TechnoWeek #4: Haftaya Damga Vuran Teknoloji Haberleri
TechnoWeek #4: Haftaya Damga Vuran Teknoloji Haberleri

Selamlar,

Bildiğiniz gibi her pazar ya teknoloji dünyasındaki gelişmeleri ya da bir teknolojiyi ayrıntılı inceleyip sizlerle paylaşıyoruz. Bu hafta geniş bir açıyla gelişmeleri paylaşıyor olacağız. Teknoloji ve inovasyon artık hayatımızın her alanında bize dokunuyor. Bu yazımızda biraz bunu ön plana çıkarıp bu farklı alanlardan gelişmeler paylaşacağız.

Avrupalı Dev Finansal Kuruluşlardan Blockchain Konsorsiyumu

İlk olarak bankacılık sektörü ile başlayalım. Finans dünyasının geleceğine yön veren Fintechler blockchain, machine learning, artifical intelligence gibi teknolojiler kullanarak kullanıcı deneyimi arttırıyor ve sektörde yıkıcı bir devrim yaratıyor. Bankalar da Fintechler'i durdurmak yerine artık onlarla iş birliğine gitme yolunu seçti. Bu anlamda, aralarında Deutche Bank, HSBC, Unicredit gibi dev bankaların bulunduğu 7 Avrupalı banka blockchain teknolojisini, küçük ve orta ölçekli işletmeler için uluslararası ticareti kolaylaştırmak amacıyla IBM ile anlaştı.

blockchain teknolojisi

Otomotiv Endüstrisinde Bir Sınır Taşı: Tesla Model 3

Yıllar önce, ürettiği elektrikli arabaları daha ucuza kullanıcıyla buluşturacağının sözünü veren Elon Musk, Tesla Model 3 ile bu sözünü tutuyor. Orta gelirliler için üretilen araçta oto pilot dahil diğer özellikler tatmin edici seviyede diğer modellerle aynı ve fiyatı ise 35000 dolar. Tıpkı Iphone’un telefon dünyasında yarattığı devrimi otomotiv sektöründe yapması beklenen Tesla Model 3, bunu Iphone gibi birkaç ayda olmasa da, birkaç yılda tüm dünyayı etkisine alacak gibi görünüyor. Daha ikinci gününde neredeyse 300 bin sipariş alan Tesla Model 3 Asya ve Avrupa pazarına da yayılmayı planlıyor ve bu doğrultuda Tesla 15.000 bin şarj istasyonu daha kuracağını açıkladı. Bu sayı şu anda var olan istasyon sayısına eşit.

tesla model 3 bilgiler

Facebook Kendi Dilini Yaratan Yapay Zekanın Fişini Çekti

Facebook yakın zamanda yeni bir yapay zeka geliştirdi. Ancak bu yapay zeka kodları kullanarak İngilizce’den daha verimli olan kendi dilini geliştirdi ve Facebook’un bilim adamları yapay zekanın üzerindeki kontrollerini kaybetme tehlikesinden dolayı fişini çektiler. İlk defa gerçekleşmeyen bu olayın sebebi yapay zekaların ödül sistemi ile çalıştırılması olabilir deniliyor, eğer öğretilen derslerinde istenilen seviyede olurlarsa ödüllendiriyorlar ve bir fayda kazanıyorlar ancak İngilizce kullanmanın bir ödülü olmadığından yapay zekalar kendilerine daha efektif bir dil yaratmış olabilirler.

Apple Patent İhlali Yüzünden Nokia’ya Tam 2 Milyar Dolar Ödedi

Teknoloji devi Apple ile Dünyadaki en köklü telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Nokia arasında olan patent sorunu geçen sene ortaya çıktı. İki firma yine aralarında yaşanan sorunlar nedeniyle 2011 yılında bir lisans anlaşması imzalamıştı ancak Nokia bu anlaşmayı tazelemek istemedi. Buna karşılık Apple ise Nokia’nın sahip olduğu Withings ürünlerini dünya çapında kendi online mağazasından çekme kararı aldı. Ancak daha sonra iki teknoloji devi de uzlaşma yoluna giderek ortak hareket etme kararı aldı. Apple’ın Nokia’ya gelecek dönemdeki ödemelerinin nasıl ve ne kadar olacağı ve Nokia’nın ilk ödeme olarak aldığı 2 milyar doları nasıl değerlendireceği ise henüz belli değil.

Apple patent ihlali yüzünden Nokia'ya tazminat

Google Play Music ile YouTube Red Birleşiyor mu?

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube‘un kısa süre önce müzik endüstrisiyle ilişkileri yürütmek için özel temsilci olarak görevlendirdiği Lyor Cohen, kendisine neden Youtube Red’in yeterince popüler olmadığı sorulunca yeni bir müzik yayın hizmeti sunmak üzere Google Play Music ile YouTube Red’in birleşeceğini açıkladı. Konuyla ilgili olarak The Verge’e açıklama yapan Google, birleşmenin hemen olmayacağı ve herhangi bir değişiklik durumunda kullanıcıların önceden bilgilendirecekleri belirtildi.

Yapay Zeka İki Devi Karşı Karşıya Getirdi!

Mark Zuckerberg ve Elon Musk’ın yapay zeka konusundaki görüş ayrılıkları polemiğe neden oldu. Yapay zeka konusunda kötümser bir tablo çizen ve çok dikkatli olunmasını belirten Musk, yapay zekanın sadece mesleklerimizi değil, sokakta yürürken canımızı da alacağına inanıyor. Bunun aksine Zuckerberg de gayet iyimser bir tablo çizerek yapay zekanın trafik kazalarını ortadan kaldıracağına, sağlık konusundaki gelişmelere inanılmaz katkılarda bulunacağına inanıyor. Hal böyle olunca da polemik kaçınılmaz durumda ve en son “insanların yapay zeka konusundaki kötümserliğinden bıktım.” diyen Zuckerberg'e Elon Musk'tan “Bu konuda Zuckerberg’in anlayışı sınırlı.” cevabı geldi. Tartışma daha sürer ancak siz hangi tarafta olduğunuzu yorumda belirtirseniz üzerine konuşabiliriz.

Mark Zuckerberg ve Elon Musk

Technoweek Video

Bu hafta video köşemizde sanat, doğa ve teknoloji birleştiğinde nasıl bir güzellik ortaya çıkıyor bunu izleyeceğiz. Bu fikre nereden kapıldım peki biraz ondan bahsedeyim. Hafta sonu Borusan Comtemporary Perili Köşke gitme fırsatım oldu ve hafta içleri ofis olarak kullanılan bu binada çok farklı sanat eserleri vardı. Dijitalin, doğanın, sanatın, sesin, renklerin hatta tarihin mükemmel dansına şahit olduk. Öyle ki VR gözlüğü kullanarak sanatçının dünyasını görebilmenizi sağlayan bir eserden, hem sanatçı hem de 8 yaşından beri coder olan sanatçının 6 milyon farklı kombinasyondan oluşan renklerine kadar çok farklı eserler bulunduruyor Perili Köşk. Gitmenizi şiddetle tavsiye ediyor ve sizleri sanat, teknoloji ve doğanın iç içe olduğu bu videoyla baş başa bırakıyorum.

Burhan Şebin | İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz