulunuyor. Bunun yanı sıra 54 milyon kredi kartıyla Türkiye’nin kredi kartı penetrasyonu yüzde 70 civarlarında seyrediyor. E-ticaret sektörünün büyümesine yardımcı bir diğer etken de Türkiye’nin güçlü lojistik altyapıya sahip olması. Türkiye’deki lojistik firmaları, gönderinizi 48 saatte ülkenin en uzak noktasına ulaştırma imkanı sunması e-ticaret sektörü için büyük avantaj sağlıyor. Tüm bunlar Türkiye’yi e-ticaret açısından yerli oyuncular için olduğu kadar yabancı yatırımcılar için de cazip kılıyor. Türkiye’deki internet pazarı Digital Bosphorus olarak anılıyor. Yabancı yatırımcılar bu pazarda köşe kapmak için başarılı Türk e-ticaret sitelerine yatırım yapma eğiliminde bulunuyor.

Online alışveriş sitelerinin artmasıyla oluşan rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda Türkiye’de internet ve telekomunikasyon altyapısının hızlı gelişimine paralel online alışveriş sektörü de agresif şekilde büyüyor. Bu büyümeyi destekleyen bir diğer unsur da tüketicinin eticaret sitelerine olan güveninin artması ve kişisel bilgi-kredi kartı güvenliği ile ilgili endişelerinin azalması.
Özel alışveriş siteleri pazarında ise şu anda toplam oyuncu sayısı on altı; böylesi büyük ve hareketli bir pazarda, zorlu rekabet koşulları karşısında devam edemeyen bazı oyuncuların piyasadan çekilmek durumunda kalmalarına özellikle bu sene şahit olduk. Önümüzdeki dönemde, büyük ölçekli şirketlerin küçük oyuncuları satın alması ve konsolidasyonların yaygınlaşmasıyla, pazardaki oyuncu sayısının azalmaya devam ederek piyasa dengesini bulmasını bekliyoruz.


Sizce Türkiye’deki online alışveriş sitelerinin global pazardaki yeri ve Markafoni olarak sizin buradaki rolünüz/yeriniz nedir?

Yurtdışına açılan ilk Türk internet markası olan Markafoni, 2009 yılında Avustralya’da özel alışveriş kulübü açtı. Avustralya’nın lider özel alışveriş kulübü konumunda olan BrandsExclusive’de 200 kişi görev yapıyor ve BrandsExclusive’in 2 milyon 200 bin üyesi bulunuyor. 2012’de BrandsExclusive’i yerel bir medya şirketine devreden Markafoni, 2010 yılında Ukrayna’da ModnaKasta adlı özel alışveriş kulübünü açtı. Burada ise 225 çalışanı ve 1 milyon 300 bin üyesi var. Ukrayna Türkiye’den üç kat daha hızlı büyüme gösterdi; bunun nedeni ise birçok kişinin markalara ulaşmak istemesi ve online olarak indirimli fiyat üzerinden alışveriş yapma talebinin fazla olmasından kaynaklanıyordu. Yine 2010 yılında Güney Kore’de BrandMarka adıyla bir özel alışveriş kulübü açan Markafoni, bir yıl sonra buradaki e-ticaretin Türkiye’nin çok üstünde olması, seçeneklerin çokluğu ve altyapı olarak sunuş farklılığı dolayısıyla bu pazardan çekildi. Aynı zamanda Markafoni’nin 2011 senesinde Polonya’da kurduğu lider özel alışveriş kulübünün 100 çalışanı ve 1,3 milyon üyesi bulunuyor.


hakkı arıkan

Markafoni uluslararası bir e-ticaret markası olma yolunda nasıl bir  pazarlama stratejisi uyguluyor? Sosyal medya kullanımının payı ve önemi nedir?

