TeaTalk with Henkel - Henkel Finans Ekibiyle Çay Sohbeti
TeaTalk with Henkel

ODTÜ İşletme Topluluğu olarak 17 Kasım'da TeaTalk with Henkel adı altında Henkel'in güçlü finans ekibini okulumuzda ağırladık. Türkiye ve Mısır CFO'su Bülent Pehlivan başta olmak üzere alanında uzman liderlerle sohbet edip, tecrübelerinden faydalandık.

Çalışma motivasyonunuzu nereden buluyorsunuz?
Bülent Pehlivan: Kalıcı motivasyon kaynağının içsel olduğunu, dış motivasyonun kalıcı olmadığını düşünüyor ve gözlemliyorum. İçsel motivasyonun en önemli kaynağı da öğrenmeye ve araştırmaya açık olmak. Benim Henkel’de böyle bir fırsatım var. Her gün yeni şeyler öğrenebiliyorum, alanım olmayan konularda araştırma yapıp fikir beyan edebiliyorum. Çünkü Henkel, benim sözüme değer veriyor, takım arkadaşlarıma da aynı ortamı sağlamaya çalışıyorum. Bunun dışında, hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ve şirketin buna desteği de ortak değerleri paylaşma imkanı verdiği için ayrı motivasyon kaynağı oluyor.

Burak: Firmanda seni mutlu eden şeyi bulduğunda işe keyifle gidiyorsun. Ben, para piyasalarını seviyorum ve şirkette bunları rahatlıkla izleyebiliyorum. Yaptığım işi ve iş ortamımı seviyor olmam da elbette önemli bir etken. Öte yandan, benim düşüncelerimi dinlemeleri ve fikirlerimi kabul etmeleri de işe mutlu şekilde gitmemi sağlıyor.

Melek: Şirket kültürünün bu konuda önemli olduğunu düşünüyorum. Arkadaş canlısı bir ortam çok önemli. Henkel’de, hata yaptığınızda size kızmayan ancak öğrenmenize olanak sağlayan bir ortam bulunmakta. Burada güzel bir ekip çalışması var. Bu da beni fazlasıyla motive ediyor.

Banu: Beni en çok motive eden konu manevi tatmin… Henkel, her yıl Global FF Award adı altında, dünyadaki tüm Henkel’lerdeki finans, satın alma ve bilgi işlem bölümlerinin çeşitli kategoriler altında değerlendirildiği ödüller verir. 2016 yılında 6 kategoriden ikisinde ödülü biz aldık, üçüncü projemiz ise ikincilik ödülüne layık görüldü. Bu ödülleri alan ekibin parçası olmak, insana gurur veriyor ve daha fazlasını nasıl yapabilirim diye düşünüyorsunuz. İşiniz o zaman size keyif veriyor.

Kadir: Bence motivasyonunuz dış faktörlere bağlı olunca işinizde mutsuz olma ihtimaliniz artıyor. Bu yüzden içsel motivasyonun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben nasıl bir ortamda mutlu olurum diye düşünmek çok önemli. Nerede mutlu olacağınızı keşfetmelisiniz. Ben motivasyonumu, bir problem bulduğumda onu çözerek sağlıyorum diyebilirim. Evet, belki daha fazla çalışmış oluyorsunuz ama işinize kattığınız değer size çok güzel bir motivasyon sağlıyor.

henkel finans ekibi

Yeni mezunlara iş alımında nasıl yaklaşıyorsunuz?
Bülent: Yeni mezunlara daha sıcak bakıyoruz diyebiliriz. Bize değer katacak, firma kültürümüze uygun arkadaşları kıdem ve tecrübesinden bağımsız olarak her zaman aramıza katmak istiyoruz. Adayları değerlendirirken öğrenme isteği ve potansiyeli yüksek olanlar bir adım öne çıkıyor. Ayrıca, adayların sorgulayıcı bakışa açısına sahip olmasına hemen pes etmeyecek profiller olmasına da önem veriyoruz.

İş ortamınız, işinizdeki iletişim nasıl?
Banu: Finans hep rakamlarla uğraşıyor diye bizim sıkıcı olduğumuza dair bir algı var. Fakat iş ortamımızda bizi görenlerden “Siz de gülüyormuşsunuz, eğleniyormuşsunuz.” gibi yorumlar alıyoruz. Biz bir ekibiz ve aynı hedefe ulaşmaya çalışıyoruz. Beraber birçok etkinlik düzenleyip iş dışında da birbirimize vakit ayırıyoruz.

Kadir: İş ortamında biri mutsuz olursa diğeri de mutsuz oluyor. Mutsuzluk yayılıyor. Elbette hepimiz çalıştığımız ortamda mutlu olmak istiyoruz. Bu yüzden ekipçe işimize değer katmaya çalışıyoruz. Henkel bize bu fırsatı veriyor, işimize değer katabiliyoruz. Bu sayede ekipçe mutlu oluyoruz diyebilirim.

Melek: Yeri geldiğinde çok geç saatlere kadar çalışıyorsunuz. Bu yüzden çalışma arkadaşlarınızı sevmeniz ve onlara saygı duymanız çok önemli. Karşınızdaki insan, işinin ehli mi, değil mi bilmek istiyorsunuz. Çünkü işini bilmeyen insana, şirketteki konumu ne olursa olsun saygı duymuyorsunuz. Henkel’de herkes işini çok iyi biliyor. Karşımda her zaman deneyimli ve bilgi sahibi birinin olduğunu hissediyorum bu da işime ve iş arkadaşlarıma saygı duymamı sağlıyor.

Bülent: Kariyerimin ilk gününden bu yana çalışma arkadaşlarım işlerimi kolaylaştırdı diyebilirim. Benim çalışma arkadaşlarımda aradığım özelliklerden birisi, onların bulundukları ortama nasıl katacakları, bunu yaparken de beni geliştirip geliştiremeyecekleridir. Henkel’de girdiğimiz fikir alışverişlerinde her zaman bana farklı bakış açıları kazandıran iş arkadaşlarım oldu. Bunun dışında, iş ortamının adil olmasının da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Henkel’de bir pozisyonla ilgili değerlendirme yapılacağında adil olunacağını biliyordum. Her gün beni değerlendireceklermiş gibi çalıştım. Adil insanlarla çalıştığınızda, çalışmalarınızın karşılığını mutlaka bir gün alıyorsunuz.

odtü işletme ve henkel toplantı

İnisiyatif alırken şirket başarısızlıklara nasıl tepki veriyor?
Burak:
Henkel’de mantıklı riskler alabiliyoruz. Aldığımız inisiyatifler her zaman doğru olmayabilir ama şirket içinde risk alma kültürümüz de olduğu için bunlar sorun çıkarmıyor.

İşe alım sürecinde karşımızdakini nasıl ikna edebiliriz?
Burak:
Kesinlikle hazırlıklı olmak gerekiyor. Ne kadar iyi olsanız da firmanızın geçmişi ya da yöneticilerinizin kim olduğu konusunda bilgi sahibi olmalısınız. İşlerinizde ürettiğiniz katma değer çok önemli. Bunlarla ilgili sorular sorulduğunda, hızlı cevap vermek yerine çalışılmış cevaplar vermeyi seçin. İkna edin ve yapmacık olmayın. Karşınızda her zaman deneyimli insanlar oturur ve sizin yapmacık iknanızı fark edebilir. Bu yüzden ikna ederken yapmacık olmaktan kaçınmalı, karşınızdakini gerçekten ve içinizden gelerek ikna etmek istemelisiniz.

Bülent: Karşımdakinin enerjisi, isteği ve hazırlıklı olması beni çok etkiler. Görüştüğüm insanın hazırlıklı olmasının, sonraki çalışma hayatı için de bir gösterge olduğunu düşünüyorum.

henkel ve odtü işletme röportaj hatıra fotoğrafı

Son olarak, bizlere verebileceğiniz başka tavsiyeleriniz var mı?
Bülent: Genelde şirket, çalışanı seçer gibi bir algı var. Siz de şirketi seçin. Şirketi tanımaya çalışın. Örneğin iş görüşmesinde bir problem karşısında “Sizin tepkiniz ne olur?” gibi bir soru sorun. Şirketi internetten tanıyamazsınız. Bu yüzden işe alım sürecinde şirketi sorgulamanızı tavsiye ediyorum. Bunun dışında şirket kültürüyle sizin kültürünüzün uyduğuna emin olun. Potansiyelinizin tamamını kullanabileceğiniz bir iş ortamı, sizin için en iyisi olacaktır. Bu da şirket kültürü ve sizin iş yapma kültürünüzün örtüşmesiyle mümkün hale gelir. Değerlerinizi de düşünmelisiniz. İş dünyasında nelerden ödün verebilirsiniz, bunları da sorgulamalısınız ve buna uygun bir şirket seçmelisiniz. Dediğim gibi sadece şirket sizi seçmesin, siz de şirketi seçin.

Bülent Pehlivan (Head of Finance Turkey & Egypt)

Banu Vahapoğlu Akgün (Head of Controlling and Head of Order to Cash)

Kadir Demirtaş (Head of General Accounting)

Melek Civelek (External Reporting Executive)

Burak Yıldırım (Head of Treasury)

Ece Doğaç Demircioğlu | ODTÜ İktisat

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Guddu & Shani Röportaj

Guddu & Shani Röportaj

0 Yorum

Yorum Yaz