SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır
SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır

SAP, teknolojisiyle işletmelerin çalışma süreçlerini geliştirip bireylerin yaşamlarını iyileştirirken, kendi çalışanlarının da verimli bir iş yaşamı ile huzurlu bir özel yaşam dengesini kurmasına büyük önem veriyor. Çünkü SAP insan kaynağına güveniyor, insanın değerine inanıyor.

SAP’de önemli bir yolculuk olarak gördüğümüz “Great Place to Work” kültürünün yaratılması ve mutlu çalışanların görev yaptığı bir şirket oluşturabilmek amacıyla insan kaynağımıza sürekli yatırım yapıyoruz. Bu yatırımlar sadece yapılan eğitim, seminerler, doğru bir performans, ücretlendirme veya yetenek yönetim sistemini oluşturmaktan geçmiyor. Çalışma arkadaşlarımızın potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için hem iş yerinde hem de özel hayatlarında yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olacak uygulamaları da özellikle son beş yıldır yoğun bir şekilde hayata geçiriyoruz.

Örneğin SAP Türkiye olarak esnek çalışma saati uygulamasına geçtik. Çalışma arkadaşlarımızdan gelen geri bildirimi değerlendirerek, meslek ve özel hayat dengesini sağlamak ve trafikte geçirdikleri süreyi azaltmak adına şirket geliş-gidiş saatlerinde düzenleme yaptık. Ayrıca çalışanlarımıza, ihtiyaçları olması durumunda evden çalışabilme imkanı sağladık. Gelişen teknolojiyle birlikte artık çalışanlarımız şirket dışındaki toplantılar arasında ofise dönmek zorunda kalmıyorlar. Herhangi bir yerden mobil bağlantılı olarak işlerini yürütebiliyorlar.

En değerli kaynağımız olarak gördüğümüz çalışanlarımızın fiziksel sağlığı ve ruhsal esenliği bizim için çok değerli. Özel hayatlarında vakit ayırmakta zorlandıkları bazı hizmetleri onlara vakit kazandırmak adına şirketimize getiriyoruz. Örneğin sağlıklı beslenme üzerine toplantılar düzenliyoruz ve SAP Türkiye çalışanlarına özel diyetisyen imkanı sağlıyoruz. Sağlıklı beslenmeyi ofise yaptığımız beden endeksi ölçümleriyle destekliyoruz.

Sağlıklı yaşamla doğru bir beden-ruh sağlığı dengesi için çalışanlarımızı doğaya ve spora yönlendiriyoruz. Çeşitli spor grupları kuruyor, aktiviteler düzenliyoruz.
Çalışanlarımızın göz sağlığını da önemsiyoruz çünkü gözlerimiz çalışma hayatında fazlasıyla etkileniyor. Ofisimizde her yıl periyodik olarak sunduğumuz göz muayenesi hizmetiyle, birçok çalışanımızın vakit ayırmadığı göz muayenesi hizmetine kolaylıkla erişmelerini sağlıyoruz.

İş yoğunluğunun arttığı dönemlerde artan stresi azaltma hedefiyle ofiste profesyonel masaj, happy-hour gibi aktiviteler düzenliyoruz.

Ebeveynlere yönelik aktivitelerle çalışanlarımızın esenliğini aileleriyle birlikte düşünüyoruz. Ebeveyn çalışanlarımızın çocukları için ofisi görmenin psikolojik olarak önemini biliyoruz. Çocuklarımızı belirli dönemlerde ofise davet ediyoruz. Ayrıca ebeveynleri desteklemeye yönelik ebeveyn atölyeleri düzenliyoruz.

sap incelemesi

Stresin çalışanlarımızın sağlığını özel-hayat iş hayatı dengesini etkilediğini düşünerek stres yönetimi ile ilgili şirketimizde sürekli eğitimler düzenliyoruz. Çalışanlarımız için iş ve hayat dengesini düzenlemeyi öğreten kolaylıkla ulaşabilecekleri e-eğitim programları oluşturuyoruz. Ayrıca çalışanlarımızın iş yerinde geçirdikleri vakti azaltabilmek adına etkin zaman yönetimi konusunda gerekli eğitimleri sunarak bilinç düzeylerini artırmaya çalışıyoruz. Örneğin yoğun e-posta trafiğiyle kaybolan vakti ve azalan verimliliği engellemek için çalışanlarımıza etkin iletişim eğitimleri veriyoruz.

Etkisi kanıtlanmış uygulamalarımız
2015 yılında iş-özel hayat dengesini de kapsayan sağlık konusunda genel olarak yaptığımız çalışmalarla SAP Global Health Championship’te Türkiye olarak 2. olduk. 2014 ve 2015 yılı içinde Türkiye’de “Great Place to Work” olarak seçilen firmalardan bir tanesi olduk. Aynı dönemde SAP’nin global olarak yaptığı anketlerde çalışan bağlılığı ve insan kaynakları uygulamalarıyla ilgili memnuniyetin en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesiyiz. 2016 yılında da SAP Türkiye olarak aldığımız “Top Employers” sertifikası ile çalışmalarımızı bu önemli kurum nezdinde de onaylatmış olduk.

İK süreçlerimizde SAP teknolojisi
İnsan kaynakları alanındaki seçme yerleştirme, yetenek yönetimi, performans ve kariyer yönetimi gibi temel bazı süreçlerin SAP SuccessFactors ürünümüzün de desteği ile en iyi şekilde yürütülüyor olmasının verdiği güvenle, dijital dünyaya her gün yeni bir adım atarak 2016 ve sonrası stratejimizi gerek SAP’ye gerekse Türkiye’ye fayda sağlayabilecek ek projeler üzerine kurmayı planlıyoruz. Bu projelerin içinde üniversite iş birliği programlarımızı geliştirerek öğrencilere henüz eğitimleri sırasında daha geniş bir vizyon sağlayabilmek, eğitimlerini takiben istihdam imkanı yaratmak, şirket içinde çeşitliliği artırarak kadınların çalışma hayatında daha köklü yer edinmelerine rol oynamak, sosyal sorumluluk projeleriyle topluma katkıda bulunmak gibi başlıklar yer alıyor. İnsan kaynaklarının önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de şekillenmesine katkıda bulunmak adına da SAP Türkiye İK olarak stratejik iş ortaklığı konusunda rol model olmayı arzuluyoruz. Sürekli ve çok hızlı değişen bilişim teknolojileri dünyasının bir parçası olarak değişimi yönetmeyi, şirket kültürümüzü ve şirketin yapısını değişen dünya ve ihtiyaçlara göre şekillendirmeyi, davranış bazlı liderlik modellerini yöneticilerimizin DNA’sı konumuna getirmeyi kendimize kısa süreli hedefler olarak belirliyoruz.

Hande Genç - SAP Türkiye İK Direktörü

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Walmart 16.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor!

Walmart 16.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor!

Türkiye'de Kahve Pazarı

Türkiye'de Kahve Pazarı

0 Yorum

Yorum Yaz