Markafoni’nin yurtdışı operasyonları, tamamen oradaki şirketlere özel  ekipler tarafından yürütülüyor. Yurtdışındaki tüm Markafoni operasyonları tamamen kendi bağımsız kimliğine sahip, zaten isimleri de bulundukları bölgeye göre farklılık gösteriyor.
Markafoni ekibi olarak, biz Türkiye pazarından sorumluyuz. Güçlü bir marka olmak için, tüketicilere dokunduğumuz her alanda entegre bir pazarlama iletişimi yürütüyoruz. Online bir marka olduğumuz için teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip ediyoruz.
Sosyal medya da online pazarlama faaliyetlerimizin önemli bir bacağını oluşturuyor. Kurulduğumuz günden bu yana sosyal medyaya çok önem veriyoruz ve Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, YouTube, Dailymotion, Vimeo ve izlesene.com gibi sosyal paylaşım ve video sitelerinde aktif olarak yer alıyoruz. Facebook sayfamızda yaklaşık 1 milyon 555 bin, Twitter’da ise yaklaşık 62 bini aşkın takipçimiz var. Markafoni olarak, özellikle Facebook ve Twitter aracılığıyla kullanıcılarımızla sıcak iletişimde bulunup ödüllü yarışmalar düzenleyebiliyor, kampanya ve ürün tanıtımları yaparak en son moda trendlerini paylaşabiliyoruz.


“Her alışveriş bir aşk” pazarlama kampanyasının gelişim sürecinden kısaca bahsedebilir misiniz?

2011’de “Markafonik aşk / her alışveriş bir aşk” temasını 360 derece iletişim platformu çerçevesinde her alanda kullandık. Başta televizyon olmak üzere farklı mecralar üzerinden internetten ulaşamadığımız kişilerin de ilgisini çektik. Bu sayede Türkiye’nin her tarafında bilinirliğimiz çok yüksek seviyelere ulaştı. İletişim stratejimizi alışveriş yapmak ile aşık olmak arasında merak, heyecan, kıskançlık, bekleyiş, mutlu son gibi ortak noktaların olmasından yola çıkarak “Markafonik Aşk” teması üstüne kurduk. Pazarlama faaliyetimize bu konumlama üzerinden devam ediyoruz, çünkü marka konumlamasının bir sürekliliği olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bir e-ticaret sitesi olarak sosyal sorumluluk projelerinde ne şekilde yer alıyorsunuz?

Markafoni olarak, kurumsal sosyal sorumluluk stratejimizi “Kadın Moda Girişimciliği” olarak belirledik. Haziran 2011’den bu yana Argande’nin proje ortağı olarak Argande markasına reklam ve tanıtım desteği verip projenin markalaşmasına destek oluyoruz. Markafoni olarak, her yıl olduğu gibi 2013 senesi içinde de gerçekleştirdiğimiz düzenli Argande satış kampanyalarının yanı sıra farklı çalışmalarla da markanın daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlıyoruz. Yapılan satış kampanyalarıyla birlikte, Markafoni’nin giriş sayfasında özel banner çalışmaları, Markafoni blog ve sosyal medya hesaplarında özel post ve video hesaplarında “sahne arkası” video paylaşımı, müşterilere özel e-posta gönderimi, basın bülteni çalışmaları, Markafoni etkinlikleri kapsamında Argande’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne has kumaşlardan ürettiği farklı hoş promosyon malzemelerini dağıtarak Argande markasına reklam ve tanıtım desteği veriyoruz. Ayrıca, 2013 yılında gerçekleştirilen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul etkinliklerinde Markafoni olarak, Argande defilesine sponsor olarak Argande’ye destek verdik.


Pazarlama alanında kariyer düşünen öğrencilere profesyonel iş yaşamına atılmadan önce, öğrencilik yıllarında, yapmalarını tavsiye ettiğiniz şeyler nelerdir?

Pazarlama ile ilgilenen arkadaşlara özellikle teknolojiyle yakından ilgilenmelerini, online pazarlama hakkında kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Search engine optimisation, Search engine marketing, Affiliate marketing, Augmented reality, Remarketing, Word of mouth marketing kavramlarını araştırmaları faydalarına olur.

Halil İbrahim Yavuz | ODTÜ İktisat

Özgen Polat | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Röportaj: Amaç Ukav

Röportaj: Amaç Ukav

0 Yorum

Yorum Yaz