Stockholm'de “Fika” Yapabileceğiniz 7 Mekan - Kahve Keyfi
Stockholm'de “Fika” Yapabileceğiniz 7 Mekan

İsveç gerek doğası, gerek sosyal ve kültürel yapısıyla yaşanılası ülkelerin başında geliyor. Başkent Stockholm de beni en çok büyüleyen şehirlerden biri. Bu yüzden bugün size İsveç kültüründeki ‘’fika’’ geleneğinden biraz bahsedip, ardından Stockholm’deki farklı konseptlerde ve çeşitli zevklere hitap eden 7 ayrı fika durağını paylaşacağım. Ama her şeyden önce, nedir bu ‘’fika’’ ? Kelime olarak İsveççe’de ‘’kahve molası’’ demek aslında. İngilizlerin ‘’afternoon tea’’ geleneğinin bir değişiği diyebiliriz belki de. Farklı olarak İsveç sınırları içinde bu çay geleneği yerini kahveye bırakıyor ve günün her saatinde yaygın neredeyse.  Ama fikayı fika yapan kahveyle birlikte tüketilen tatlı. ‘’Fikalayanlar‘’ (günlük konuşma dilinde fikalamak diye bir kalıpları var) kahvelerini mutlaka ufak da olsa bir tatlıyla buluşturuyorlar. Gün içerisinde özellikle çalışanlar fika için kendilerine mutlaka bir vakit ayırıyorlar.

İsveç en çok kahve tüketen ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor, e kahve molalarına özel bir isim vermelerine şaşırmamak lazım bu durumda.

Dostlarınızla fika keyfi yapmak için çok fazla seçeneğiniz var bu şehirde. Gelin bunlardan birkaçına göz atalım hep birlikte. Olur da yolunuz düşerse diye adreslerini de not düşüyor olacağım altlarına.

1)Vete-Katten

Çok uzun yıllardır hizmet veren Vete- Katten oldukça havalı görünüyor ilk bakışta. Bu şık girişini de içerideki lezzetleri ve kaliteli kahvesiyle tamamlıyor. Salaş bir mekandan ziyade biraz daha şık bir atmosfer arayanlar için oldukça uygun bir durak. Kahvesine eşlik edecek ufak bir tatlı isteyenlere iyi haber, küçük tatlıları pek meşhur. Ben kahvemin yanına şöyle güzel bir dilim yaş pasta isterim, öyle küçük tatlılarla geçiştiremem diyenlere daha da iyi haber: en doğru yerdesiniz!

Adres: Kungsgatan, 55, 111 22 Stockholm  

vete katten fika kahve

isveç kafeleri

2)Sturekatten

Şehrin en zengin bölgelerinden birinde yer alan Sturekatten fiyatları konusunda bizleri sevindiriyor. Bölgedeki diğer yerlere kıyasla ortalama fiyatlara sahip. Mekan üç kat üzerine kurulu, eski eşyalarla ve resimlerle döşenmiş. Yani fikasını ‘’vintage’’ bir atmosfer içerisinde yapmak isteyenler için kesinlikle ilk durak. İnsan dışarıda bir kafede değil de yaşanmışlıklarla dolu sıcacık bir evde hissediyor kendini. Üstelik İsveç’in ‘’semla’’ ismindeki geleneksel tatlılarından biri burada baya meşhur ve yılın farklı dönemlerinde farklı çeşitlerde sunuluyor. Tatlıyı merak edenler için fotoğrafını paylaşıyor olacağım, denemeyen bin pişman, benden söylemesi.

Adres: Riddargatan 4, 114 35 Stockholm

Sturekatten İsveç Fika

Sturekatten Kafe

3)Rosendals Trädgårds kafe

Paylaşacağım yerler arasında en ilginç konsepte sahip olan durağımıza geldi sıra. Djurgarden Parkı’nın içinde yer alan bir yer burası ve bulunduğu bölge itibariyle seraları oldukça ünlü. Zaten mekan aslında yeşile doyacağınız, yerel ve organik ürünlerin yetiştirildiği bir bahçe ama kafe ve fırın hizmeti de veriyor. Atmosfer olarak oldukça ilginç ve dikkat çekici. Özellikle yaz aylarında elma ağaçları arasında kahvenizi yudumlayıp, çeşit çeşit çiçek kokuları eşliğinde fika molası verebileceğiniz bu yerin tek eksisi fiyatlarının biraz ortalamanın üstünde oluşu. Ama denemeye değer gözüküyor, öyle değil mi?

