TechnoWeek #11: Haftanın Teknoloji Haberleri
TechnoWeek #11: Haftanın Teknoloji Haberleri

Selamlar, bu hafta da teknoloji dünyasına beraber mercek tutacağız. En çok okunan ve paylaşılan teknoloji haberleri, bunların yanında ilk defa duyacağınız olayları derlediğimiz bu köşemizi ilgiyle takip ettiğiniz için tekrar teşekkür ediyor ve haberlerimize geçiyorum.

Dropbox’tan Çıkartmalı Güncelleme!

Dropbox, işleri oldukça kolaylaştıran bir paylaşım ağı programıdır. İşlevi isteğe bağlı olarak her kullanıcıya 2GB’a kadar veri saklama alanı vermesidir. Dropbox’a birçok cihazdan giriş yapabilir ve her cihazda verilerinize rahatlıkla erişebilirsiniz. Dropbox’ın verdiği 2 GB olan alan belli ücretler karşılığında 8 GB’a kadar arttırma olanağı da sunuyor. Windows, Linux, Mac ve mobilin de desteklediği bu program kullanıcıların dosyalarına daha rahat erişmeleri adına bir ara yüz güncellemesi getirdi. Güncelleme kullanıcılar ve cihazlar arasında kesintisiz iletişimi hedefliyor. Takvim öğesindeki güncellemeler sayesinde daha eğlenceli ve rahat bir Dropbox’a sahip oluyorsunuz. Tüm cihazlarınızdan takvimden çıkartmalı bildirimler gönderebilirsiniz. Ve yine istenildiği taktirde outlook takviminizle Dropbox takviminizi de eşleştirebilirsiniz. Bunun dışında bir başka güncelleme de düzenleme araçları ve Dropbox kağıdında. Geliştirici bu güncellemeyi daha detaylı takip etmek için uygulamayı indirebilirsiniz.

dropbox güncelleme

Her Yerde İnterneti Hedefleyen Alphabet

Alphabet Inc., Google ve Google’a ait diğer şirketleri ( CapitalG, Nest Labs, Verily Life Sciences, Wayma, Calico vs.) bir çatı altına toplamak amacıyla 2015 yılında kurulan çok uluslu konglomerattır. CEO, 2 Ekim 2015 tarihinden itibaren Larry Page’dir. Alphabet dünyada her noktada internete bağlanılması adına Hindistan hükümeti ile ortak çalışma kararı almıştı. Bu noktalara lazerle internet hizmeti tasarlayan Alphabet yüksek maliyetlerden de kaçınmış oluyor. Alphabet ‘Free Space Optical Communications’ (Boş Uzay Optik İletişimleri) adında destek verdiği bu projede eskiden aynı amaçlarla kullanılan balonlar yerine binlerce kutucuklardan oluşan bir sistemi kullanıyor. Kullanılan balonların 17.000 metre yükseklikten uçması sebebiyle Wi Fi hizmeti vermelerine rağmen sürekli kullanılamıyorlardı. X İcat Laboratuvarından Barış Erkman lazer sistemini fiber optik kablo teknolojisine benzetiyor, sadece kablo yok.

Bu binlerce kutucuk Hindistan'ın güney-doğu sahilinde konumlandırılmış. 2019 sonuna kadar 12 milyon eve daha internetin ulaşması hedefleniyor. Yüksek Bant genişliğine sahip FSOC hatlarının kullanılacağı belirtildi. Kablonun olmaması hükumeti de çukur kazmak, kablo almak gibi yüklü masraflardan kurtarıyor.

her yerde interneti hedefleyen Alphabet

Vivo ile Synaptics İş Birliğinde!

Parmak izi sensör üreticisi ve lideri olan Synaptics bu hafta içinde bir firma ile ortak çalışacağını açıklamıştı. Synaptics’in teknoloji devi olan Vivo ile anlaşma yaptığı açığa çıktı. Analist Patrick Moorhead Forbes adlı dergide yer alan yazısında bu yeni telefon modeli ile ekrana entegre parmak izi tarayıcı teknolojisini piyasaya sürülmesinden bahsetti. Ekrana entegre olan sensörün FACE ID’den iki kat hızlı olacağı öngörülüyor.Ekranlardaki çerçeveler kalktıkça, küçüldükçe parmak izine alternatif çözümler getirilmeye çalışıyor. Vivo da Apple’ın FACE ID alternatifiyle yarışabilecek olan ekrana entegre parmak izi tarayıcısını üretmiş. Vivo şu an dünyada en çok akıllı telefon satışı yapan 6 marka arasında. Tüketici kitlesi ise çoğunlukla Asya kıtasında olduğu için bu tür özellikler ile bize kadar adını duyurabiliyor.

Vivo ile Synaptics İş Birliği

Özge Alptüzün | ODTÜ Çevre Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz