Sigara Yasağı Mutlu Etti
Sigara Yasağı Mutlu Etti

Sigara yasağıyla beraber en çok gelişen ve kazanan sektör açılır tavan sistemleri oldu. Kafelerin müşteri kaybetmemesi ve yasanın getirdiği cezaların da çok yüksek olması yeni bir formül bulmalarını gerektirdi. Bahçesi olan büyük küçük bütün işletme sahiplerinin tek olasılığı açılıp kapanabilen çatı sistemleri oldu. Aslında oldukça kullanışlı olan bu sistemler işletmelerin yasak problemini çözmeye yetti. Çatıyı yazın sıcak ve güneşli havalarda açıp kışın soğuk ve yağmurlu havalarda kapamak oldukça kolaydı. Müşteriler memnun, sistemlerin üreticisi ve satıcısı da memnundu. En çok da devlet memnun oldu, çünkü ekonomiye yeni para akış kaynağı gelmişti.

Açılır tavan sistemleri işletme sahiplerini bir süre rahatlatmıştı ama soğuk havalarda önemli bir sorun ortaya çıkıyordu: yalıtım ve ısınma. Tabi ki bunun da bir çözümü vardı. Alan küçükse kenarlara büyükse neredeyse her masanın yanına elektrikli ısıtıcılar   yerleştirildi. Müşteriler yine memnun ısıtıcı üreticisi ve satıcısı da yine memnundu. Hem fazladan para akışı bulunduğu hem de ısıtıcıların yüksek elektrik maliyetiyle hazineye ek gelir sağladığı içinse ülke ekonomisi en çok kazanan oldu.

sigara yasağı

Peki müşterilerinin memnuniyeti için bu kadar harcama yapan işletmelerin eline sadece memnuniyet mi geçti? Bu soru da araştırılmış ve ortaya işletmeler için güzel bir sonuç çıkmış: Yasaktan sonra ailelerin dışarıda zaman geçirme süreleri ve kafe tarzı yerlere gelen müşterilerin sayıları yasaktan sonra %5 artmış. Sürekli kapsamı genişletilen sigara yasağına rağmen mutlu olmayan yok diyebiliriz. Çatı sistemleri ve elektrikli ısıtıcı üreticileri satışlardan, devlet para akışından, müşteriler temiz havadan, işletmeler ise artan müşteri sayısından gayet memnun durumdalar. Gelecek yasaklar ise hangi sektörlere kazandırıp hangilerine kaybettirecek kim bilir…

Onur AYGÜN | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Elveda Black Mamba

Elveda Black Mamba

5 Muhteşem Web Sitesi

5 Muhteşem Web Sitesi

Kaplumbağa Terbiyecisi'nin 5 Farklı Anlamı

Kaplumbağa Terbiyecisi'nin 5 Farklı Anlamı

0 Yorum

Yorum Yaz