Adres: Rosendalsvägen 38, 115 21 Stockholm

Rosendals Trädgårds kafe

İsveç Rosendals TrädgÃ¥rds

4)Petite France

Merkeze oldukça yakın olan bu durağımız öyle ben buradayım diye bağırmıyor. Yani tesadüfen görüp de oturacağınız bir yer diyebiliriz. Adından da anlaşıldığı üzere Fransız ruhuna sahip. Otantik Fransız kahveleri ve yanına küçük çilekli tartları günün stresini atacağınız bir fika molası için fazlasıyla ideal. Mekan genel olarak Fransız usulü hamur işleri konusunda çok başarılı. Kendilerine özel tarifleriyle yaptıkları macaronları söylemeden geçmek olmaz. Macaron tutkunlarına duyurulur! Üstelik fiyatları da hiç fena değil.

Adres: John Ericssonsgatan 6, 112 22 Stockholm

Petite France kahve

Petite France Fika İsveç

5)Gunnarsons Special konditori

Cadde üzerinde, köşede karşımıza çıkan Gunnarsons şehrin Güneyinde yer alıyor ve daha çok pastane tarzında. Ama üst katında fika molanız için vintage tarzda döşenmiş bir oturma alanı mevcut. Belki bir gün yolunuz caddeye düşer de yukarıda bahsettiğim ‘semla’ ismini verdikleri tatlıdan bir tane kapıp üst katta soluklanırsınız. Aman yanına bir fincan Cappucino’yu unutmayın zira baya güzel yapıyorlar diye duydum.

Adres: Götgatan 92, 118 62 Stockholm

Gunnarsons Special Kafe

Gunnarsons Special Konditori

 

6)Wilmer Kaffebar

Bana kalırsa insanda bağımlılık yapacak bir yer Wilmer. Şirinliğiyle kendine çekiyor sanırım. İçerisi renkli bir şekilde tatlı koltuklar ve sandalyelerle döşenmiş. Bu durağımız da yine merkeze yakın ancak yolunuz düşüp de keşfedeceğiniz bir konumda bence. Sakin bir sokakta yer alıyor ve size o sokak üzerinde fika keyfinizi yaparken bir yandan derginizi okuma imkanı sunuyor, zira mekanda çeşit çeşit dergiler bulmak mümkün. Ama benim en sevdiğim özelliği bir kere satın aldıktan sonra kahvenizi tazeleyebilmeniz. Özellikle öğrenciler için güzel bir fırsat diye düşünüyorum. Sade ya da sütlü filtre kahvenizi tazeleyip derginizi okumaya devam edebilirsiniz. Yanına havuçlu kekinizi almayı unutmayın, pişman olmayacaksınız.

Adres: Bergsgatan 30, 112 23 Stockholm

Wilmer Kaffebar

Wilmer Kaffebar Fika İsveç

 

7)Cafe Schweizer

Bu durağımız Gamla Stan bölgesinde yani ‘oldtown’un girişinde yer alıyor. Bölge itibariyle de turistlerin uğrak adreslerinden biri, dolayısıyla genelde kalabalık oluyor. Menüsü oldukça çeşitli ve porsiyonları da büyük. Mekanın sıcak çikolatası baya ünlü ama kahveleri de en az onun kadar başarılı. Karlı bir Stockholm gününde bir fika molası hiç fena olmazdı değil mi? Kim bilir belki bir gün yolunuz düşer de içeride atmosferin sıcaklığı sizi sararken kahvenizi yudumlar, o duvarlara bir cümle de siz eklersiniz.

Cafe Schweizer Fika

Cafe Schweizer

Kardelen Eylül Koçak | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Cosplay Adaylarına Cosplay Rehberi!

Cosplay Adaylarına Cosplay Rehberi!

En İyi 5 Türk Baterist

En İyi 5 Türk Baterist

0 Yorum

Yorum Yaz