SUNUM 101 - Sunum Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler
SUNUM 101

Sunum yaparken çok mu zorlanıyorsunuz? Nereden nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Siz anlatırken insanlar sıkıntıdan bayılıyor mu? 

O zaman gelin, sunum tekniklerinize bir şeyler katmayı deneyelim.

1- Sunuma başlamadan önce plan yapın ve bir amaç belirleyin.
Ne anlatacaksınız ve neden anlatacaksınız? Aslında pek çok insan sunum hazırlarken buna dikkat etmez. Belli bir konu vardır. Fakat o konunun neden anlatılması gerektiği bilinmez. Bilgilendirmek için mi, eğlendirmek için mi? ikna etmek için mi?

soru işareti

2- Giriş gelişme sonuç diye basit bir yol var.
İşleri zorlaştırmanıza hiç ama hiç gerek yok. Sunumunuz giriş gelişme sonuç şeklinde basit bir şekilde ilerlesin. Fikrinizi ve anlatmak istediğinizden biraz bahsedin. Kısacası derdinizi insanlara anlatın. Ardından fikirlerinizi açmaya ve açıklamaya çalışın. Biraz örneklerle süsleyebilirsiniz. Sonunda kısa bir özet geçin ve insanların zihinlerinde bırakmak istediklerinizi anlatın. Ha bir de sunumunuzun içeriği şuna yakın olmalı. Buyrun.

giriş gelişme sonuç

3- İnsanları yazıya boğmayın.
Bir sunum yaparken insanlara görsel ve işitsel içerikler sunmak onların dikkatini ve ilgisini size daha çok odaklayacaktır. İnsanlar sizi dinlemek için oradalar. Sunumunuzu okumak için değil. Eğer sunuma bakıp sadece okuyorsanız, evet arkalardan horlama seslerini duymanız olası.

dont keep calm its boring

4- Basit tutun.
Sunumuzun karma karışık olması, sizi dinleyenlerin kafasında pek çok yanıtlayamayacağınız soru işareti bırakacaktır. Sunumu basit tutmak, hem sizin dinleyicilerle daha çok etkileşim kurmanıza fırsat verir hem de onların sizi daha rahat anlamasını sağlar. Yabancılar demiş ki: KEEP IT SIMPLE

smile

5- Dinleyici kitlesini tanıyın ve onlarla iletişim kurun.
Dinleyici kitlesini tanımanız, onlarla nasıl iletişim kuracağınız hakkında büyük bir kaynaktır. Eğer siz dinleyici kitlenizi tanırsanız, sunum yaptığınız alandaki herkese hitap edebileceğiniz uygun üslubu bulursunuz. Böylelikle sunum yaptığınız alanın hakimiyeti sizin kontrolünüz altında olur.

know your audience

BONUS: SUNUM KAYGISI
Şu sunumlardan önce gerilme olayını da bir kenara bırakalım lütfen. Oradaki insanlar sizden bir şeyler öğrenmeye, esinlenmeye geldi. Kimse sizi yemeyecek. Biraz heyecan iyidir. Fakat her şeyin fazlası da zarar. Gerek yok öyle şıpır şıpır terlemeye, kekelemeye.

sunum kaygısı

Furkan Şengül | ODTÜ İktisat

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Feminizm Nedir ve Nasıl Doğmuştur?

Feminizm Nedir ve Nasıl Doğmuştur?

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü

Yapay Zekaların Yükselişi - Ex Machina (2015)

Yapay Zekaların Yükselişi - Ex Machina (2015)

0 Yorum

Yorum Yaz