Sizi Daha Erken Kalkmaya Teşvik Edecek 9 Sebep
Sizi Daha Erken Kalkmaya Sevk Edecek 9 Sebep

"Erken yatağa gitmek ve erken uyumak insanı sağlıklı huzurlu ve başarılı yapar" - Ben Franklin
Hepimizin belki de çok istediği, kimi zaman başarılı olduğu, kimi zaman hüzünlü sonuçlandığı bir hareket, ama eminiz ki yazacağımız sebepler sizi başarıya götürecek ve erken kalkmaya sevk edecek!

Öncelikle eğer gece kuşuysanız; böyle olmak hoşunuza gidiyorsa ve mutluysanız her şey çok güzel. Fakat dönen dünya ve ilerleyen zaman sizi yoracak. Bir günden daha fazla istifade etmek sizin elinizde.

Erken kalkmanın insanı mutlu yapacağını gösteren 9 sebep:

1. Güne Merhaba Deyin

Günü erkenden karşılayın ve onu israf etmeyin. Mükemmel gününüzün en güzel vakitlerini uyuyarak geçirmeyin. Dalai Lama'nın da dediği gibi; "Erken kalktığım için şanslıyım, hayattayım, değerli bir yaşamım var ve onu boş yere harcamayacağım. Tüm enerjimi kendimi geliştirmek için kullanacağım, kalbimi başkalarına uzatacağım. Yaşamın tüm faydalarından yararlanacağım. Başkalarına karşı nazik düşüncelerim olacak, asla sinirlenmeyeceğim ve insanlar günlerinden ne kadar faydalanıyorsa ben de o kadar faydalanacağım."

2. Mükemmel Bir Başlangıç

Çocuklar günlerine yataktan zıplayarak başlarlar. Hızlıca hazırlanırlar ve çantalarına kitapları doldururlar. Yarı uyanık bir şekilde okula giderler ve sıralanın hep en arkasında olmak isterler. Bu başlangıç bazılarının hayatını esir almıştır. Bu kötü bir başlangıçtır. Herkesten önce işe gitmek, herkesten önce yola koyulmak size tüm işlerinizi yapacak vakit kazandıracak ve başka insanlardan daha önce yol almanızı sağlayacaktır.

3. Sessizlik

Futbol topu sesi yok, bebek ağlaması yok, araba yok, televizyon gürültüsü yok. Erken sabahlar son derece barışçıl ve sessizdir. Günün en favori zamanları hep bu zamanlar olmuştur. Kendinize vakit ayırabilir, düşünebilir, okuyabilir ve en güzeli nefes alabilirsiniz.

4. Güneş'in Doğuşu

Geç kalkan insanlar belki de doğanın mucizevi olayı güneşin doğuşunu kaçıracaklardır. Her gün yaşanan bu olayı kaçırmak sizce de çok üzücü değil mi? Havanın aydınlanmasından zevk alacaksınız. Koyu mavinin açık maviye dönüşünü zevkle seyredeceksiniz.
Belki de sabah koşusuna çıkacaksınız. İnanılmaz renk cümbüşü eşliğinde "Ne mükemmel bir gün!" diye haykıracaksınız. Siz erken kalkabilirsiniz, eğer isterseniz, başarabilirsiniz.
 

erken kahvaltı

5. Kahvaltı

Erken kalkarsanız, muhtemelen enfes ve harika bir kahvaltı için vaktiniz olacaktır. Belki bir kez de benden duyacaksınız, ama günün en önemli öğünü kahvaltıdır ve siz bunu zengin tutarsanız gününüzün şahane geçmesi için hiçbir engel olmayacaktır. Eğer kahvaltınızı düzgün yapmazsanız daha doğrusu geç kalkıp ağzınıza 2-3 bir şeyler atıp evden çıkarsanız, öğle yemeğine çok acıkacak ve öğle yemeğinde de fazla şeker içeren yemekler yiyeceksiniz. Ancak sabahın sessizliğinde kahvaltınızı yapıp ardından kitap ve kahvenizle köşeye çekilirseniz daha mutlu ve sağlıklı bir ömür kaçınılmaz olacaktır.

6. Egzersiz

Elbette sabah haricinde spor yapacak bir sürü vakit bulunabilir, fakat diğer aktiviteleriniz için işinizden sonra gelen vakti kullanıyorsanız spor yapmanız biraz zora girecektir. Sabah erken kalkmak ise spor yapmak için size enfes bir vakit sunuyor. Bu sayede sağlıklı ve nefes alan bireyler olacaksınız.
 

egzersiz hareketleri

7. Üretkenlik

Hepimizin öğrenciyken annemizden ya da öğretmenlerimizden duyduğu, genelde pek önemsemediğimiz, mükemmel bir söz vardır: "Sabahları beyin daha iyi çalışır." Önemli gördüğümüz işleri bu vakitlerde yaparak yaratıcılığımızdan daha yüksek verim alabiliriz.

8. Planlayın

Plan yapmak veya yolunuzu belirlemek için daha iyi hiç bir zaman yoktur. Sabahları erken kalkarak gününüzü planlayabilir, yapmanız gerekenleri gözden geçirebilir ve hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Bu sizi daha başarılı daha mutlu ve hevesli bireylere dönüştürecektir.

9. Kolaylaştırın

Trafikte kimsenin olmaması, işinize erken ulaşmak, başkalarından önce yola koyulmak, kendinize daha fazla vakit ayırmak... Alarmınızı hala gözden geçirmediniz mi?

Furkan Şaldır | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Bir Hiçten Marka Oluşturan Kadın: Coco Chanel!

Bir Hiçten Marka Oluşturan Kadın: Coco Chanel!

Başarı için Güne Başlarken Yapılması Gerekenler

Başarı için Güne Başlarken Yapılması Gerekenler

Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın Yolları

Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın Yolları

0 Yorum

Yorum Yaz