Startuplar neden başarısız olur
Startup'lar Neden Başarısız Olur?

Dünyada her yıl binlerce start-up kuruluyor ancak birçoğu tutunamadan kaybolup gidiyor. Türkiye'de 2000-2012 yılları arasında kapanan e-ticaret sitesi sayısının beş yüzü bulduğu tahmin ediliyor. Aslında başka ülkelerde de durum farklı değil. Melek yatırım, startup gibi terimleri dünyaya kazandıran ABD’de bile kurulan her 10 startuptan dokuzunun battığı belirtiliyor. Peki startuplar neden tutunamıyorlar, neden birçoğu kaybolup gidiyor? 

1-Pazar Uyumsuzluğu

Dünyada yapılan araştırmalar, startup'ların batma nedenleri arasında en yaygın olanının pazarın o ürüne ihtiyacı olmaması olduğunu gösteriyor. Kapanan startup’ların yüzde 42’si bu nedenle batıyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Girişimlerin ürünleri çok başarılı olabilir. Belki de önemli bir problemi çok iyi bir şekilde çözebilir. Ancak bu ürün için uygun bir pazar ortamı yoksa, girişimin önü çok açık olmayabilir. Bu yüzden de şirketin büyümesi için gerekli olan dinamikler yaratılamayabilir. Öte yandan bir girişim kâr etmeye başlayınca bir anda onlarca yeni girişim aynı alana yatırım yapıyor. Kâr marjları düşüyor ve öldürücü bir rekabet ortaya çıkıyor.

 

2- Takım Eksikliği veya Kalitesizliği

Bir start-upı bir kişinin tek başına büyütmesi ve geliştirmesi çok zor bi durum. Bu yüzden genellikle iş bölümü ve paylaşımı gerekiyor. Örneğin girişimin pazarlamacısı, yazılımcısı vs. çok önemli görevlere sahip. Bunlardan birinin bile eksik olması veya görevini iyi yapamaması belki de büyüme potansiyeli olan bir start-upı batma noktasına getirebiliyor. 

 

3- Mali Planlama Eksikliği

Yatırımın toplam maliyeti, sabit ve değişken giderlerinin yapısı, işletme sermayesi ihtiyaçları, nakit akışının aylık ve yıllık dağılımı ve finansman programı, üretime geçtikten sonra nakit akışları, break even point yani , başa baş üretim miktarları ve yatırımın kara geçiş zamanı gibi hususlar iyi değerlendirilmez ve planlanmazsa startup ın başarısızlık ihtimali yine artacaktır.

 

4-Teknolojik İnceleme Yetersizliği

Üretimde veya pazarlamada kullanılacak teknik ve teknolojiler ile alternatif üretim teknikleri ve her bir tekniğe göre ortaya çıkacak ham ve yardımcı madde ihtiyaçları, bunların gerektirdiği makine ve teçhizat ile, bunlara ait girdi-çıktı analizleri, istihdam edilecek personelin miktar ve özellikleri gibi noktaların çok iyi incelenmemesi başarısızlığı getirebilir.

 

5-Yatırımcı Eksikliği

Yapılan araştırmalara göre son 25 yıldır girişimcilerin neredeyse %5 fon bulabiliyor. Öncelikle girişimcilerin şu ayrımın farkına varmaları gerekiyor; maddi bir kaynağa ihtiyaç mı duyuyor yoksa buna hazır mı?

Çok iyi bir fikriniz var ama buna yatırımcı bulamadınız ya da kıt kaynaklı yatırımcı buldunuz işte bu gibi durumlar iyi bir startup’ın başarısız olma nedenleri arasında. Bunda aslında fikrin nasıl sunulduğunun da önemi var. İşletme dilinden konuşacak olursak fikrin pazarlamasının da iyi olması gerekir. Genel olarak fikri geliştirmek istiyorsanız start-up programlarına başvurabilirsiniz ve/veya programla birlikte daha iyi yatırımcılar bulabilirsiniz. Ayrıca fikrinizi nasıl paraya dönüştürürüm diye dert etmeyin bunun geliştirmesini başvurduğunuz yerdeki mentorlarla geliştirebilirsiniz.

 

Ertuğrul Çalış
ODTÜ İşletme 1.Sınıf

Yazar

Ertuğrul Çalış

ODTÜ
İşletme
1

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz