Rotary ve Rotaract Nedir? - Rotaract Kulüp Aktiviteleri
Rotary ve Rotaract Nedir?

Size bugün kendimin de bir parçası olduğu dünyanın en güçlü sivil toplum kuruluşlarından  biri olan Rotary International'ı tanıtmak istiyorum. Rotary; dünyanın ilk hizmet kulübü olmakla beraber Chicago'lu avukat Paul P. Harris tarafından ABD' de 1905 yılında kuruldu. İlk kurulduğu yıllarda adından da belli olduğu üzere (Rotary:dönüşümlü) kulüp üyeleri sırasıyla birbirlerinin bürolarında toplanıyordu. Paul Harris Rotary'i kurarken iş ve meslek ahlakında yüksek değerlerin benimsenmesini sağlamak, dolayısıyla işlerinde önemli yerlere gelmiş insanlardan oluşan dünya çapında bir dernek olmasını hedefliyordu. Bu sebeptendir ki belirli bir kulübe her iş kolundan veya meslekten yalnızca belirli sayıda insanların katılması, ve kadınlara yer verilmemesi başlıca kuralları arasındaydı. 1921 yılına gelindiğinde Rotary kulüpleri altı kıtaya yayılmıştı. Kuruluş, bir yıl sonra Uluslararası Rotary adını aldı.

Rotary gün geçtikçe artarak büyümeye devam ediyordu ve dolayısıyla bir zaman sonra amacı sadece kulüp üyelerinin birbirlerinin iş ve mesleki çıkarlarını gözetmesi değil, başka insanlara, başka kuruluşlara da yardım etmekti. Kuruluşun bu ideale bağlılığı ''kendinden önce hizmet'' temel prensibinde de ifade edilmektedir. Rotary daha sonra Dörtlü Öz Denetim adı verilen ve yüzlerce dile çevrilen Etik Bildirgesini de kabul etti.

1917 yılında ''tüm dünyada hizmet yapmak'' amacıyla kurulan bir bağış fonu, 1928'de Rotary Vakfı olarak tanınan ve kar amacı gütmeyen bir şirkete dönüştü. 1947'de Paul Harris'in ölümü üzerinde, Rotaryenlerin vakfa yaptığı bağış 2 milyon doları geçmesi ile birlikte vakfın ilk programı olan Elçilik Bursu adı verilen bir lisansüstü eğitim bursları başlatıldı. Bugün Rotary Vakfına yapılan bağışlar yıllık olarak 80 milyon doları aşmaktadır.

i want to end polio worldpolioday

Rotary 1985'de tüm dünya çocuklarını çocuk felcine karşı korumayı sağlayacak çok önemli bir karar aldı. Polio Plus programı ile dünyadaki neredeyse tüm sivil toplum örgütleri ve ulusal hükümetlerle işbirliği içerisinde olan Rotary, özel sektörde, çocuk felcinin dünya üzerinden silinmesi için en büyük katkıyı sağlayan kuruluştur. Rotary, hükümetleri harekete geçirerek, kamu fonlarından programa 1,5 milyar dolarlık katkı vermelerini sağlamıştır. 2000 yılında ise Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa bir çalışma başlatarak özel sektör ve kişilerin bağışları ile toplanan yüz milyon doların programa aktarılmasına önayak olmuştur. Dünya genelinde şimdiye kadar 1 milyardan fazla çocuk aşılanmıştır. 

Ülkemizde ilk Rotary Kulübü 1954 yılında Ankara'da kurulmuştur.

1951 ve 1952 yılları arasında gazeteci Falih Rıfkı Atay, gazeteci Ahmet Emin Yalman, Prof. Şükrü Esmer tarafından girişimlerde bulunulmuş ancak bu girişimler başarılı olmamıştır.

Rotary tarafından bir proje olarak Rotaract kulüpleri 18-30 yaş arası gençler için Rotary in action'nın kısaltması olarak kurulmuştur. Rotaract kulüplerinde toplumsal, uluslararası ve mesleki gelişime yönelik hizmetlerin geliştirilmesi bireysel ve takım çalışmaları yoluyla teşvik edilirken gençlerin kişisel ve liderlik konularında gelişimleri sağlanır. Rotaract üyeleri başka insanların hayat şartlarını iyileştirmenin yanı sıra, benzer hedef ve idealleri paylaşan kişilerle uzun yıllar sürecek sağlam dostluk bağları kurarak kendi hayatlarına da değerli bir katkı yaparlar. Rotaract’ın evrensel sloganı "Hizmet Yoluyla Dostluk"dur. 

roma rotaract

Günümüzde Türkiye'de 2420 İstanbul bölgesi, 2430 Anadolu ve Türki Cumhuriyetler, 2440. bölge ise Ege ve Akdeniz bölgelerini kapsamaktadır. Yalnızca 2420. bölgede 36 adet Rotaract kulübü ve 900 adet de üye vardır.  

Rotaract kulüplerinde hiyerarşik düzen söz konusudur. Yönetim kurulu ve komiteler vardır. Yönetim kurulu sırasıyla sayman, sekreter, asbaşkan, başkan ve geçmiş dönem başkanından oluşur. Başlıca komiteler ise Uluslararası Hizmet Komitesi (UHK), Toplum Hizmetleri Komitesi (THK), Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi (THİK), Mesleki Gelişim Komitesi (MGK)'dır ve bu komitelerinde başkanları ve üyeleri vardır. 

Stk'nın aktif yurttaşlık düşüncesini ve pratiğini geliştirme iddası her 18-30 yaş arası gence açık olduğu için vardır. İsteyen herkes, katılmak istediği Rotaract kulübünün gerekli üyelik prosedürlerini yerine getirdiği takdirde o kulüpte görev alabilir. 
Kısacası TANISAN SEVERSİN, bize ulaşın!

Kağan Boyacıoğlu | Marmara Üniversitesi Almanca İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Dövme Sanatının Önde Gelen 5 Türk İsmi

Dövme Sanatının Önde Gelen 5 Türk İsmi

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

SUNUM 101

SUNUM 101

0 Yorum

Yorum Yaz